Jak działa nitownica?

Nitownica - zastosowanie

Nitownica służy do łączenia różnych materiałów przy pomocy nitów. Takie połączenie jest niezwykle mocne i stabilne i nie da się go ręcznie zerwać. Dlatego też nitownica znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle, lecz może być przydatnym narzędziem w domu i do zastosowań hobbystycznych. Nitownica to urządzenie, które warto mieć w domu, szczególnie że nitowanie jest łatwe i proste i nie wymaga szczególnych umiejętności.

W przemyśle i budownictwie nitownica znajduje zastosowanie do łączenie blach, skór, tworzyw sztucznych, kształtowników stalowych, taśmowników, dźwigarów, wsporników czy też części różnych maszyn.

Nitownica - rodzaje

  • nitownica ręczna uniwersalna oraz do nitów rurkowych,
  • nitownica pneumatyczna do nitów stalowych i innych,
  • nitownica elektryczna akumulatorowa lub z połączeniem sieciowym,
  • nitownica do łańcuchów.

Nitownica ręczna jest urządzeniem najprostszym, które jednak mniej sprawdza się do zastosowań przemysłowych z uwagi na czasochłonne działanie. Natomiast nitownica pneumatyczna nie wymaga od operatora dużej siły, gdyż działa na zasadzie sprężonego powietrza. Dzięki temu możliwe jest nitowanie dużej ilości nitów w krótkim czasie. Jednak do jej użycia konieczny jest dostęp do sprężonego powietrza lub kompresora. Nitownica tego typu wymaga zatem dodatkowego osprzętu, co oznacza mniejszą swobodę pracy. Z uwagi na brak konieczności trzymania nitów, nitownice pneumatyczne stosowane są głównie do pracy ciągłej na liniach produkcyjnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spawarkach.

Jeśli nie mamy dostępu do kompresora, dobrym rozwiązaniem będzie nitownica akumulatorowa, którą producenci dostarczają z akumulatorem i bateriami, albo nitownica elektryczna z zasilaniem sieciowym. Warto wiedzieć, że nitownica elektryczna ma mniejszą siłę działania niż nitownica pneumatyczna. Dlatego też zachodzi konieczność dobrania nitonakrętek o odpowiednich rozmiarach.

Nitownice elektryczne są ciężkie, gdyż podłącza się do nich ciężki akumulator. Z kolei wybór mniejszego akumulatora może być mniej wydajny przy nitowaniu nitonakrętek.

Jak nitować nitownicą ręczną?

Nitownica ręczna należy do prostych urządzeń wykorzystywanych do celów amatorskich, lecz także profesjonalnych, na przykład w budownictwie. Nitownica ręczna idealnie nadaje się dla wszelkiego rodzaju majsterkowiczów oraz do prac modelarskich i artystycznych. Jej wadą jest konieczność użycia siły, co może powodować zmęczenie po zaciśnięciu wielu nitów. Wygodnym rozwiązaniem jest nitownica dwuręczna. Ponadto praca nitownicą ręczna jest czasochłonna, gdyż każdy nit trzeba zacisnąć osobno. Zaletą nitownicy ręcznej jest precyzja i sprawność działania oraz dokładne i stabilne zamocownie nitów. Nitownica ręczna nadaje się do stosowania nitonakrętek. Dostępne są również nitownice do nitów zrywalnych, które są jednak znacznie droższe.

Jak nitować nitownicą ręczną? Otóż jest to praca bardzo prosta. Nit należy umieścić w otworach w dwóch warstwach łączonych materiałów. Przy pomocy nitownicy spłaszczamy jeden koniec nitu tworząc zakuwkę, która stanowi trwałe połączenie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawarce migomat?

Polecane promocje na narzędzia

Nitownica - porady, jaką wybrać

Rodzaje nitów

Wybierając nitownicę należy najpierw wziąć pod uwagę jaki rodzaj nitów będziemy używać i do jakich zastosowań. Obecnie klasyczne nity składające się z główki, szyjki i zakuwki, są rzadko stosowane, gdyż zastąpiło je spawanie. jednak w dalszym ciągu stosowane są nitownice do nitów zrywalnych czyli rurkowych. Obecnie stosowane nity różnią się rodzajem główki oraz przekrojem trzonka.

Nitownica, w tym nitownica ręczna i porady jak nitować nitownicą ręczną, a także zastosowanie i rodzaje nitownic
Nitownice - zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

Jak wybrać nitownicę?

Przed zakupem nitownicy należy sprawdzić do jakich nitów nadaje się dany model urządzenia. istnieją modele uniwersalne, nadające się do różnego rodzaju nitów oraz specjalne nitownice do nitów stalowych, miedzianych czy aluminiowych.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na komfort pracy i wybrać nitownicę z odpowiednią rękojeścią. Bierzemy pod uwagę również długość i szerokość części roboczej, tak aby nadawała się do zadań, jakie będziemy wykonywać. Sprawdź także ten artykuł o spawarce TIG?

Nitownica - popularne modele

W Castoramie można nabyć nitownice, których cena waha się od 29 do 158 zł. Znajdziemy tu nitownice takich marek jak Topex, Rapid czy MacAllister. Jednym z popularnych i dobrze ocenianych urządzeń jest mała nitownica ręczna Topex od 2,4 mm do 4,8 mm, której cena wynosi 29,48 zł. Castorama oferuje również nitownice do nitów zrywalnych, jak popularny model MacAllister w cenie 79,98 zł. Dobrze oceniana jest nitownica do nitów zrywalnych Topex w cenie 34,48 zł, która uznawana jest za dobre urządzenie dla amatorów.

Popularnym urządzeniem jest Yato Nitownica dźwigniowa 2,4-6,4mm YT-36095, której cena wynosi około 109 zł. Jest to mocna nitownica dźwigniowa, dwuręczna o dużym zakresie pracy. Nitownica ta nadaje się do nitów rurkowych.

Jaka będzie najlepsza nitownica do nitów stalowych?

Jako nitownica do nitów stalowych bardzo dobrze sprawdzi się nitownica ręczna. Przykładem takiego urządzenia jest ręczna nitownica do nitów stalowych 2,4MM 6,4MM do nabycia na Allegro za około 40 zł. Nitownica ta nadaje się do nitów stalowych, aluminiowych oraz ze stali nierdzewnej. Do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych bardziej sprawdzi się nitownica pneumatyczna do nitów stalowych. W tym przypadku należy liczyć się z kosztem ponad 200 zł.

Dobór odpowiedniej nitownicy zależy w dużej mierze od materiału z jakiego wykonane są nity, jakich będziemy używać. Ponadto o wyborze urządzenia decyduje zastosowanie profesjonalne czy też amatorskie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawarkach Bester?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny