Telewizor w salonie

LCD

Stosunkowo niską ceną charakteryzują się telewizory z ekranami LCD. Najtańsze modele oferują jednak dość przeciętną jakość obrazu, co dotyczy zwłaszcza odwzorowania czerni. Wadą tego rodzaju telewizorów są też wąskie kąty widzenia - oznacza to, że obserwując ekran pod kątem, czy to od boku, czy od góry, czy też od dołu, nie postrzegamy kolorów tak samo jak siedząc na wprost urządzenia. Szersze kąty widzenia oferują droższe modele telewizorów LCD, wyposażone w wysokiej jakości matryce wykonane w technologii IPS lub pochodnej. Warto pamiętać jednak, że mimo zastosowania wspomnianych matryc, telewizory LCD zawsze ustępują pola urządzeniom plazmowym. Sprzęt LCD dobrze sprawdza się w jasnych pomieszczeniach i w ciągu dnia. Do tego jest energooszczędny i dostępny w wielu różnych rozmiarach i rozdzielczościach.

LCD z podświetleniem LED

Odmianą telewizora LCD jest model określany skrótem LED. Oznacza to, że do podświetlania ekranu użyto nowoczesnych diod LED. Na rynku dostępne są urządzenia z podświetleniem krawędziowym i pełnym. Pierwsze charakteryzują się większą energooszczędnością, lecz jednocześnie gorszym obrazem; drugie zapewniają wysoką jakość obrazu, w tym doskonałą czerń, którą porównać można z tą oferowaną przez telewizory plazmowe. Niestety, podobna jest także ich cena. Urządzenia LCD LED zazwyczaj wykończone są błyszczącą powierzchnią, co sprawia, że gorzej dają sobie radę w jasnych pomieszczeniach i w ciągu dnia.

Telewizory plazmowe

Dla miłośników kina i gier zdecydowanie najlepszym wyborem będzie telewizor plazmowy. Większość modeli dostępnych na rynku to urządzenia co najmniej 42-calowe. Wśród największych zalet tego rodzaju telewizora wymienić należy dobre odwzorowanie kolorów, w tym czerni. Problemem nie są także kąty widzenia - w przypadku plazmy dobrze widzimy obraz zarówno siedząc naprzeciwko ekranu, jak i pod kątem. Jeszcze niedawno telewizorom plazmowym zarzucano niewielką żywotność. Zmniejszająca się jasność ekranu miała wpływ na znaczne pogorszenie jakości obrazu. Obecnie problem ten pojawia się dopiero po około 100 tysiącach godzin użytkowania, co przekłada się mniej więcej na 17 lat. Podobnie wygląda sytuacja z drugą znaczącą wadą plazm – wypalaniem się ekranu. Ten problem również został zażegnany w najnowszych modelach telewizorów. Urządzenia plazmowe cechują się dość wysokim zużyciem prądu elektrycznego oraz błyszczącą powierzchnią ekranu, która może utrudniać oglądanie w jasnych pomieszczeniach i w ciągu dnia.

Obecnie na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje telewizorów. Najprzystępniejszą ceną charakteryzują się urządzenia LCD - najdroższe są modele o ekranach plazmowych. Alternatywą dla miłośników kina są telewizory LCD z podświetleniem LED na całym ekranie. Przed dokonaniem wyboru warto dokładnie obejrzeć różne modele oferowane przez sklepy rtv.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 55,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny