Kotły na paliwo stałe

Czego dotyczą nowe przepisy w sprawie kotłów na paliwo stałe?

Ustalenia, które pojawiły się niedawno, są odpowiedzią na wzmożoną walkę z efektem smogu. Rząd postanowił skupić się na eliminowaniu jednych z przyczyn, czyli kiepskiej jakości palenisk. Rozporządzenie ma dotyczyć kotłów o mocy cieplnej nieprzekraczającej 500 kW. Wyszczególnieniem objęte są także specjalne zestawy, które posiadają w swoim składzie kocioł zasilany stałym paliwem.

Użytkownicy przestarzałych kotłów nie muszą się martwić o nagłą wymianę na nowe urządzenia. Nowe przepisy dotyczą kotłów, które będą dopiero wyprodukowane. Natomiast wszystkie kotły, które czekają już na sprzedaż, zostaną objęte nowymi przepisami dopiero od 1 października 2017 roku.

Nie wszystkie kotły pod kontrolą

Kotły, które przeznaczone są do wytwarzania energii służącej wyłącznie do podgrzewania wody, a także kotły kongregacyjne o mocy 50 kW i więcej, nie zostały wyszczególnione w nowych przepisach. Wyłączone z rozporządzenia zostały także kotły na biomasę, a także przeznaczone do rozprowadzania gazowych nośników ciepła.

Skuteczna walka ze smogiem

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Podczas pracy nad projektem, Ministerstwo Rozwoju i Finansów ściśle współpracowało z Ministerstwem Środowiska. Wcześniej wszystkie postanowienia przeszły weryfikację przez Komisję Europejską.

Rozporządzenie dotyczące norm ustalających parametry kotłów jest pierwszym etapem w programie Czyste Powietrze. Program jest mocno popularyzowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Dzięki niemu, od kwietnia 2017 roku, zaczęto aktywnie przeciwdziałać szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji znajdującym się w powietrzu.

Jednym z kluczowych impulsów do stworzenia rozporządzenia ograniczającego zużycie szkodliwych substancji do powietrza, był raport odnoszący się do ochrony powietrza z 2014 roku. Wnioski wskazywały na porażające zaniedbania. Prezes Najwyższej Izby Kontroli sugerował wprowadzenie jak najszybszej regulacji standardów emisyjnych dla kotłów, które mają być używane w gospodarstwach domowych oraz średnich zakładach.Na terenie całej Unii Europejskiej wskazano 50 miast, w których wykazano największy wskaźnik zanieczyszczonego powietrza. Niepokojącym faktem jest to, że aż 33 z tej listy znajduje się w Polsce. Podpisanie rozporządzenia jest tylko jednym z kroków na drodze do poprawy jakości powietrza, a także zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. Kolejnym etapem będzie spotkanie wicepremiera Mateusza Morawieckiego z członkami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, które odbędzie się 18 września bieżącego roku. W siedzibie Ministerstwa Rozwoju zostaną poruszone tematy związane z kolejnymi etapami programu Czyste Powietrze.

W spotkaniu z Wiceministrem wezmą udział również eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także samorządów terytorialnych. Być może po poruszeniu zagadnień wchodzących w skład programu Czyste Powietrze, będzie można spodziewać się kolejnych decyzji mających na celu skuteczną walkę ze smogiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny