Nowe inwestycje w Polsce - spis najbardziej znanych inwestycji

Wiele rodzimych firm prężnie się rozwija i tworzy sporo, nieźle płatnych miejsc pracy. Ponadto nowe inwestycje w Polsce inicjują zagraniczne firmy i grupy. Dlatego, że nasz kraj należy do najatrakcyjniejszych w Europie. Z roku na rok ilość realizowanych projektów staje się coraz większa. Do śledzenia wszystkich trawiących i planowanych inwestycji potrzebny jest szczegółowy spis. Taką listę można znaleźć na naszej stronie.

Duże i wielkie inwestycje

Nowe inwestycje w Polsce, podobnie jak i innych krajach, dzielą się na trzy główne kategorie. W pierwszej znajdują się działania ważne dla osób szukających własnego lokum. Są to, bowiem realizacje projektów mieszkaniowych. Zazwyczaj prywatni deweloperzy wznoszą jedno lub wielorodzinne budynki czy wręcz całe osiedla. Druga grupa obejmuje inwestycje przemysłowe i usługowe. Rodzime lub też zagraniczne firmy pozyskują grunty, stawiają hale, magazyny czy biurowce. Tym sposobem tworzą miejsca pracy. Tymczasem w trzeciej kategorii znajdują się projekty o charakterze rozrywkowym. Należą do nich parki rozrywki, aquaparki itp.

Zdecydowanie warto śledzić największe inwestycje w kraju. Dzięki nim Polska się rozwija i nadrabia zaległości wynikające z burzliwej historii. W tym artykule przytaczamy kilka przykładów potwierdzających te słowa. Na początek inwestycje wzbogacające rynek mieszkaniowy. W tej dziedzinie rzecz jasna najprężniej rozwijają się duże miasta. W Warszawie flagowym przedsięwzięciem jest SOHO by Yarel. Obiekt mieszkalny z dodatkową funkcją handlowo-usługową. Inwestorem jest spółka Yarel Polska a projekt wykonało biura HRA Architekci. Natomiast wykonawcą została firma budowlana Unibep.

Obecnie sprzedawane są mieszkania kompleksu SOHO wykonane w drugim etapie inwestycji. Również w stolicy tworzone jest osiedle Jaśminowy Mokotów. Rozpoczęto już sprzedaż mieszkań z IV etapu projektu. Naturalnie budownictwo mieszkaniowe nie skupia się wyłącznie w Warszawie. We Wrocławiu, w południowe części miasta ma ruszyć budowa willowego osiedla. Deweloperem jest firma Dom Development. W sprzedaży znajdzie się 150 mieszkań o metrażach od 36 do 90 metrów. W Krakowie na Pogórzu rozpoczyna się wznoszenie osiedla ZAM. Więcej przykładów inwestycji mieszkaniowych i ich opisy znaleźć można na naszej stronie.

Opłacalne inwestycje w przemysł i rozrywkę

Po mieszkaniowych czas na duże i wielkie inwestycje przemysłowe. Do najbardziej spektakularnych należy przedsięwzięcie Grupy Azoty. Ten największy koncern chemiczny w naszym kraju wdraża projekt o nazwie Polimery Police. Jego założeniem jest budowa kompleksu, w którym będzie produkowany polipropylen. Co ważne proces jego powstawania ma odznaczać się niską emisją dwutlenku węgla. Co już sugeruje nazwa inwestycji, nowe budynki powstaną w Policach. W sąsiedztwie innych obiektów należących do Grupy Azoty. Poliemery mają rozpocząć pracę w 2022 roku.

W Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem od 2016 roku działa fabryka baterii do samochodów elektrycznych. Zarządzająca nią spółka LG Energy Solution wciąż rozbudowuje zakład. Obecnie trwa trzeci etap prac a ich zakończenie zaplanowano na koniec 2021 roku. Ponadto planowany jest już czwarty etap. Gdy dobiegnie końca powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie. Docelowo ma zatrudniać 10 000 osób. Zatem jest to opłacalne dla wielu podmiotów. Samej spółki, gminy Kobierzyce, w które położony jest zakład i oczywiście pracowników. Podobnych przedsięwzięć w Polsce jest więcej.

Na koniec warto wspomnieć o inwestycjach usługowych i rozrywkowych. Do pierwszych z pewnością należy Airport City Gdańsk. Ma być to miasteczko lotniskowe przy Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy. W jego skład mają wejść między innymi biurowce ze strefami hotelowymi i gastronomicznymi. W dziedzinie kultury intrygująco zapowiada się Centrum Muzyki w Krakowie. Ma powstać do 2024 roku. Tymczasem największe zakończone projekty reprezentuje Suntago Wodny Świat - Park of Poland. To park wodny oddany do użytku 20 lutego 2020 roku. Wspomniane i inne nowe inwestycje w Polsce można śledzić na naszej stronie.