nawigacja samochodowa

Co musi mieć nawigacja samochodowa?

Jak wiadomo, urządzenie urządzeniu nierówne. Czym powinien kierować się laik, jeśli szuka odpowiedniej nawigacji samochodowej dla siebie? Oto parametry, na które warto zwrócić uwagę.

Dostępność map

Mapa to serce nawigacji – bez niej ani rusz. Rozglądając się za sprzętem dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na rodzaj wgranych map. Czy jest to mapa Polski, a może Europy? Czy zakres dostępnych dróg można dowolnie rozszerzać? Obecnie producenci często oferują już dożywotni dostęp do map, co jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego kierowcy. Nowe ścieżki pojawiają się często, warto więc być na bieżąco ze zmianami.

Ponadto, dobra mapa powinna zapewniać:

- system omijania korków,

- dużą dokładność,

- możliwość wytyczania najkrótszej trasy,

- informacje o ograniczaniu prędkości,

- bogata baza miejsc: moteli, stacji benzynowych, sklepów.

Sprawdź polecane modele nawigacji na Neonet.

Wystarczająca pamięć

W tym przypadku zwróć uwagę zarówno na pamięć wewnętrzną urządzenia, jak i slot na karty pamięci. Pojemna pamięć to podstawa, kiedy zechcesz rozbudowywać zakres posiadanych map. Dobrze, gdyby pamięć operacyjna RAM miała co najmniej 128 MB, a pamięć Flash – 4 GB (jeśli planujesz poruszać się po Polsce) lub 8 GB (w przypadku map Europy i świata).

Ekran

Ekran w nawigacji ma dwa zadania. Po pierwsze, musi być dość duży, abyśmy mogli bez problemu w kilka sekund odczytać z niego informacje o drodze. Po drugie, musi być wygodny w obsłudze, za co odpowiada jego czułość. Jaka przekątna ekranu będzie najlepsza? W mniejszych samochodach można postawić na przekątną około 4 cali, w większych – 6 lub 7. 5 cali to złoty środek – nawigacja będzie kompaktowa, a ekran czytelny.

Więcej o nawigacji znajdziesz na blogu Neonet.

Kamera – Twój towarzysz drogi

O ile nawigacja dla wielu kierowców staje się podstawowym pomocnikiem w drodze, o tyle kamery samochodowe nie są jeszcze najpopularniejszymi urządzeniami. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na taki zakup. Chcą czuć się bezpieczniej na drodze i – w razie wypadku – dysponować pewnym dowodem. Ale jaką kamerę wybrać? Oto cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Wysoka jakość obrazu

Od czego zacząć przegląd cech kamery, jeśli nie od jakości obrazu, jaki zapewnia. Obraz z kamery samochodowej musi być czytelny – co najmniej na tyle, by móc odczytać informacje z tablic rejestracyjnych. Dobrym pomysłem będzie więc zakup kamery rejestrującej w rozdzielczości Full HD. Dobrze też, jeśli sprzęt będzie wyposażony w diody, które znacząco poprawią jakość nocnych nagrań.

Istotna jest też liczba klatek na sekundę – im wyższa ta wartość, tym płynniejszy obraz otrzymamy. Absolutne minimum to 30 klatek, choć niektóre modele rejestrują nawet 30.

Wykonanie sprzętu

Rejestrator obrazu, w przeciwieństwie do nawigacji GPS, powinien być maksymalnie kompaktowy, aby nie ograniczać pola widzenia kierowcy. Sprawdź też jakość wykonania urządzenia – w szczególności uchwyt umożliwiający stabilne mocowanie.

Dodatkowe, ale potrzebne funkcje

Jak wiadomo, kamera samochodowa może stanowić jeden z dowodów w przypadku kolizji drogowej. Dobrze więc, jeśli będzie posiadać odbiornik GPS, który zarejestruje prędkość jazdy. Przydatną funkcją jest też detektor ruchu w trybie parkingowym. Działa on nawet wtedy, gdy samochód jest zaparkowany, a w środku nie ma kierowcy. W ten sposób rejestrator może uchronić nas przed kradzieżą.

Szukasz dobrego rejestratora? Sprawdź ofertę kamer samochodowych na Neonet.

Artykuł sponsorowany

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny