Sprzedaż nieruchomości
  1. Samodzielnie czy z pomocą pośrednika?
  2. Nieruchomości na sprzedaż – rynek pierwotny
  3. Mieszkania na sprzedaż – rynek wtórny
  4. Poszukiwania działki na sprzedaż

Poszukując mieszkania na sprzedaż warto rozważyć, czy interesują nas nieruchomości z rynku wtórnego czy pierwotnego, jaki powinien być średni metraż, jaki jest nasz budżet, czy rozważamy dodatkowe koszty związane z kupnem miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej, a może poszukujemy działki na sprzedaż z myślą o docelowej budowie własnego domu. Po wstępnym uporządkowaniu wszystkich najważniejszych informacji można przystąpić do przeglądania dostępnych ofert nieruchomości na sprzedaż. Ten etap poszukiwań możecie wykonać samodzielnie lub też korzystając z pomocy biura nieruchomości.

Samodzielnie czy z pomocą pośrednika?

Samodzielne znalezienie interesującego nas mieszkania czy działki na sprzedaż może przysporzyć sporych problemów, dlatego też decydując się na skorzystanie z usług biura nieruchomości, możemy liczyć na profesjonalne i poparte doświadczeniem, indywidualne doradztwo i wsparcie na każdym etapie sprzedaży. Pośrednik dokona wstępnej selekcji dostępnych ofert i przedstawi tylko te nieruchomości na sprzedaż, które odpowiadać będą na nasze potrzeby i oczekiwania, co bez wątpienia pozwoli nam na znaczne zaoszczędzenie czasu.

Ważne jest jednak, aby postawić na sprawdzone biuro nieruchomości, dzięki czemu nasza współpraca przebiegać będzie bezproblemowo i profesjonalnie. Z uwagi na wysokość prowizji, którą pobiera biuro nieruchomości część z nas decyduje się jednak na samodzielne poszukiwania, korzystając z szeregu dostępnych online portali, oferujących ogromne ilości ofert prezentujących mieszkania, domy czy też działki na sprzedaż.

Nieruchomości na sprzedaż – rynek pierwotny

Pierwszą i najważniejszą kwestią przy poszukiwaniu mieszkania na sprzedaż na runku pierwotnym jest odpowiedni wybór dewelopera. Niestety spora liczba nietrafionych inwestycji zmusza nas do dokładnego sprawdzenia naszego dewelopera oraz jego poprzednich inwestycji i nieruchomości na sprzedaż. Warto więc sprawdzić nie tylko pozwolenie na budowę, ale także wszelkie kwestie formalne, związane m.in. z dysponowaniem gruntem, a także księgę wieczystą.

Kolejnym krokiem jest gruntowne i uważne zaznajomienie się z treścią umowy dotyczącej mieszkania na sprzedaż. Im więcej szczegółów i konkretów, tym lepiej. Mniej bowiem miejsc na niedopatrzenia i swobodną interpretacje. Najważniejszą kwestią pozostają wszelkie adnotacje dotyczące terminów i kosztów.

Ostatnią kluczową kwestią pozostaje odbiór naszego mieszkania. Należy sprawdzić czy plan mieszkania na sprzedaż zgadza się ze stanem rzeczywistym. Pomocne okażą się tu proste narzędzia pomiarowe typu poziomica czy miarka budowlana. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości deweloper zobowiązany jest do wprowadzenia poprawek na własny koszt przed podpisaniem protokołu odbioru.

Mieszkania na sprzedaż – rynek wtórny

Wybierając nieruchomości na sprzedaż na rynku wtórym, poza tak oczywistymi kryteriami jak cena, lokalizacja czy dostępność komunikacji miejskiej, musimy brać pod uwagę regulacje prawne i własnościowe mieszkania na sprzedaż, a także wiek budynku oraz jego ogólny stan. 

Jeśli to możliwe obejrzyj mieszkanie w różnych porach dnia. Zakup nieruchomości z rynku wtórnego obarczony jest bowiem większym ryzykiem wszelkiego rodzaju usterek, zniszczeń i wad technicznych. Sprawdź więc jak wygląda otoczenie mieszkania na sprzedaż, jak prezentuje się stan klatki schodowej, windy czy domofonów. Dowiedz się, czy w budynku znajdują się piwnice lub komórki lokatorskie. W przypadku braku garażu podziemnego, zapytaj o dostępność miejsc parkingowych w okolicy nieruchomości. Obejrzyj w jakim stanie jest elewacja nieruchomości na sprzedaż, czy nie ma widocznych pęknięć. Poszukując mieszkania na sprzedaż (zobacz na homebroker.pl) na rynku wtórnym zwróć również uwagę na stan okien i podłóg, a także sam rozkład pomieszczeń. Dopytaj o koszty administracyjne oraz kiedy przeprowadzono ostatni remont.

Poszukiwania działki na sprzedaż

Poszukując działki na sprzedaż warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami względem jej wielkości, lokalizacji i kształtu. Częściowo kryteria te determinuje wybrany przez nas projekt domu. Rozważmy także, jaki jest stan dróg dojazdowych oraz możliwości komunikacyjne, a także zapoznajmy się z planem zagospodarowania przestrzennego, dzięki temu uzyskamy m.in. informacje o uzbrojeniu naszej działki na sprzedaż oraz planach zagospodarowania sąsiadujących terenów.

Poszukując nieruchomości na sprzedaż warto dokładnie i rzetelnie przygotować się do każdego etapu inwestycji, poznać rynek nieruchomości oraz uporządkować i przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania, a także realnie oszacować budżet.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny