Kocioł Centralnego Ogrzewania

Nowoczesność produktów?

Już na samym początku na temat kotłów CO należy wyraźnie wskazać, że branża grzewcza jest jedną z najszybciej rozwijających się branży związanych z budownictwem i podstawowym sprzętem funkcjonalnym do domów i mieszkań. O ile co prawda w większości przypadków wybierając mieszkanie o dewelopera lub z rynku wtórnego decydujemy się przeważnie na mieszkanie podłączone do miejskiej sieci grzewczej, tak w przypadku domów jednorodzinnych, szeregówek czy nawet bliźniaków najczęściej jesteśmy niejako skazani na zakup i montaż własnego kotła CO.

Charakterystyka nowoczesnych kotłów

Współczesny kotły niewiele wspólnego mają ze swoimi odpowiednikami sprzed nawet kilkunastu lat. Jeżeli porównamy je jednak z kotłami, które wciąż można powszechnie spotkać w naszych domach, a to kotłami kupowanymi w okolicach 20 lat wstecz, to z łatwością dostrzeżemy różnice technologiczne – kotły są obecnie znacznie mniejsze, przywiązuje się większą uwagę do ich designu i praktyczności, a jednocześnie oferowane przez nie parametry są znacznie lepsze. Stosowanie takich elementów jak podajnik ślimakowy czy dmuchawa do pieca sprawia, że dzięki specjalnym programatorom możemy ustawić własne preferencje temperaturowe i grzewcze na kilka dni do przodu nie martwiąc się o brak równomiernego ogrzewania pomieszczeń oraz bez konieczności każdorazowego dokładania opału.

Koszty eksploatacji

Jeżeli nie przemawiają do nas aspekty związane z wygodą oraz ochroną środowiska – to właśnie stare kotły centralnego ogrzewania odpowiadają w dużej mierze za zanieczyszczenia powietrza powstające w wielu polskich miastach (smog), to z pewnością warto wziąć pod uwagę koszty związane z eksploatacją nowoczesnych kotłów CO. Wystarczy tutaj wyłącznie wspomnieć, że zastosowanie nowoczesnych materiałów oraz rozbudowanych technologicznie systemów zwiększających temperaturę spalania, podnoszących stopień wymiany ciepła ekonomizerów i wentylatorów wyciągowych dbających o prawidłowy ciąg kominowy sprawia, że nowe kotły centralnego ogrzewania są znacznie bardziej ekonomiczne – ich eksploatacja jest wyraźnie tańsza!

Podsumowując, jeżeli budujemy nowy dom i zastanawiamy się nad zakupem kotła centralnego ogrzewania, powinniśmy rozglądać się wyłącznie za produktami wprowadzonymi na rynek w danym roku bądź roku poprzedzającym. Branża grzewcza rozwija się bardzo szybko i nie ma większego sensu kupowanie co prawda tańszych urządzeń, jednak starszych i mniej ekonomicznych – z pewnością odbije się to na naszych comiesięcznych rachunkach związanych z ogrzewaniem!

Artykuł poleca sklep oferujący części do kotłów sklep.metalvit.pl

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny