Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesny styl w architekturze jednorodzinnej staje się coraz popularniejszy. Nowoczesne projekty domów  jednorodzinnych są dostępne w każdym katalogu z projektami typowymi. Powstaje jednak pytanie co świadczy o tym, że dom jest nowoczesny. Czy będą to domy parterowe o nowoczesnej bryle, inteligentnych rozwiązaniach we wnętrzu czy może po prostu domy energooszczędne? Idąc dalej, jaki powinien być układ pomieszczeń, ile łazienek, jakie położenie kuchni, jadalni czy salonu? Nowoczesne źródła energii - kolektory słoneczne, czy pompa ciepła też by się przecież przydały. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a na koniec dodamy informacje o kosztach budowy.

Chcesz znaleźć sprawdzonego wykonawcę dla Twojego domu? Skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy i otrzymaj oferty od sprawdzonych firm budowlanych z Twojej okolicy. Pamiętaj, to nic nie kosztuje!

Wizualizacja nowoczesnego domu

Cechy charakterystyczne nowoczesnych domów

Zacznijmy od próby zdefiniowania czym jest dom nowoczesny. Większości z nas termin ten kojarzy się z domami o prostej bryle opartej na planie prostokąta, kwadratu lub litery L. Dach jest zwykle płaski, choć ze względu na obowiązujące w wielu gminach miejscowe plany zagospodarowania wymagające dachów o pewnym kącie nachylenia, w katalogach znajdują się również nowoczesne projekty domów z dachami dwu lub czterospadowymi.

Surowość bryły przełamuje elegancka elewacja, często z elementami drewna czy kamienia. Balustrady zwykle są wykonane ze stali nierdzewnej i szkła. Charakterystyczna jest również kolorystyka. Najczęściej domy nowoczesne mają biało-szare ściany z elementami drewna oraz ciemne, grafitowe lub czarne dachy. Cechą charakterystyczną są duże przeszklenia, zwłaszcza w salonie, które sprawiają, że wnętrze jest nie tylko bardziej przestronne, ale również świetnie doświetlone.

Nowoczesne domy to jednak nie tylko budynki, które spełniają powyższe warunki. Na nowoczesność domu wpływa bowiem również ich energooszczędność. Duże przeszklenia w salonie mają służyć nie tylko dobremu doświetleniu, ale mają być również elementem pozwalającym na czerpanie energii ze słońca. Kluczowe w tym wypadku jest odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata. Dom, którego przeszklenia będą skierowane na południe będzie mógł czerpać z dobrodziejstw energii słonecznej.

Energooszczędność domu nowoczesnego przejawia się jednak również w innych aspektach. Już w projekcie, poza odpowiednim układem wnętrza dopasowanego do układu stron świata na działce, dobrane są odpowiednie parametry materiałów budowlanych. Chodzi tu przede wszystkim o właściwe parametry izolacyjne ścian, gwarantujące możliwie najniższy współczynnik U. Istotne są również parametry okien – przy ich bardzo dużej powierzchni będą musiały być naprawdę dobrymi izolatorami ciepła.

Oprócz tego, projekty nowoczesnych domów są również wyposażone w instalacje umożliwiające minimalizowanie zużycia energii. W takich domach codziennością są instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją) oraz instalacje solarne. Krokiem dalej są również inne instalacje inteligentnego budynku, które sterowane centralnie lub z poziomu smartfona dają możliwość zdalnego nadzoru nad swoim działaniem.

Cechy charakterystyczne nowoczesnych domów przejawiają się jednak nie tylko na zewnątrz czy w zastosowanych instalacjach. Nieco inny niż w typowych domach jednorodzinnych jest również układ wnętrza. Nowoczesne projekty domów bazują na przestronności i maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego. Stąd we wnętrzach nowoczesnych dominują otwarte przestrzenie, rezygnuje się z innych niepotrzebnych podziałów. W nowoczesnym domu najczęściej więc salon, jadalnia i kuchnia będą stanowiły jedną, niepodzieloną przestrzeń. Dzięki temu nawet dom o niewielkiej powierzchni będzie sprawiał wrażenie większego.

Wybraliśmy najlepsze promocje w marketach budowlanych

Nowoczesne projekty domów – który wybrać?

Po zapoznaniu się z najważniejszymi cechami domów energooszczędnych każdy zapewne ma w głowie własny ideał nowoczesnego domu. Teraz warto się zastanowić, na których cechach się skupić i czym się kierować przy wyborze projektu nowoczesnego domu.

Podstawowe pytanie brzmi, czy nasza działka jest na tyle duża, żeby wybudować dom parterowy. Oczywistym jest, że nowoczesne domy parterowe wymagają większej działki niż te z poddaszem użytkowym, gdzie powierzchnia użytkowa rozdzielana jest na dwa piętra.

Kolejnym elementem, o którym trzeba zdecydować jest nachylenie dachu. Nowoczesne domy z płaskim dachem to z pewnością kwintesencja modernistycznego stylu. Jednakże, jak już wcześniej wspomniano, w wielu gminach miejscowe plany zagospodarowania jasno regulują kwestie kąta nachylenia dachu i wymagają dachów spadzistych. Tak jest na przykład w południowej Małopolsce, gdzie roczny opad śniegu jest bardzo duży. Zanim więc będziemy dokonywać wyboru projektu powinniśmy się zorientować jak wygląda sytuacja w gminie, w której chcemy budować.

Ostatnim istotnym elementem, o którym warto pomyśleć jest wielkość domu. Jak już wcześniej wspomniano nowoczesne projekty domów stawiają na przestronne wnętrza. Nie znaczy to jednak, że najlepszym wyborem będzie budowa jak największego domu. Chodzi o to, żeby dobrać rozmiar domu do potrzeb rodziny, a więc przede wszystkim do liczby przyszłych mieszkańców oraz swoich możliwości finansowych. Ceny projektów nowoczesnych domów kształtują się w przedziale od 2.500 do 4.500 zł, choć mogą się zdarzyć wyższe koszty w przypadku na przykład wyjątkowo designerskiej bryły. To zawsze wiąże się jednak z analogicznie wyższymi kosztami budowy.

Przy dobieraniu wielkości domu do liczby jego mieszkańców koniecznie trzeba pomyśleć o odpowiedniej liczbie pokoi. Z pewnością dobrze mieć otwartą przestrzeń dzienną, ale jednak każdy potrzebuje czasem odosobnienia i intymności. Warto wcześniej o tym pomyśleć i szukać domów o odpowiednio dobranej do liczby mieszkańców sypialni. Dzięki temu nie będzie trzeba wykonywać przeróbek w projekcie, co nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale również zaburza przemyślany przez architekta układ wnętrza.

Nowoczesne domy – koszty budowy

Ostatnim elementem istotnym dla inwestora są koszty budowy. Wiele osób z pewnością zastanawia się czy nowoczesne domy parterowe są droższe w budowie niż domy parterowe wybudowane w stylu bardziej tradycyjnym. Podobne pytanie powstaje czy nowoczesne domy z płaskim dachem są tańsze czy tez droższe od domów z dachem dwu lub czterospadowym. Spróbujemy pokrótce odnieść się do tych kwestii.

Jak już wcześniej wspomniano, cechy charakterystyczne domów nowoczesnych dzielą się na 3 grupy. Pierwsze dotyczą bryły domu, drugie zastosowanych instalacji, a trzecie układu wnętrza. Zacznijmy więc od zastanowienia się jak projekt domu wpłynie na koszty budowy.

Istotnym elementem w tej grupie są przede wszystkim zastosowane technologie. Nowoczesne domy muszą zachowywać standardy energooszczędności, więc materiały użyte do budowy i izolacji będą nieco droższe.W tym punkcie warto pamiętać, że nie każda firma budowlana jest w stanie wznieść dom w każdej technologii. Czasem wręcz zły wybór firmy może spowodować, że poprawki będą nas kosztowały dużo więcej niż powinny. Aby pozyskać oferty od sprawdzonych firm zalecamy skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy. Wyspecjalizowane firmy, które będą zainteresowane realizacją Twojego zlecenia złożą Ci konkretne oferty.

Koszt budowy nowoczesnego domu zostanie z pewnością podniesiony przez nowoczesne instalacje wewnętrzne. Jednakże to, co drogie na etapie inwestycji, a więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy kolektory słoneczne, dadzą w perspektywie kilku lat zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne. Pytanie więc czy porównując koszty budowy powinniśmy się opierać jedynie na kosztach ponoszonych na etapie inwestycji, czy też patrzyć na nie w dłuższym horyzoncie czasowym. Naszym zdaniem warto pamiętać o oszczędnościach na energii elektrycznej, ale zwrot nakładów nie powinien być dłuższy niż 5-6 lat. Jeżeli średnioroczne oszczędności są więc ponad 6 razy niższe, niż koszty inwestycyjne, nie warto decydować się na takie rozwiązania.

Również mniejsza ilość ścian wewnętrznych i otwarte przestrzenie to z pewnością niższe koszty budowy. Potrzeba bowiem mniej materiałów do ich wykonania. Jeśli zaś do porównania kosztów budowy będziemy brać nowoczesny styl aranżacji wnętrza, w którym panuje moda na minimalizm, to może się okazać, że na tym polu jest również sporo miejsca na obniżenie kosztów materiałów wykończeniowych.

Podsumowując rozważania dotyczące porównania kosztów budowy nie sposób odnieść wrażenia, że całkowite koszty budowy domów nowoczesnych są tylko nieco wyższe od kosztów budowy domów tradycyjnych. Jak już jednak wspomniano, część stosowanych instalacji droższych na etapie budowy jest niejako inwestycją na przyszłość, która w dłuższej perspektywie czasowej powinna okazać się tańsza niż wersja stosowana w budownictwie tradycyjnym.

Najlepsze promocje w sklepach - sprawdź ceny!

Ocena: 4,3/5 (głosów 6)
, aktualizacja 1 maja 2019
Komentarze (2)
  • 20 czerwca 2016 06:06 - tissu napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    Zapraszamy do obejrzenia naszych nowoczesnych domów! Realizujemy inwestycje na terenie całej Polski!

  • 27 stycznia 2017 01:01 - TomTomasz napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    Naprawdę bardzo wiele czynników wpływa na koszt nowoczesnego domu i w artykule świetnie zostało to określone. Należy jednak pamiętać, że sami możemy wyliczyć jedynie przybliżoną kwotę. Z własnego doświadczenia o tym wiem, współpracowałem z firmą phu fenster i wyliczyli mi niższą stawkę niż ja sam, na dodatek bardzo otworzyli się na moje propozycje i wspólnie określiliśmy bardzo indywidualny projekt domu.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij