Nowy dom kupować czy budować? Co bardziej się opłaca, ile kosztuje, ile trwa budowa domu, a kupno domu?
Osoby, które marzą o własnym domu, często zastanawiają się, co jest korzystniejszym rozwiązaniem: budowa czy zakup gotowego budynku? A gdy decydują się na drugie rozwiązanie, stoją przed kolejną decyzją: dom z rynku wtórnego czy pierwotnego? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co się bardziej opłaca.
Co jest tańsze: budowa czy zakup domu?
W większości przypadków budowa domu jest znacznie tańszym rozwiązaniem, niż zakup gotowego budynku. Szczególnie, że ma się pełną kontrolę nad tym, gdzie i w jakiej cenie będą kupowane materiały budowlane, można zadecydować, jakiej będą jakości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Po pierwsze, niewiele osób ma czas i możliwości, aby rozpocząć samodzielną budowę. Czasami okazuje się, że pomimo chęci, niektóre etapy budowy są zbyt skomplikowane i trzeba wynająć do tego specjalną ekipę. Dlatego koszt budowy domu zależeć będzie nie tylko od samych materiałów, ale także od tego, czy „robocizną” zajmują się fachowcy, czy my sami.
Trzeba też znać oraz potrafić negocjować stawki. Nie tylko w przypadku zatrudniania budowlańców, ale także zamawiania materiałów w hurtowniach – nierzadko najlepiej jest wysyłać zapytania o wycenę, by dopiero wtedy móc porównać, gdzie w praktyce jest najtaniej.
W rzeczywistości jest więc tak, że ostateczny koszt zależny będzie od operatywności i znajomości rynku przyszłego właściciela.
Natomiast ceny gotowych domów mogą być bardzo różnorodne, co można sprawdzić w serwisie z ogłoszeniami o nieruchomościach: sprzedajemy.pl/nieruchomosci/domy. Czasami, gdy szuka się dostatecznie długo i wytrwale, można trafić na korzystne okazje, np. gdy wystawiającemu zależy na jak najszybszej sprzedaży działki z budynkiem.
A co z wyposażeniem? Tu już jest różnie. Czasami okazuje się, że wnętrze gotowego domu odpowiada potrzebom nabywców i należy jedynie wprowadzić tam kilka zmian, a więc koszty aranżacji wnętrza nie są wysokie. W większości przypadków potrzebny jest jednak generalny remont.
Zakup domu, a czas budowy
Dla wielu osób kwestie finansowe stanowią drugorzędny problem – najważniejszy jest czas związany z realizacją takiej inwestycji. Kupując dom z rynku pierwotnego lub wtórnego, nieruchomość zyskuje się od razu po spełnieniu wszystkich formalności, od pierwszych dni można zacząć ewentualny remont. I o ile nie jest to budynek deweloperski, nic nie stoi na przeszkodzi, żeby wprowadzić się od razu do niego, a zmian dokonywać stopniowo, będąc już na miejscu.
Natomiast budowa domu może potrwać nawet przez kilka lat, szczególnie jeśli ekipy remontowe najmuje się tylko do niektórych etapów. Oczywiście, gdy odpowiednie firmy zajmują się budową, prace postępują szybciej, co jednak nie zmienia faktu, że nie jest to tak szybkie rozwiązanie, jak wcześniejsze. Według szacunkowych danych, średni czas budowy domu to dwa lata.
Ma to jednak swój jeden plus – koszty rozkładane są w czasie. Nie trzeba od razu dysponować środkami o odpowiedniej wysokości, można w międzyczasie odkładać pieniądze, a nawet w najgorszym wypadku zaniechać prac na kilka miesięcy. W przypadku osób, które nie chcą decydować się na zaciąganie kredytu hipotecznego, jest to bardzo ważny aspekt.
Dom z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Co w sytuacji, gdy zapadła już decyzja o zakupie gotowego domu? Gdzie szukać ofert i co wybrać: nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Zaczynając od tego, gdzie szukać ofert, można korzystać ze specjalistycznych serwisów dotyczących rynku nieruchomości, zgłosić się do pośredników lub szukać na własną rękę w serwisach ogłoszeniowych. W każdym z tych przypadków można znaleźć domy używane oraz deweloperskie, jednak to w lokalnych serwisach ogłoszeniowych najłatwiej jest natrafić na ofertę bezpośrednio od sprzedającego. Plusem takiego rozwiązania jest większa możliwość negocjacji cen.
A teraz wracając do podstawowego, pytania: co lepiej jest kupić? Nie da się ukryć, że domy z rynku pierwotnego są znacznie droższe, jednak i standard wykończenia budynku jest często wyższy. Są to też domy nowe, na które deweloperzy dają gwarancję. Wymagają wykończenia go od podstaw, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, można jednak od początku wszystko urządzić według własnej wizji.
Tzw. domy używane nie dość, że są tańsze, to można znaleźć takie oferty, które nie wymagają dużego nakładu kosztów. Z drugiej strony, najbardziej atrakcyjne cenowo są takie nieruchomości, w których aby móc komfortowo mieszkać, należy najpierw doprowadzić je do stanu „deweloperskiego”. Często aby poprowadzić nowe instalacje trzeba też kuć w ścianach, suficie czy w podłodze, co wydłuża czas wykończenia budynku.
Na co decydują się Polacy? Chociaż widzą więcej zalet budownictwa deweloperskiego, ostatecznie decydują się na domy z rynku wtórnego – zaważają na tym koszty zakupu, wyposażenia. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do możliwości finansowych.
artykuł sponsorowany
Taka forma "marketingu" woła o pomstę do nieba...
Z mojego punktu widzenia jest to antyreklama i na nikogo z "polecanych