Zacznijmy od tego czym jest transport wewnętrzny?

Transport wewnętrzny (inaczej wewnątrzzakładowy) to działania z zakresu logistyki dotyczące transportu bliskiego, które odbywają się na terenie jednego przedsiębiorstwa. Jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie odpowiednich towarów w pożądane miejsce, we właściwym czasie oraz z zachowaniem bezpieczeństwa.

Transport wewnętrzny obejmuje przewóz zarówno osób, jak i ładunków za pomocą specjalnych środków, które powinny być adekwatne do wymagań i charakterystyki danego przedsiębiorstwa.

Jak dzielą się urządzenia do transportu wewnętrznego?

Środki transportu wewnętrznego dzielą się na:

 • dźwignice – to popularna kategoria urządzeń o ograniczonym zakresie poruszania się. Przeznaczone są do podnoszenia i opuszczania ładunków (transport pionowy). Dźwigi dzielą się na:
  • osobowe, do transportu ludzi,
  • towarowe, do przemieszczania ładunków,
  • budowlane, to tzw. żurawie, które odbiegają pod względem budowy od innych rodzajów dźwigów,
  • podesty transportowe, umożliwiające pokonanie barier architektonicznych osobom niepełnosprawnym.
 • Ładowarki – maszyny stacjonarne lub mobilne, które służą do załadunku towarów przechowywanych luzem, np. materiałów sypkich. Ładowarki różnią się między sobą budową:
  • ładowarki łyżkowe,
  • ładowarki przenośnikowe,
  • ładowarki przejezdne.
 • Przenośniki – urządzenia, które służą do płynnego przemieszczania luźnych materiałów lub ładunków jednostkowych na ograniczone odległości, np. pasy transmisyjne. Dzieli się je na:
  • przenośniki cięgnowe – m.in. przenośniki taśmowe, rolkowe, członowe, podwieszane, łańcuchowe, zabierakowe i kubełkowe,
  • przenośniki bezcięgnowe – np. przenośniki grawitacyjne, wałkowe, wstrząsowe, impulsowe, miotające i śrubowe.
 • Wózki – to szeroka kategoria maszyn. Wyróżnia się:
  • wózki paletowe – przeznaczone do ręcznej obsługi transportu i podnoszenia załadowanych palet na niewielką wysokość ok. 20 cm,
  • wózki transportowe – wielofunkcyjne maszyny ręczne o uniwersalnym zastosowaniu do transportu lekkiego,
  • wózki jezdne – do tej kategorii zaliczane są wózki widłowe zasilane spalinowo lub elektrycznie. Rodzaje wózków widłowych to: naładowne, podnośnikowe, unoszące i specjalne

Dowiedz się więcej na temat środków transportu wewnętrznego: https://www.mastermover.com/pl-pl/news/srodki-transportu-wewnetrznego/

Nowoczesne urządzenia do transportu wewnętrznego

Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na nowoczesne środki transportu wewnętrznego, czyli holowniki elektryczne MasterMover. Urządzenia te stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań, szczególnie pod względem wydajności, uniwersalności i bezpieczeństwa.

Ciągniki elektryczne dla pieszego operatora przystosowane są do sprawnego przemieszczania towarów o masie do 30 000 kg i więcej, w tym także o niestandardowych kształtach i ponadgabarytowych rozmiarach.

Wykorzystanie holowników elektrycznych MasterMover przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Urządzenia przede wszystkim zwiększają produktywność i wydajność. Obsługa ciągników nie wymaga specjalnych uprawnień. Eliminuje to przestoje wynikające z konieczności oczekiwania na przeszkolonego operatora. Poza tym transport ładunków może obsługiwać jeden pracownik. Ograniczona zostaje także praca ręczna.

Nowoczesne urządzenia do transportu wewnętrznego
Nowoczesne urządzenia do transportu wewnętrznego

SmartMover SM100+

Mniejsze ryzyko wypadków i poprawa warunków pracy to kolejna korzyść, jaką oferują holowniki elektryczne. Dzięki pełnej widoczności wokół ładunku, a także imponującej zwrotności ciągników, operator ma całkowitą kontrolę nad procesem transportowania. Zapewnia to bezpieczeństwo dla przemieszczanych towarów, ale także pracowników. Elastyczność i kompaktowa konstrukcja holowników sprawiają, że doskonale sprawdzają się nawet na ograniczonej i zatłoczonej przestrzeni.

Warto także podkreślić ekologiczny aspekt holowników. Zasilanie akumulatorowe jest przyjazne dla środowiska. Ciągniki elektryczne nie emitują szkodliwych spalin oraz nadmiernego hałasu. Bez problemu mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach.

Holowniki elektryczne MasterMover jako nowoczesne urządzenia transportowe optymalizują procesy logistyczne wewnątrz firmy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej