Nowoczesne wnętrza domów - zobacz, jakie rozwiązania są w modzie!

Dobrze dobrany wystrój wnętrz odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niemu dobrze czujemy się we własnym domu lub mieszkaniu. Możemy też zrobić wrażenie na zapraszanych gościach. Do dyspozycji mamy rozmaite koncepcje aranżacyjne. Nieustającą popularnością cieszy się styl nowoczesny. Na czym polega owa nowoczesność? Jakie konkretnie rozwiązania są w modzie? Odpowiedzi na te pytania udzielamy na naszej stronie.

Czym charakteryzują się nowoczesne wnętrza?

Styl, w jakim aranżuje się nowoczesne wnętrza domów kształtował się przez długi czas. Z początku był swego rodzaju odpowiedzią na przepych i bogatą ornamentykę z końca XIX wieku. Na dobre rozwinął się w XX wieku za sprawą takich projektantów jak Mies van der Rohe oraz Le Corbusier. Spory wkład w rozwój tego stylu wniosła też niemiecka uczelnia artystyczno -rzemieślnicza Bauhaus. Na jakiej zasadzie dziś projektuje się nowoczesne wnętrza w domach i mieszkaniach? Absolutną podstawą jest prostota, minimalizm i dużo wolnej przestrzeni.

Podobnie jak każdy inny, styl nowoczesny ma swoje charakterystyczne cechy. Jedną z nich jest wspomniana już prostota. Projekty wnętrz rezygnują z przepychy i bogatych ornamentów. Dominują za to proste figury geometryczne połączone z prostymi liniami. Dodatków nie jest dużo a do tego są precyzyjnie dobierane. Dzięki temu uzyskuje się więcej wolnej przestrzeni. Nowoczesność objawia się również w dobrze doświetlonych pomieszczeniach. Zarówno za sprawą dużych okien jak i doborze rozmieszczenia lamp. To tyle tytułem wstępu, teraz przechodzimy do nieco bardziej precyzyjnego opisu.

Nowoczesne aranżacje wnętrz – kolory i materiały

Stylowe kolory w nowoczesnych wnętrzach to bardzo ważna kwestia. W interesującej nas konwencji często sięga się po biel. Obok niej popularnością cieszy się czerń i różne odcienie szarości. Podstawową paletę barw uzupełnia beż. Taka kolorystyka może wydawać się monotonna. Nic bardziej mylnego. Umiejętne operowanie wymienionymi barwami daje zdumiewające efekty. Możemy też sięgnąć po bardziej jaskrawe kolory. Jednakże zazwyczaj używa się ich tylko do detali. Mają na celu stworzenie kontrastu, choć można wykorzystać je bardziej zdecydowanie. Więcej na temat kolorystyki można dowiedzieć się na naszej stronie.

Nowoczesne aranżacje wnętrz domów zakładają, że to materiały wykończeniowe przejmą rolę dekoracji. Idąc tym tropem dowiadujemy się, że na podłogach najlepiej sprawdzają się drewniane deski i panele. Im mniej skomplikowane tym lepiej. Sięgamy też po płytki drewnopodobne lub wielkoformatowe kafelki ceramiczne. W modzie jest beton i żywica epoksydowa. Tymczasem na ścianach pojawiają się tynki ozdobne i beton dekoracyjny, płytki stylizowane na cegły czy panele 3D. Warto też zdecydować się na stylowe tapety o prostych wzorach. Nowoczesne wykończenia ścian opisujemy na naszym portalu.

Nowoczesne wnętrza – meble, oświetlenie, dodatki

Projekty wnętrz wykonane w nowoczesnym stylu zakładają też użycie szczególnych mebli. Może być to proste, drewniane wyposażenie. Bez rzeźbień i innych ozdób. Dekoratorzy skupiają się też na elementach powstających z metalu, szkła oraz klasycznego marmuru i granitu. Do łask powróciło lastryko. Alternatywą są tu propozycje wykonane z tworzyw sztucznych. Co z meblami tapicerowanymi? Dominuje jednolita kolorystyka i oczywiście brak zdobień, haftów itp. Ma być przede wszystkim prosto. Choć trzeba przyznać, że niewielkie odstępstwa od ustalonych zasad mogą wyjść na dobre.

Nowoczesny wystrój wnętrz skupia się też na dobrym oświetleniu pomieszczeń. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest zastosowanie dużych okien. Do tego dodaje się lampy i lampki nocne. Muszą być wytrzymałe, funkcjonalne i co ważne precyzyjnie rozmieszczone. W kwestii materiałów, najlepiej sprawdzają się wymienione już surowce. Tworzywa sztuczne, szkło, metal, drewno. Dotyczy to również nielicznych dodatków. Opisany tu styl nowoczesny to pewna koncepcja, która ulega pewnym zmianom. Warto, więc samodzielnie eksperymentować. W poszukiwaniach własnej drogi pomogą artykuły opublikowane na naszej stronie. Opisują nowoczesne materiały i rozwiązania.