Perfectspace

Według badań CBOS i OBOP co drugi Polak sporządza listę postanowień noworocznych, ale tylko co dwudziesty z nas jest w stanie w nich wytrwać. I to mimo tego, że w momencie tworzenia naszych postanowień, wszystko wydaje się banalnie proste do zrealizowania. Nic nie jest wtedy niemożliwe: ani zrzucenie zbędnych kilogramów, ani zerwanie ze szkodliwym nałogiem, ani nawet znalezienie nowej pracy. Jak to się dzieje, że kilka miesięcy po Sylwestrze, większość naszych postanowień ląduje w koszu? I w jaki sposób zaplanować remont, żeby plany nie pozostały wyłącznie planami?

Krok po kroku

Niektórzy decyzję o remoncie potrafią odwlekać całymi latami. Bo choć mają ogromną ochotę na gwałtowną zmianę aranżacji wnętrza swojego mieszkania, to boją się związanych z tym kosztów, poświęconego czasu, utrudnień i stresu. To zrozumiałe. Niemniej realizacja postanowienia o remoncie nie musi być wcale skomplikowana – wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim warto zacząć od porządków: każda metamorfoza musi rozpocząć się od segregacji i pozbycia się wszystkich zbędnych rzeczy. Dopiero potem można przystąpić do projektowania przestrzeni.

Pamiętajmy, że nasze postanowienia noworoczne muszą być realne. Dlatego nie warto planować od razu remontu całego domu lub mieszkania, bo zwyczajnie może nie starczyć nam na niego sił. Lepiej na początku ograniczyć się wyłącznie do jednego pomieszczenia. Tyle teoria, bo w praktyce badani najczęściej wskazują na zamiar przeprowadzania prac remontowych w czterech lub więcej pomieszczeniach (łącznie aż 62% wszystkich wskazań). Chęć remontu tylko jednego pomieszczenia zadeklarowało jedynie 7% użytkowników! Co jest remontowane przez Polaków najczęściej? Przede wszystkim pokoje (28% badanych), przedpokoje (25%), łazienki oraz kuchnie (po 23,5%).

Nie działaj sam

– Aranżacją wnętrza – z lepszym lub gorszym skutkiem – może się zająć niemal każdy, ale remonty zwykle łączą się z wymianą różnego rodzaju instalacji – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – A że nie każdy musi być typową „złotą rączką”, toteż często poszukujemy fachowców, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia i przy okazji remontu potrafią się zająć instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną i c.o. Jak wynika z naszych doświadczeń, najbardziej pożądana jest wymiana, rozbudowa lub przeróbka elektryki.

Niektóre łatwiejsze czynności związane z remontowaniem bądź wykańczaniem mieszkania jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, ale do tych bardziej zaawansowanych wolimyangażować odpowiednich specjalistów. Do dodatkowych prac, które najczęściej zlecamy fachowcom, należą: układanie glazury, gresu bądź terakoty (48%), montaż płyt gipsowo-kartonowych (32%) oraz tynkowanie (18%).

Remont, aranżacja wnętrza i portfel bez dna

Opublikowany w zeszłym roku przez portal Oferteo.pl raport "Polacy remontują mieszkania"podaje, że średni koszt remontu mieszkania szacuje się średnio na 30 – 50 tysięcy złotych (kwota nie zawiera wydatków związanych z wyposażeniem i aranżacją wnętrza). Pamiętajmy jednak, że statystyki potrafią wprowadzać w błąd, a wpływ na ostateczny koszt remontu ma wiele różnych czynników, m.in. wybór wykonawcy, zakres prac, jakość materiałów i ich dostawcy.

Dobra rada na koniec: warto sporządzić szczegółowy harmonogram i się go za wszelką cenę trzymać. Psychologowie zgodnie bowiem przyznają, że o wiele efektywniej przychodzi nam realizacja, jeśli wiemy dokładnie, co i kiedy chcemy zrobić. Jeśli nadal mamy trudność z rozpoczęciem kłopotliwego remontu, to dobrym pomysłem jest podzielenie pracy na etapy i nagradzanie się za każdym razem, kiedy uda się nam jeden z nich wykonać. Dodatkowa motywacja doda sił i pomoże wytrwać w naszym remontowym postanowieniu.

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

Perfectspace

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 55,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny