Nowoczesne drzwi zewnętrzne – wizytówka domu

Odpowiedni materiał na drzwi wejściowe

Drzwi zewnętrzne do domu są długoterminową inwestycją, dlatego ich wybór trzeba dobrze przemyśleć. Jako istotny element architektoniczny domu, drzwi staną się z daleka rozpoznawalną wizytówką. Drzwi zewnętrzne pełnią znacznie więcej funkcji, niż tylko mechaniczne zabezpieczenie wejścia, i nie bez powodu są uważane za zwierciadło domu. I rzeczywiście tak jest, ponieważ przekazują na zewnątrz tożsamość i indywidualność mieszkańców.

Także w dzisiejszych mocno nowoczesnych czasach pełnych technicznych i nie tylko innowacji, to symboliczne znaczenie drzwi nie uległo zmianie. Wystarczy pomyśleć o wielu skojarzeniach, jakie nasuwają się w związku ze słowem „drzwi”. Drzwi do domu kojarzą się nie tylko z otwartością i gościnnością, ale też z odosobnieniem. Z odosobnieniem, którego każdy czasem szuka i potrzebuje dla swojego bezpieczeństwa i prywatności.

Trudno się zdecydować, które drzwi wejściowe spełniają kryteria funkcjonalne i estetyczne zarazem. Jak znaleźć równowagę między przystępną ceną i dobrą, długotrwałą jakością? Czy drogie wyroby muszą być koniecznie lepsze? Jaki materiał jest odpowiedni?

Jednoznacznie najlepszego materiału na drzwi zewnętrzne nie ma; odpowiedni będzie ten, który spełni wymagania mieszkańców i będzie odpowiadał ich upodobaniom. Każdy materiał posiada bowiem swoje zalety i wady, które trzeba wziąć pod uwagę. Najbardziej popularnymi materiałami są: drewno, aluminium i tworzywa sztuczne, przy czym rośnie zainteresowanie drzwiami wejściowymi, wykonanymi z kombinacji różnych materiałów, na przykład drewno-aluminium albo aluminium-tworzywo sztuczne.

Aluminiowe drzwi zewnętrzne – bezpieczne i estetyczne

Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość, drzwi aluminiowe cieszą się dużym popytem. Aluminium jest bardzo trwałe, co nie tylko zapewnia długie użytkowanie, ale umożliwia też energooszczędny recykling. Kiedyś drzwi i okna z aluminium były montowane głównie w dużych budynkach handlowych. Ostatnio cieszą się powodzeniem również wśród prywatnych właścicieli domów. Do istotnych zalet drzwi z aluminium należy:

 • wysoka stabilność;
 • doskonałe właściwości izolacji cieplnej i akustycznej;
 • wysoki poziom ochrony przed włamaniem;
 • szeroki zakres zastosowania – od budynków tradycyjnych do nowoczesnych;
 • bardzo długa żywotność.

Paleta kolorów obejmuje odcienie z połyskiem i matowe, farby strukturalne, powierzchnie z drewna i innych materiałów. Biorąc pod uwagę duży wybór form, przeszkleń, wymiarów i dodatków, dostępne są niezliczone możliwości kombinacji. Chociaż aluminium w porównaniu do drzwi z innych materiałów jest droższe, to ze względu na trwałość i jakość inwestycja jest opłacalna.

Drewniane drzwi zewnętrzne – wieczna klasyka

We współczesnym życiu codziennym drewno ma ugruntowaną pozycję, ponieważ ten naturalny produkt pochodzący z zasobów odtwarzalnych jest odkrywany wciąż na nowo. Dotyczy to również nowoczesnych drzwi zewnętrznych. Drzwi drewniane poprzez swoją barwę, teksturę i strukturę nadają każdemu budynkowi szczególny wygląd i poprawiają jego ogólny obraz. Poza tym niepowtarzalny urok drewna wprowadza d9o domu pozytywny klimat.

Drewno od zawsze było materiałem preferowanym do wyrobu wszelkiego rodzaju drzwi. Nie trzeba daleko sięgać, wystarczy spojrzeć na ciężkie, bogato zdobione bramy i drzwi dawnych pałaców i rezydencji. Jako naturalny materiał drewno podlega zewnętrznym wpływom i wymaga nieco więcej uwagi i pielęgnacji niż wyroby z aluminium i tworzyw sztucznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o regulacji drzwi zewnętrznych?

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Drzwi zewnętrzne z PVC – tanie i niezawodne

W porównaniu z innymi materiałami drzwi z polichlorku winylu są korzystne cenowo i wykazują:

 • niski ciężar;
 • bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej i akustycznej;
 • długa trwałość.

Jak wszystkie wyroby z tworzyw sztucznych, takie drzwi również są mniej przyjazne środowisku. Istnieje też zagrożenie, że w podwyższonej temperaturze PVC zdeformuje się i drzwi stracą szczelność. Trzeba zwrócić uwagę, czy zastosowane tworzywo sztuczne jest odporne na promieniowanie UV, powodujące często żółknięcie i nawet pękanie powierzchni.

Kryteria wyboru nowoczesnych drzwi zewnętrznych

Przyczyny zakupu i wymagania wobec drzwi wejściowych

Kupując nowe drzwi wejściowe do domu trzeba mieć świadomość wymagań, jakie są im stawiane. W przeciwnym razie szybko może się okazać, że błędna decyzja wiąże się z wysokimi kosztami. Na przykład, budując dom trzeba do projektu wybrać odpowiednie okna i drzwi. W każdym przypadku musi być zgodność co do stylu budynku i innych czynników.

Nowoczesne przeszklone drzwi zewnętrzne, modele, cechy, ceny, modne rozwiązania
Nowoczesne drzwi zewnętrzne krok po kroku, czyli modele, cechy, kolory, wzory, porady

Jeśli chodzi o remont starego budynku, przy zakupie nowych drzwi należy zwrócić uwagę na słabe strony starego elementu oraz na estetyczne i techniczne właściwości. Często remont stanowi okazję, aby trwale obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię. Służy temu dobra izolacja dachu i fasady oraz szczelne okna i drzwi wejściowe.

Nowoczesne drzwi zewnętrzne mogą spełniać również wymogi funkcjonalne. Jeśli na przykład w strefie wejściowej domu panuje niedobór światła, przeszklone drzwi w znacznym stopniu rozwiążą tę niedogodność. W każdym razie dobrze jest zasięgnąć rady fachowca, który weźmie pod uwagę życzenia i upodobania mieszkańców domu i wybierze najlepsze rozwiązanie.

Przykładowe ceny drzwi zewnętrznych wybranych producentów

Na rynku istnieje szeroki wybór nowoczesnych drzwi zewnętrznych różnych producentów, m.in.:

 • Gerda Optima – cena od 2500 zł
 • Hormann – cena od 400 zł
 • Capital – cena od 1600 zł
 • Kmt Plus – cena od 2900 zł

Nowe zadania nowoczesnych drzwi zewnętrznych

Funkcje drzwi wejściowych są zarówno klasyczne jak i nowoczesne. Bezpieczeństwo względnie ochrona przed włamaniem były ważne już przed wiekami. Najważniejszym zadaniem drzwi było i jest zatrzymanie przed progiem nieproszonych gości. Z biegiem stuleci rozwinęły się nie tylko zagrożenia, ale i technologia. Także izolacja cieplna zyskała nowoczesne formy, chociaż drzwi od najdawniejszych czasów miały właśnie zatrzymywać ciepło w domu i nie wpuszczać do środka chłodu.

Wraz z nową świadomością ekologiczną pojawiają się nowe przepisy i nowa technologia. Logiczne jest zastosowanie ich do konstrukcji drzwi zewnętrznych, aby dostosować się do aktualnych wymagań. Stosunkowo nowym zadaniem dla drzwi wejściowych jest izolacja akustyczna. Komfort mieszkania wymaga również ograniczenie hałasu. Nowoczesne drzwi zewnętrzne bez dobrej izolacji cieplnej i dźwiękowej są dzisiaj nie do pomyślenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny