Proste, minimalistyczne formy

Wielki komfort naszych czasów, w kontekście budownictwa, to możliwość posiadania takiego domu, jaki tylko chcemy. Jeśli inwestor dysponuje gotówką lub swobodą zaciągnięcia odpowiedniego kredytu, może postawić sobie niemal dowolną formę, mieszczącą się w ramach pozwoleń. Coraz częściej jednak wybieramy styl minimalistyczny. Wówczas warto pamiętać o:

  • kształcie, formie i kolorze, które będą ze sobą spójne i nieprzesadzone
  • bardzo subtelnym nawiązaniu do historii budownictwa w danym miejscu, ale także do klimatu, który dominuje wokół
  • prostocie i elegancji, której prawdziwa siła kryje się w szlachetnych i niestarzejących się materiałach lub szlachetnie starzejących się materiałach
  • prostym, bezpretensjonalnym, przejrzystym projekcie, który nie będzie wyglądać jak architektoniczny żart.

Ogólnie rzecz ujmując: im prościej, tym lepiej. Najważniejsze jednak, by dom podobał się przede wszystkim nam. A jeśli prostota po jakimś czasie nas znudzi, zawsze możemy przerobić nasze nieskomplikowane domostwo na coś bardziej wymyślnego.

Kamień, drewno, materiały ekologiczne

Prostota, kompatybilność względem otoczenia i szlachetna bezpretensjonalność to podstawa. Nikt jednak nie sugeruje, by dom był nudny i bezbarwny. Dziś liczy się jednak pomysł, który w dłuższej perspektywie okaże się ponadczasowy. Wobec tego do wykończeń używa się między innymi kamieni naturalnych takich jak: piaskowiec, marmur, granit. Coraz częściej sięgamy również po drewno, które gości nie tylko na podłogach, ale również stanowi materiał wykończeniowy sypialni, pokojów, a nawet łazienek (szczególnie w stylu skandynawskim lub prowansalskim).

Naturalnych materiałów używa się  nie tylko do wnętrz, ale również do elewacji. Takie materiały wybieramy nie tylko z powodów estetycznych, ale również ze względów ekologicznych. Charakteryzuje je wytrzymałość, ale też uniwersalność. Dziś wyraźnie da się zaobserwować odchodzenie od sztucznych tworzyw. A umiejętnie użyte naturalne materiały będą się pięknie prezentować i pięknie patynować, wraz z upływem lat.

Funkcjonalność i przestrzeń użytkowa

Coraz częściej myślimy o tym, że przestrzeń ma być nie tylko odpowiednio przestronna, ale również bardzo funkcjonalna. Dlatego na etapie wyboru lub tworzenia projektu, zwracamy uwagę na sposób połączenia kuchni i jadalni z salonem, potencjał do odpowiedniego ustawienia wyposażenia poszczególnych pomieszczeń. Nie zapominamy również o tym, by na zewnątrz odpowiednio zagospodarować ogród, garaż lub wiatę.

Szukamy takich rozwiązań, które ułatwią nam codzienne życie. Z badań wynika, że często korzystamy z gotowych projektów, nie ingerując w nie zbyt mocno. Pamiętajmy jednak, że ilość dostępnych pomysłów architektonicznych jest ogromna, więc poświęcenie większej ilości  czasu na znalezienie lub sugestia wprowadzenia kilku zmian, mogą zaowocować takim rozkładem i przestrzenią, o jakich marzyliśmy.

Jednym z trendów w tej kwestii jest „otwarcie” salonu, czyli niezabudowana przestrzeń nad salonem, która sięga do poddasza. To nie tylko fantastycznie wygląda, ale otwiera nas na ogrom możliwości zaaranżowania wysokich ścian, wyeksponowania tej części wspólnej.

Inteligentny i ekologiczny

Przy budowie domu coraz częściej bierzemy pod uwagę kwestie związane z energooszczędnością oraz inteligentnymi rozwiązaniami. Jakie?

- energooszczędność

A zatem: dopasowujemy bryłę, kształt i ustawienie domu tak, by był jak najbardziej ergonomiczny względem nasłonecznienia i ubytków energii. Staramy się nie zapomnieć o odpowiedniej izolacji, pompie ciepła i właściwym balansie wilgoci.

- wykorzystanie OZE

W kontekście wykorzystywania we własnym zakresie odnawialnych źródeł energii, coraz większą popularnością cieszą się między innymi instalacje fotowoltaiczne, czyli panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie, które pozwala, w dużym skrócie, na pozyskiwanie darmowego prądu ze słońca. Odpowiednio zainstalowane panele (najczęściej na dachu) pobierają światło z naszej najbliższej gwiazdy i podłączone do domowej instalacji, przekazują nam (poprzez inwerter) darmową energię elektryczną. Jedną z firm, która oferuje tego typu usługi jest firma Stilo Energy (https://stiloenergy.pl/).

- inteligentne rozwiązania

Nowoczesny dom powinien być nie tylko wygodny, ale i bezpieczny. Dlatego dziś możemy śmiało wykorzystywać urządzenia ze sztuczną inteligencją, urządzenia zintegrowane ze sobą w sieci domowej: od żarówek, których barwę i natężenie możemy regulować za pomocą smartfona, przez monitoring, alarmy, aż po inteligentne urządzenia (telewizory, pralki, lodówki), które sprzężone w jedną sieć, będą służyć nam jeszcze lepiej.

Infografika panele fotowoltaiczne
Infografika panele fotowoltaiczne
Advertisement

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny