Nowoczesne tapety ścienne – rodzaje, popularne wzory, modne style

Nowoczesne tapety ścienne – rodzaje

Obecnie mamy do wyboru szeroki zakres możliwości, jeżeli chodzi o tapety na ścianę. Różnią się one między sobą przede wszystkim doborem różnorodnych materiałów, sposobem przyklejania do ścian, a także wzorami i fakturą. Przez to także można podzielić tapety ozdobne względem przeznaczenia. Czyli takie, które sprawdzą się nie tylko w salonie i sypialni, ale również w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci – w kuchni lub łazience. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tapetach ściennych.

Nowoczesne tapety ścienne - podział ze względu na materiał wykonania

Typ tapety ściennej

Charakterystyka

Tapety na fizelinie

Głównym materiałem, z którego są one wyprodukowane, jest fizelina. Fizelinę tworzy poliester połączony z celulozą. Dzięki temu właśnie tapety na fizelinie są wyjątkowo elastyczne, przez co nie ma żadnego problemu z ich przyklejaniem do ściany. W odróżnieniu od tapet papierowych nie ma potrzeby smarowania ich klejem. Preparat nakładamy wyłącznie na ścianę. Ich kolejną zaletą jest również to, iż nie ma najmniejszego problemu ze zrywaniem z powierzchni. Ściany po usunięciu tapet na fizelinie, nie posiadają żadnych defektów. Nie ma także najmniejszego problemu z tym, aby na flizelinowe tapety przyklejać bezpośrednio inne tapety. W ten sposób z łatwością odmienimy wnętrze bez większych nakładów pracy.

Tapety winylowe

Wśród tapet winylowych wymieniamy tapety spienione oraz gładkie. Ich podział jest uzależniony od wskaźnika przepuszczalności wody. Tapety winylowe można bez problemu stosować w pomieszczeniach, w których panuje wysoki stopień zawilgocenia powietrza. Ich wierzchnią warstwę tworzy PCV, dzięki czemu nie ma problemu z przemywaniem zabrudzeń przy pomocy mokrej ściereczki. Dodatkowym atutem tego typu tapet, jest wysoka odporność na promienie słoneczne. Dzięki temu, mimo upływu czasu, tapety winylowe nie odbarwiają się zachowując swój nieskazitelny wygląd.

Tapety papierowe

Wśród nich wymienić możemy tapety papierowe lekkie oraz ciężkie. Te pierwsze produkowane są z jednej warstwy papieru. Natomiast tapety na ścianę dwuwarstwowe, określane są jako papierowe ciężkie. Obydwa rodzaje mogą być wodoodporne, w tym jednak tapety papierowe ciężkie są bardziej odporne na wielokrotne czyszczenie. Ich zaletą jest to, iż można je stosować w pomieszczeniach, w których najwięcej czasu przebywają alergicy (np. pokojach dziecięcych). Niestety tapety papierowe nie wyróżniają się zbyt dużą trwałością, a dodatkowym utrudnieniem może być ich pracochłonne przyklejanie do ścian.

Tapety z włókna szklanego

Do bardzo tanich, ale jednocześnie wyjątkowo wytrzymałych tapet zaliczają się tapety z włókna szklanego. Ich powierzchnia jest wyjątkowo odporna na wszelkiego rodzaju czyszczenie, a także różnorodne czynniki mechaniczne. Można je wielokrotnie malować. Minusem jest natomiast ich bardzo uciążliwe usuwanie z powierzchni.

Tapety raufaza

Jest to odmiana tapet papierowych, które oprócz papieru posiadają między swoimi warstwami wióry drzewne. Przeznaczone są one do malowania farbami. Jednocześnie wyróżniają się dekoracyjną fakturą, która świetnie sprawdza się na ścianach niewyróżniających się idealną powierzchnią.

Tapety akrylowe

Tapety akrylowe zaliczają się do tapet strukturalnych, ze względu na swoją wyraźną fakturę. Dekor wykonany jest z papieru, którego wierzchnia warstwa została pokryta pianką akrylową. Tapety tego typu są wyjątkowo odporne na ścieranie. Nie ma problemu, aby je malować farbą, najlepiej akrylową.

Tapety strukturalne

Można je określić również jako tapety 3d, ze względu na swoją trójwymiarową fakturę. Świetnie sprawdzają się na nierównych ścianach.

