Program walki ze smogiem

Kiedy program „Czyste Powietrze” wejdzie w życie?

Wszystko wskazuje na to, że program „Czyste Powietrze” wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Od tego czasu inwestorzy będą mogli liczyć na preferencyjne ulgi związane z termoizolacją obiektów mieszkalnych.

Program powstaje w porozumieniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska.

Szacowany koszt programu oblicza się na 130 mld złotych. Na jego podstawie można będzie skorzystać z ulg wspierających proekologiczne rozwiązania budowlane. Część środków na program „Czyste Powietrze” będzie pozyskana przez wprowadzoną na początku 2018 roku opłatę recyklingową. Na jej podstawie do każdej jednorazowej torby foliowej nalicza się opłatę 20 groszy.

Co obejmie ulga termoizolacyjna i kto będzie mógł z niej skorzystać?

Ulga termoizolacyjna będzie skierowana do grupy inwestorów, którzy są właścicielami budynku mieszkalnego. W ramach programu można odliczyć do 23 % od podatku dochodowego. Ustawodawca przewidział górny limit ulgi na kwotę 53 000 zł.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Preferencyjne odliczenie od podatku dochodowego uzyskamy na podstawie rachunków z termoizolacji budynku. Jak już wspomnieliśmy, osoba ubiegająca się o ulgę będzie musiała być właścicielem danej nieruchomości.

Co więcej, beneficjent starający się o ulgę nie może wcześniej korzystać z żadnych ulg państwowych, które obejmowałyby działania termoizolacyjne.

Ulga na ocieplenie domu - porady, jak uzyskać ulgę termoizolacyjną na ocieplenie i izolację domu jednorodzinnego.
Prace przy ocieplaniu domu

Dodatkowe korzyści z programu „Czyste Powietrze”

Minister środowiska Henryk Kowalczyk szacuje, że przez 10 do 12 lat trwania programu skorzysta z niego około 3-4 milionów właścicieli domów jednorodzinnych. Działania proekologiczne mają przełożyć się na realną poprawę powietrza i eliminacje smogu.

Według premiera Mateusza Morawieckiego, dzięki programowi „za 5 – 10 lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze”. Prace nad programem „Czyste Powietrze” mają znaleźć swoje odbicie w dwóch ustawach, które są aktualnie w fazie projektu. Jest to ustawa o podatku dochodowym oraz ustawa dotycząca wspierania termoizolacyjności i remontów.Warto również dodać, iż program „Czyste Powietrze” obejmie korzystne dofinansowania do zakupu proekologicznych kotłów grzewczych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że programem zostaną objęci także beneficjenci, których nie stać na samodzielną termoizolacje swoich budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. W tym przypadku uruchomione zostaną dotacje bezpośrednie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny