Boom na fotowoltaikę w Polsce! Z czego wynika? 

W zaledwie półtorarocznym okresie w Polsce pojawiło się ponad 200 tysięcy domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zdaniem Olgi Muras: „Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z prawdziwym boomem na fotowoltaikę. Jego przyczyny są łatwe do zrozumienia - fotowoltaika to przede wszystkim bardzo opłacalna inwestycja, której okres zwrotu wynosi zaledwie około 5-7 lat. Szacunek ten oparty jest na założeniu, że cena prądu nie będzie rosnąć. Wysoce prawdopodobnym jest jednak, że w najbliższych latach za prąd ze źródeł konwencjonalnych zapłacimy znacznie więcej niż obecnie. Oznacza to, że koszt zakładanych teraz instalacji fotowoltaicznych zwróci się jeszcze szybciej. Obecnie, działa w Polsce kilka programów i dotacji, dzięki którym inwestycja w panele fotowoltaiczne może być jeszcze bardziej opłacalna. Przykładem jest dotacja udzielana w ramach programu "Mój Prąd” w wysokości 5 000 zł.

Nowoczesny dom? Tylko, jeśli masz fotowoltaikę!
Nowoczesny dom? Tylko, jeśli masz fotowoltaikę!

Dla kogo jest fotowoltaika? 

Fotowoltaika to znakomite rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie oszczędność i starają się unikać zbędnych wydatków. W ostatnich latach, wraz z rozwojem tej technologii zmalała znacząco jej cena, dlatego niemal każdy właściciel domu może sobie pozwolić na produkcję energii elektrycznej ze światła słonecznego. Instalowane z reguły na dachach ogniwa czerpią energię z promieniowania słonecznego. W wyniku efektu fotoelektrycznego wytwarzają prąd stały, który następnie dzięki falownikowi przekształcany jest w prąd przemienny. Oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna to tak naprawdę osobista mikro-elektrownia, dzięki której możecie samodzielnie produkować prąd i wykorzystywać go na własny użytek. Umożliwia ona osiągnięcie energetycznej samowystarczalności, a po odpowiednim dostosowaniu może nawet całkowicie uwolnić od konieczności pobierania prądu z sieci. Technologia fotowoltaiczna stała się w ostatnim czasie tak efektywna i popularna, że obserwuje się zainteresowanie nią w zimnych krajach na północy globu.  Poprawnie zamontowana instalacji na terenie Polski może cechować się o wiele wyższymi uzyskami energetycznymi niż w Szwecji, Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Nic więc dziwnego, że ten sposób wytwarzania ekologicznej energii elektrycznej stał się tak popularny w naszym kraju.

Dlaczego fotowoltaika to dobra inwestycja w przyszłość? 

W związku z narastającym kryzysem klimatycznym i stale rosnącymi temperaturami kolejne rządy szukają sposobów na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Polska nie jest wyjątkiem od tej reguły. Nasz rząd również wiąże spore nadzieje z rozwojem OZE, czyli sektorem odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z uchwaloną w 2020 roku strategią energetyczną Polski do 2040 roku rola węgla w produkcji energii elektrycznej ma zostać zredukowana na rzecz energii z czystych, zeroemisyjnych źródeł. Badania opinii publicznej potwierdzają, że coraz więcej Polaków docenia zalety OZE. Zgodnie z raportem Instytutu Badań Rynkowych
i Społecznych, aż 76% ankietowanych twierdzi, że sąsiedztwo farm fotowoltaicznych nie przeszkadzałoby im w żadnym stopniu. Oparte na fotowoltaice technologie pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego wyróżniają się brakiem jakiejkolwiek emisji  dwutlenku węgla oraz zerową uciążliwością dla otoczenia. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać o naszą planetę i skorzystać z  programów pozwalających na obniżenie kosztów zakupu fotowoltaiki.

Podnieś wartość swojej nieruchomości. Zainstaluj fotowoltaikę.

Jak podkreśla ekspertka z Sunday Polska: „Mało kto zdaje sobie sprawę, że instalacja fotowoltaiki jest istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost wartości nieruchomości.” Zanaliz rynkowych wynika, że wartość domu zaopatrzonego w system fotowoltaiczny o przeciętnej wielkości 5kW jest blisko 5% wyższa od wartości domu pozbawionego fotowoltaiki. Wynika to przede wszystkim z tego, że fotowoltaika pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności (jak wspomnieliśmy wcześniej, dzięki ogniwom fotowoltaicznym możemy uzyskać znaczący spadek wydatków związanych z elektrycznością), co sprawia, że jest czynnikiem, który może skusić potencjalnego kupca. Im wcześniej zdecydujemy się na fotowoltaikę, tym większy będzie potencjalny wzrost ceny naszej nieruchomości. Porządnej jakości inwestycja fotowoltaiczna posłuży przez dziesiątki lat, dlatego warto zaopatrzyć się w fotowoltaikę nawet wtedy, jeśli nie planujemy sprzedaży naszego domu w najbliższym czasie. Pamiętajmy jednak, aby korzystać wyłącznie z instalacji produkowanych przez renomowane, firmy, cechujące się wysoką jakością świadczonych usług , jak np. Sunday Polska. 

Nowoczesny dom? Tylko, jeśli masz fotowoltaikę!
Nowoczesny dom? Tylko, jeśli masz fotowoltaikę!

Tylko do 18 grudnia. Fotowoltaika nawet o 11 400 zł taniej! 

Obecnie polski rząd nie szczędzi środków na dotacje związane z instalacjami fotowoltaicznymi. Warto jednak się pospieszyć, gdyż wnioski o dofinansowanie udzielane w ramach programu "Mój Prąd" przyjmowane będą jedynie do 18 grudnia. Jeżeli przegapimy ten termin, będziemy musieli liczyć się ze wzrostem wydatków na fotowoltaikę. Dotacja związana z "Moim Prądem" pozwala na uzyskanie aż 5 000 zł na fotowoltaikę. Kwota ta jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego. To jednak nie jedyny program, z którego możemy skorzystać. Ekspertka z Sunday Polska podpowiada, że „Dobrym pomysłem jest połączenie dotacji z "Mojego Prądu" z tzw. ulgą termomodernizacyjną dla właścicieli domów jednorodzinnych.” Dzięki tej uldze możemy odliczyć od naszych przychodów aż do 53 000 zł zainwestowanych w fotowoltaikę. Standardowej wielkości instalacja fotowoltaiczna o mocy pozwalającej na zapewnienie prądu gospodarstwu, którego roczne zużycie prądu szacujemy na 5 MWh bez ulg kosztuje około 25 000 zł. Z wykorzystaniem dostępnych dotacji i ulg na fotowoltaikę możemy obniżyć jej koszt do 13 600 złotych, co oznacza, że w naszej kieszeni zostanie aż 11 400 zł!Warto zatem zdecydować się na zakup instalacji fotowoltaicznych i już dziś zacząć cieszyć się ekologiczną, tanią energią w swoim domu.

Teraz fotowoltaikę możesz mieć już od 179zł/mies. Dowiedź się więcej o ofercie Sunday Polska! Aby umówić spotkanie z doradcą Sunday Polska, zadzwoń na numer 609 711 711 lub skorzystaj z formularza na stronie internetowej Sunday Polska

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny