Projekty nowoczesnych kuchni - porady, aranżacje, wystroje
Projektowanie wnętrz nowoczesnej kuchni nie musi się wiązać z koniecznością wydawania wygórowanych sum pieniężnych. Istnieje wiele praktycznych sposobów, aby stworzyć funkcjonalną aranżację niewielkim kosztem. Jeśli chcemy zmniejszyć koszt całego przedsięwzięcia, powinniśmy zacząć od dobrego projektu i starannego przemyślenia wszystkich, nawet najdrobniejszych etapów prac. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani do całej inwestycji i zmniejszymy ryzyko wystąpienia kosztownych poprawek.
Chciałbyś dowiedzieć się, jaki będzie łączny koszt urządzenia Twojej kuchni? Oblicz na kalkulatorze budowlanym już dziś! Kliknij aby skorzystać z kalkulatora.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ustalenie budżetu i zakresu prac przeprowadzonych samodzielnie
Ustalenie maksymalnego budżetu to najważniejsze kryterium, od którego zależą wszystkie kolejne etapy prac. To od założonej kwoty wydatków zależy, jak wyposażymy i urządzimy kuchnię.
Warto przygotować się na to, że wykończenie lub tym bardziej remont będą o kilka lub kilkanaście procent droższe, niż ustaliliśmy to w początkowych założeniach. Wstępne kosztorysy przedstawiają jedynie orientacyjne ceny, a realne wydatki są często wyższe. Dlatego niezwykle ważne jest to, by pozostawić sobie pewien zapas pieniędzy, stanowiących zabezpieczenie inwestycji.
Duża część kosztów wykończenia lub remontu kuchni to koszty związane z zatrudnieniem fachowców. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze i nie zależy nam aż tak bardzo na czasie, możemy podjąć się samodzielnego wykonania niektórych prac. Ułożenie płytek czy paneli podłogowych nie jest zbyt trudne i wymaga jedynie podstawowych umiejętności. Jeszcze mniejszym problemem będzie malowanie ścian oraz sufitu. Zakup niezbędnych akcesoriów malarskich z pewnością kosztuje mniej niż wynajęcie wykwalifikowanej ekipy.
Jeżeli jednak nie chcesz samodzielnie wykonywać pewnych prac, warto zebrać z rynku oferty od przynajmniej kilku sprawdzonych firm. Nie podpisuj umowy z pierwszą spotkaną firmą, gdyż z dużym prawdopodobieństwem przepłacisz. Skąd jednak znaleźć kilka sprawdzonych firm remontowych i jeszcze zebrać od nich oferty? Zrobienie tego tradycyjnymi metodami byłoby bardzo czasochłonne, dlatego warto skorzystać z darmowej usługi internetowej - takiej jak Szukaj Wykonawcy. Procedura jest bardzo prosta - wypełniasz formularz, potwierdzasz zapytanie i otrzymujesz oferty od firm. Co ważne, nierzetelne firmy są wykluczane z programu, dzięki czemu masz pewność, że otrzymasz oferty tylko od dobrych fachowców. Aby skorzystać z programu kliknij tu.
Wykonanie podłogi
W nowoczesnych kuchniach świetnie sprawdzają się podłogi z płytek ceramicznych. Zrezygnujmy z układania parkietu czy tym bardziej mozaiki. Takie nawierzchnie są dość drogie, a koszt ich ułożenia może znacząco obciążyć budżet całej inwestycji. Znacznie lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest ułożenie dobrych jakościowo płytek ceramicznych o standardowych rozmiarach, które możemy nabyć już za 50-60/m2. Koszt ich ułożenia to ok. 40-50 zł/m2. Jest to przynajmniej o połowę mniejszy wydatek, niż ułożenie parkietu lub mozaiki podłogowej.
Warto podkreślić, że płytki to rozwiązanie najbardziej funkcjonalne. Charakteryzują się one wysoką odpornością na działanie wilgoci, a utrzymanie ich w czystości jest znacznie prostsze.
Jeśli chcemy, aby nasza podłoga wyglądała naturalnie, możemy wyłożyć ją panelami podłogowymi. Dobre jakościowo panele kosztują niewiele ponad 30 zł/m2. Niektóre do złudzenia przypominają naturalne drewno i mogą być efektowną ozdobą nowoczesnych kuchni.
Wykończenie ścian
Część ścian w kuchni najbardziej narażona na zabrudzenia i wilgoć powinna być pokryta płytkami ceramicznymi. Ich specyfika oraz rozmiar zależą od rodzaju mebli kuchennych. Obecnie rezygnuje się z układania płytek na całej wysokości ścian. Znacznie większą popularnością cieszy się umieszczenie płytek wyłącznie nad blatami kuchennymi. Takie działanie może ograniczyć koszt wykończenia kuchni o kilka lub nawet kilkanaście procent.
Alternatywą dla płytek na ścianie są nowoczesne panele szklane. Kosztują niewiele drożej, są bardzo wytrzymałe i odporne (szkło hartowane), a dodatkowo mają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji. Na szkle profesjonalna firma może wykonać praktycznie dowolny nadruk - od prostych wzorków, przez zdjęcia owoców czy warzyw aż po górski czy nadmorski krajobraz. Więcej na temat paneli szklanych, ich cen i rodzajów dowiesz się z tego artykułu. Tam też znajdziesz kody rabatowe na ich zamówienie.
Pozostałą część ścian oraz sufit możemy pomalować dobrą jakościowo farbą lateksową. Pamiętajmy, że w kuchni występuje podwyższona wilgotność powietrza, dlatego farba lateksowa jest konieczna. Co prawda jest ona nieco droższa niż jej akrylowe odpowiedniki, ale mimo wszystko warto zdecydować się na większy wydatek. Farba lateksowa zabezpieczy ściany i będzie żywotnym rozwiązaniem, a zwykła emalia może zacząć odpadać od ściany już po pierwszym roku.
Wybór mebli kuchennych
Zakup mebli kuchennych powinien być poprzedzony wykonaniem dobrego projektu. Jeśli decydujemy się na meble pod zabudowę, zamówmy profesjonalny projekt komputerowy. Wiele firm tworzy projekt w cenie zakupu mebli. Dzięki temu możemy zobaczyć nasze pomieszczenie, zanim jeszcze zostanie wykonane.
Niektóre osoby decydują się na zakup standardowych mebli z produkcji seryjnej. Pamiętajmy, że seryjnie produkowane meble kuchenne mogą być nawet kilkukrotnie tańsze niż ich odpowiedniki wykonywane na zamówienie. Jeśli dobrze dobierzemy je do swojego wnętrza, wówczas może się okazać, że prezentują się równie dobrze jak te wykonane na zamówienie.
Dobrze dobrane meble będą stanowiły eleganckie uzupełnienie nowoczesnej kuchni. Przygotujmy się do ich zakupu poprzez naszkicowanie orientacyjnego projektu i dokładne określenie wszystkich wymiarów.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli IKEA z serii Faktum. Dzięki bezpłatnemu programowi dostępnemu na stronie internetowej IKEI możemy samodzielnie zaprojektować sobie układ mebli w kuchni, sprawdzić ceny i na koniec wydrukować kompletną listę elementów, które musimy nabyć (włącznie z uchwytami, cokołami itd.).
Ergonomia kuchenna
Nowoczesne kuchnie są połączeniem elegancji oraz funkcjonalności. Wszystkie meble kuchenne (niezależnie czy przygotowane na indywidualne zamówienie czy też kupowane w sklepie), powinny być zgodne z podstawowymi zasadami ergonomii kuchennej.
Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej pozycji tzw. trójkąta roboczego - lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Dostęp do tych miejsc powinien być bardzo łatwy i niczym nieograniczony. Bezpośrednio przy trójkącie roboczym muszą znajdować się blaty robocze. Najkorzystniejsze rozmieszczenie mebli to układ w kształcie litery L. Rozmieszczenie mebli w kształt litery L będzie najbardziej ergonomiczne i sprawi, że kuchnia stanie się funkcjonalna oraz bezpieczna.
Tworząc lub przeglądając projekt mebli kuchennych zwróćmy też szczególną uwagę na zachowanie stref roboczych. Ich odpowiednie wyposażenie i ulokowanie zapewni wysoki komfort użytkowania całego pomieszczenia.
Wybór sprzętów AGD
W nowoczesnych kuchniach dominuje minimalizm. Coraz popularniejsze stają się sprzęty AGD do zabudowy. Dzięki temu osiągamy spójną przestrzeń ograniczoną ramami jednolitych mebli. To bardzo wygodne, praktyczne, ale również drogie rozwiązanie. Same sprzęty AGD do zabudowy są droższe niż ich wolnostojące odpowiedniki, a do tego musimy doliczyć koszt samego mebla, do którego będzie zabudowywany sprzęt AGD. Zwykle jest to dodatkowe 25-30% ceny samego sprzętu.
Dobrym sposobem na oszczędzenie pieniędzy jest zakup sprzętów wolnostojących. W ofertach handlowych znajdziemy wiele wolnostojących urządzeń za rozsądne pieniądze. Tego typu produkty nie wyglądają tak efektownie jak sprzęty pod zabudowę, jednak są znacznie tańsze.
Wybierając sprzęty AGD zwróćmy też uwagę na ich klasę energetyczną. Warto zainwestować w energooszczędne rozwiązania (A++), które zmniejszą nasze rachunki.
Oświetlenie
Każda nowoczesna kuchnia powinna być dobrze oświetlona. W tego typu pomieszczeniach nie wystarczy światło naturalne, ani światła padające z góry. Większość kuchennych mebli pod zabudowę posiada wydajne oświetlenie podszafkowe. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, bowiem dobre oświetlenie zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków, a jednocześnie stanowi efektowne podkreślenie nowoczesnej stylistyki kuchennej.
Jeśli nasze meble nie zostały z automatu wyposażone w wydajne oświetlenie podszafkowe, możemy zamontować je samodzielnie. W ostatnich latach na rynek weszło energooszczędne oświetlenie LED. Koszt zakupu i montażu takiego zestawu podszafkowego nie powinien przekroczyć kilkuset złotych. Oświetlenie LED pobiera bardzo mało prądu, dzięki czemu może być użytkowane bez obaw o zwiększenie rachunków.
Moja wymarzona, nowoczesna kuchnia
Nowoczesne aranżacje kuchenne łączą w sobie funkcjonalność oraz elegancki wygląd. Możemy je wykonać niewielkim kosztem, jeśli odpowiednio przygotujemy się do całego przedsięwzięcia.
Pierwszym krokiem powinno być określenie budżetu oraz ustalenie, jaki zakres prac możemy wykonać samodzielnie. W oparciu o te informacje wybieramy odpowiednie meble, sprzęty AGD oraz materiały wykończeniowe. Kierujmy się zasadą mówiącą, że im lepsze jest przygotowanie do całej inwestycji, tym jej koszt będzie niższy.
Jeśli chcemy wygenerować dodatkowe oszczędności, powinniśmy wybierać tańsze, ale wciąż dobre jakościowo materiały. Miejsce parkietu z powodzeniem mogą zająć panele podłogowe bądź płytki ceramiczne. Z kolei zamiast mebli pod zabudowę możemy zakupić dobre jakościowo i tańsze meble z masowej produkcji. Dobrze dobrane meble z produkcji seryjnej mogą być równie eleganckie jak meble na zamówienie.
Tworząc nowoczesną kuchnie powinniśmy też pamiętać o dobrym oświetleniu. Jest to zagadnienie, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie podszafkowego oświetlenia LED. Nowoczesne systemy oświetleniowe zapewniają optymalne doświetlenie blatów roboczych, są bardzo trwałe i energooszczędne.
Chciałbyś dowiedzieć się, jaki będzie łączny koszt urządzenia Twojej kuchni? Oblicz na kalkulatorze budowlanym już dziś! Kliknij aby skorzystać z kalkulatora.