Turbosprężarka

Zasady działania sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe posiadają dwa rodzaje wirników wklęsły oraz wypukły. Wirniki obracają się względem siebie, zmniejszając w tym czasie objętość gazu. Kompresory śrubowe to urządzenia bardzo elastyczne, dają możliwość regulacji zakresu ciśnień, a także automatycznego uruchamiania i zatrzymywania według ustawień przetwornika ciśnienia.

Kompresory śrubowe posiadają specjalny filtr, zasysający powietrze z zewnątrz. Zassany gaz przechodzi do regulatora ssania, który posiada zawór dostosowujący jego ilość, oraz ciśnienie do zapotrzebowania, jakie w danym procesie występuje. Praca regulatora ssania jest sterowana przez specjalny zespół elektryczny, połączony z przetwornikiem ciśnienia.

W sprężarkach olejowych, do skompresowanego w stopniu śrubowym powietrza, jest wtryskiwany, oczyszczony w filtrze olej. Olej dba o smarowanie, uszczelnienie, a także o chłodzenie stopnia śrubowego. Mieszanka powietrza i oleju zostaje zredukowana w powierzchni między wirnikami śrubowymi, skąd przepływa do separatora oleju. W tym miejscu większość oleju zostaje wytrącona, a sprężone powietrze przechodzi do filtra dokładnego oczyszczania, a następnie przez zawór minimalnego ciśnienia trafia do chłodnicy końcowej. W tym miejscu skompresowany gaz zostaje schłodzony do temperatury o 10 stopni wyższej niż temperatura otoczenia. W jednostce chłodzącej wytrąca się znaczna część kondensatu, natomiast sprężone, oczyszczone i ochłodzone powietrze przechodzi do sieci eksploatacyjnej.

Olej jest bardzo ważny w sprężarkach śrubowych. Zapewnia odpowiednie smarowanie, chłodzenie oraz uszczelnienie instalacji. Bardzo dużej wydajności filtr oleju dba o doskonałe oczyszczanie, natomiast termostatyczny zawór obejściowy gwarantuje, że sprężarka szybko osiąga optymalną temperaturę do pracy, a także dba o to, aby schłodzony olej, w okresach niskiego dociążenia omijał końcową chłodnicę.

Rodzaje sprężarek śrubowych

Wśród kompresorów śrubowych oprócz tych tradycyjnych, na rynku można znaleźć jeszcze kompresory o zmiennej wydajności, oraz kompresory bezolejowe.

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności, sprawdzają się szczególnie tam, gdzie w trakcie procesu produkcyjnego potrzebne jest skompresowane powietrze o zmiennym ciśnieniu.

Kompresory śrubowe bezolejowe, dostarczają sprężone powietrze całkowicie pozbawione cząsteczek oleju, a ponadto oczyszczone z bakterii, pyłków i wirusów, co czyni je bardzo ekologicznymi. Sprężarki śrubowe bezolejowe doskonale sprawdzają się w branżach, które wymagają szczególnych warunków, takich jak branża spożywcza, farmaceutyczna, elektroniczna czy optyczna. Pozwalają one na utrzymanie najwyższego stopnia czystości, jakości oraz higieny produkcji.

Kompresory śrubowe — zastosowanie

Sprężarki śrubowe są bardzo popularne przede wszystkim ze względu na wysoką higienę pracy, energooszczędność oraz elastyczność w zakresie wydajności pracy, co pozwala dostosować ilość sprężonego gazu do aktualnego zapotrzebowania. Kompresory śrubowe sprawdzają się głównie tam, gdzie bardzo istotna jest jakość powietrza na wyjściu. Ponadto, wytwarzają one znacznie mniejsze drgania, oraz są dużo cichsze od kompresorów tłokowych. Sprężarki śrubowe odnajdują zastosowanie w takich pracach jak:

  • lakierowanie proszkowe oraz natryskowe
  • zasilanie narzędzi, silników pneumatycznych oraz gazowych
  • obróbka, śrutowanie i piaskowanie
  • spawanie tworzyw sztucznych
  • napełnianie zbiorników gazami technicznymi
  • sprężanie gazów procesowych w branży hutniczej
  • sprężanie gazu naturalnego przed turbinami gazowymi
  • sprężanie gazu koksowniczego
  • procesy pakujące, transportowe i załadunkowezasilanie rurociągów w odwiertach gazowych oraz naftowych

Kompresory śrubowe to urządzenia nowoczesne, ekologiczne i elastyczne, dzięki czemu z wielkim powodzeniem zastępują sprężarki tłokowe. Ich właściwości, jakość oraz komfort pracy sprawiają, że są one bardzo dobrą inwestycją.

Artykuł sponsorowany - poleca firma Arbatech,


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny