Naturalne drewno nie zawsze się sprawdza

Nie od dziś wiadomo, że elewacja jest wizytówką każdego domu. To na nią patrzymy, gdy oglądamy go z zewnątrz. Wygląd elewacji pozwala wyobrazić sobie, jakie wnętrze kryje dom. Ludzie coraz chętniej używają drewna, aby wykończyć elewację. Nadaje ono bowiem ciepłego wyrazu budynkowi. Drewno sprawia, że dom wydaje się przytulniejszy. Jednocześnie staje się jego najlepszą ozdobą. Elewacja z drewna znakomicie komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi budynkami. Do obróbki najczęściej używa się drewna świerkowego i sosnowego, świerku skandynawskiego, cedru czerwonego, modrzewia syberyjskiego oraz drewna egzotycznego.

Drewniana elewacja wygląda elegancko i przyciąga spojrzenia. Nie zawsze sprawdza się jednak w każdej sytuacji. Największą wadą desek z naturalnego drewna jest konieczność ich systematycznej pielęgnacji. Aby zachować walory estetyczne i właściwości drewna, konieczna jest regularna konserwacja. Należy regularnie pokrywać drewno odpowiednimi preparatami, aby zachowało odporność na działanie czynników atmosferycznych. Poza tym jest stosunkowo drogie, więc nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na położenie drewnianej elewacji. Właśnie dlatego doskonałą alternatywą okazują się deski elewacyjne.

Nowoczesna deska elewacyjna - trwałość tynku, wygląd drewna!
Nowoczesna deska elewacyjna - trwałość tynku, wygląd drewna!

Listwy wyglądają zupełnie jak drewno – są realistycznie wykonane, więc ciężko odróżnić je od naturalnego drewna. W przeciwieństwie do niego są jednak odporne na zmienne warunki pogodowe. Ich montaż również jest znacznie łatwiejszy. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jeśli zależy ci na pięknym wykończeniu domu z zewnątrz, jednak nie możesz lub nie chcesz mieć elewacji z prawdziwego drewna.

Dlaczego warto wybrać deski elewacyjne?

Wysokiej jakości deski elewacyjne do zaoferowania ma Rodeo Elaston Wood. Listwy mają realistyczny wygląd drewna i są odporne na różne warunki atmosferyczne. Poza tym cechują się prostą technologią montażu. Deski elewacyjne można kupić w pakiecie z materiałami montażowymi – klejem i masą, którą wypełnia się spoiny między listwami. Deski są wzmocnione dwustronnie włóknem szklanym, dzięki czemu nie pękają, nawet gdy wygniesz je w łuk. Dzięki masie akrylowej z wypełniaczami mineralnymi i mikrozbrojeniem listwy elewacyjne są twarde, elastyczne, odporne na wodę i różnice temperatur. Mają satynowe wykończenie w formie transparentnego lakieru z dodatkiem filtra UV. Dzięki temu na wygląd desek nie wpływa działanie promieni słonecznych.

Nowoczesna deska elewacyjna - trwałość tynku, wygląd drewna!
Nowoczesna deska elewacyjna - trwałość tynku, wygląd drewna!

Boczne krawędzie desek imitujących drewno są sfazowane i pomalowane. Dzięki temu, mimo 3 mm grubości, wyglądają trójwymiarowo. Niewielka grubość listew sprawia, że po przyklejeniu do budynku nie wystają poza jego obrys. Nowoczesne deski elewacyjne są niezwykle wytrzymałe – ich twardość i trwałość zbliżona jest do tynku. Listwy barwione są na różne rodzaje drewna – mają również usłojenie, które do złudzenia przypomina naturalne. Deski imitujące drewno przyklejać można bezpośrednio do podłożona przygotowanego pod tynk.

Nowoczesna deska elewacyjna - trwałość tynku, wygląd drewna!
Nowoczesna deska elewacyjna - trwałość tynku, wygląd drewna!

Zalety listew przypominających drewno

Naturalne drewno jest piękne, ale nie zawsze się sprawdza. Działa na nie wysoka temperatura oraz woda, zmieniając jego wygląd i właściwości. Właśnie dlatego warto zdecydować się na deskę elewacyjną, która wygląda zupełnie jak naturalna. Zachowuje naturalny wygląd drewna, a przy tym nie ma konieczności jej stałej konserwacji. Wybierając listwy elewacyjne, można zdecydować się na wybraną strukturę m.in. usłojenia, która do złudzenia przypomina prawdziwe. Dzięki różnorodności i mnogości wzorów i kolorów ciężko powtórzyć ten sam wzór deski. Podsumowując, jakie są największe zalety listew przypominających drewno?

  • Wyglądają naturalnie, więc ciężko odróżnić je od drewnianych.
  • Kolor jest trwały i nie trzeba go zabezpieczać.
  • Deski elewacyjne są odporne na zmienne warunki pogodowe.
  • Dzięki nim można szybko i łatwo zamontować elewację budynku.
  • Listwy imitujące drewno są odporne na insekty.
  • Deski elewacyjne szybko się czyści.
  • Do wyboru masz nieograniczoną liczbę wzorów i kolorów.
Nowoczesna deska elewacyjna - trwałość tynku, wygląd drewna!
Nowoczesna deska elewacyjna - trwałość tynku, wygląd drewna!

Warto pamiętać, że naturalne drewno wymaga podkonstrukcji, więc wzrasta nie tylko koszt zakupu materiału, ale i montażu. Do tego doliczyć należy koszt konserwacji, którą należy przeprowadzać co najmniej raz na 3-5 lat. Nowoczesne deski elewacyjne imitujące drewno finalnie mogą okazać się zatem nie tylko lepszym, ale i tańszym rozwiązaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej