Nowość ISOVER i WEBER: niepalne ocieplenie elewacji ETICS
Najpowszechniej stosowanym sposobem na ocieplenie elewacji polskich budynków jest metoda lekka mokra, czyli ETICS, znana też jako BSO. Inżynierowie ISOVER i WEBER opracowali wspólne rozwiązanie w tym zakresie, zapewniające walory cieplne na poziomie obowiązujących Warunków Technicznych 2021, a na tle innych dostępnych na rynku systemów wyróżniające się bezpieczeństwem pożarowym, trwałością, właściwościami mechanicznymi i dbałością o estetykę.
Dlaczego ocieplamy metodą ETICS?
Metoda ETICS znana dawniej w Polsce jako lekka mokra stosowana jest od dziesiątków lat bez istotnych zmian w sztuce budowlanej – dlatego jest dobrze znana szerokiemu gronu fachowców, wiele ekip wykonawczych ma w niej doświadczenie. Powszechnie dostępne są materiały izolacyjne do ETICS oraz akcesoria montażowe, metoda nie wymaga też żadnych wyrafinowanych narzędzi.
Efektywność i trwałość ocieplenia ETICS zależna jest w równej mierze od odpowiedniej chemii budowlanej i siatek zbrojących, jak i od materiału izolacyjnego, którego mechanika i dokładność wymiarowa odgrywa kluczową rolę. Efektem właściwego połączenia elementów są oszczędności w kosztach ogrzewania, a także komfort termiczny, akustyczny i dobrej jakości powietrze w budynku.
Dlaczego do ocieplenia elewacji wybieramy wełnę?
Na rynku materiałów budowlanych jest spory wybór materiałów ociepleniowych. W większości mają porównywalne walory termiczne, ale znacząco różnią się znacznie pod względem innych parametrów, głównie chodzi tu o palność, która ma przełożenie na bezpieczeństwo pożarowe.
Fasoterm 35, czyli wełna stanowiąca bazę systemu ISOVER i WEBER, to produkt niepalny, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas wystąpienia pożaru i hamuje jego rozprzestrzenianie się, zmniejszając straty materialne.
Dodatkowym atutem wełny jest paroprzepuszczalność - umożliwia przenikanie pary wodnej i zmniejsza ryzyko zawilgocenia ścian od wewnątrz, zwłaszcza w budynkach o mało efektywnej wentylacji. Ponadto wełna w przeciwieństwie do innych materiałów znakomicie tłumi hałas, co ma znaczenie dla komfortu zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurach, hotelach czy placówkach handlowych.
Siła elementów - przewaga całości
Wybór celowo dobranego i zweryfikowanego przez inżynierów systemu ETICS – materiału izolacyjnego i chemii wraz z siatkami i akcesoriami - to gwarancja, że jego elementy będą kompatybilne i skutecznie wykonają swoje zadanie, jakim jest utrzymanie ciepła w środku budynku.
Rekomendowanym rozwiązaniem jest system ISOVER i WEBER, obejmujący wełnę w płytach Fasoterm 35 oraz dobrane do niej produkty WEBER wchodzące w skład systemu weber.therm WM. Gama zawierająca różnego rodzaju tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić zarówno budynki nowe, jak i poddawane renowacji.
Elewacja lekka mokra w wydaniu ISOVER i WEBER
Zastosowanie systemu ETICS ISOVER i WEBER to gwarancja niepalności fasady (klasa A1 dla wełny), doskonałej izolacji cieplnej λD= 0,035 W/(m*K), mającej wpływ na komfort użytkowania budynku i realnie obniża koszty jego ogrzewania oraz tworzy właściwy mikroklimat, dzięki niskiemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego pary wodnej.
Ponadto parametry systemu pozwalają na osiągnięcie zgodnej z Warunkami Technicznymi 2021 efektywności izolacji (U) przy zastosowaniu cieńszej warstwy materiału. W zależności od materiału, z jakiego zbudowana jest ściana zewnętrzna, już 15 cm wełny Fasoterm 35 pozwoli spełnić warunki techniczne w zakresie współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 roku.
Dokładność wymiarowa T5 powoduje, że mocowane płyty dobrze się licują i tworzą płaską powierzchnię, co upraszcza etap przygotowania warstwy zbrojonej. Jest to istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS. System składa się również z chemii budowlanej oraz tynków marki Weber.
artykuł sponsorowany