Tapety natryskowe

Wyróżniają się odmienną formą, a także sposobem nakładania. Tapety natryskowe, jak sama nazwa wskazuje nakłada się na ścianę przy pomocy pistoletu natryskowego. W tym przypadku nie występują żadne wzory, ale ich kolorystyka może być wzbogacona drobinkami brokatu.

Tapety japońskie

Swoją formą przypominają tynk. Rzeczywiście produkt w formie proszku, należy uprzednio rozrobić z wodą, by następnie nakładać masę na ścianę. Usuwa się je z łatwością, również po uprzednim namoczeniu.

Tapety styropianowe

Tego typu tapety na ścianę są kładzione przede wszystkim ze względu na izolację akustyczną, jaką są w stanie zapewnić. Styropian z wierzchnią warstwą papieru może być pokryty innymi tapetami o charakterze dekoracyjnym.

Tapety korkowe

Tak jak tapety styropianowe, również tłumią hałas. Można je polakierować, dzięki czemu staną się wodoodporne. Raczej rzadko spotykane, jednak występują nie tylko w różnych kolorach, ale także o urozmaiconej fakturze.

Tapety ozdobne – popularne wzory

Przeglądając nowoczesne tapety ścienne, oprócz materiału, z jakiego zostały wyprodukowane, będą nas interesować także najmodniejsze wzory. W końcu tapety ozdobne pełnią rolę dekoru w mieszkaniu. Często ocieplają wnętrza lub nadają im zupełnie odmiennego charakteru. Jeżeli interesują nas minimalistyczne tapety na ścianę, to świetnie sprawdzą się wzory geometryczne, jak i również czarno-białe kolory. Ostatnio bardzo popularne są roślinne motywy, szczególnie kwiatowe oraz zawierające tropikalne liście. Niejedna galeria z nowoczesnymi wnętrzami zawiera właśnie tego typu ornamenty. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tapetach polecanych do kuchni?

Nowoczesne tapety ścienne – rodzaje, popularne wzory, modne style

Wyjątkowo popularne są także modne tapety pokojowe imitujące okładziny z drewna, cegły lub naturalnego kamienia. Ciekawą propozycją są także tapety ozdobne o dość abstrakcyjnych, czyli nieregularnych wzorach. Taka gra kolorów i mieniących się często faktur sprawdzi się raczej na niewielkich powierzchniach. Oklejenie taką tapetą ściany o dużej powierzchni mogłoby wprowadzić już spory chaos. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru tapet do swojego mieszkania, to na pewno sprawdzi się niejedna galeria internetowa zawierająca najbardziej aktualne inspiracje.

Modne tapety na ścianę - sprawdź ceny!

Modne tapety pokojowe – ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny nowoczesnych tapet na ścianę.

Nowoczesne tapety na ścianę - przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

Tapety Rasch Modern Art.

53,80 zł

Tapety Rach Gypso

45,50 zł

Tapety Rasch heksagony beton, tapety 3d

59,99 zł

Tapety Rasch Cato

55,00 zł

Tapety na fizelinie Countess Róże Biała, tapety w Castoramie

79,98 zł

Tapety na fizelinie Marble beżowwa, tapety w Castoramie

79,98 zł

Tapety winylowe Basic, tapety w Castoramie

39,98 zł

Tapety w Castoramie, winylowe na papierze Elsa

44,98 zł

Tapety na ścianę papieowe Murals wielokolorowa 53 cm x 10 m, tapety w Obi

30,99 zł

Nowoczesne tapety ścienne papierowe bluszcz cegła zielona 53 cm x 10 m, tapety w Obi

24,99 zł

Modne tapety pokojowe Monstera beżowo-morska 53 cm x 10 m, tapety w Obi

59,99 zł

Modne tapety pokojowe Oraz biała 53 cm x 10 m, tapety w Obi

56,99 zł

Tapety 3d na ścianę Abstrakta geometryczna

100,00 zł

Tapety 3d na ścianę Architektura korytarz nowoczesny

109,00 złTapety wcale nie są takim drogim dekorem, jakby się to mogło wydawać. Niejedna galeria oczywiście pokazuje niesamowitą różnorodność propozycji, wśród których znajdziemy zarówno tapety wyjątkowo tanie, jak i również zaliczające się do górnej półki cenowej. Warto też prześledzić asortyment w różnych sklepach internetowych. Taka galeria może nam podpowiedzieć, do jakich stylizacji będą pasować poszczególne wzory, a nawet trójwymiarowe faktury. Sprawdź także ten artykuł o najmodniejszych wzorach tapet ściennych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny