Nożyce do blachy - rodzaje, popularne modele, opinie, ceny

Nożyce do blachy - podstawowe informacje, z którymi warto się zapoznać

Nożyce do blachy to urządzenia dekarskie ręczne, które mogą być też zasilane elektronicznie. W swoim działaniu wykorzystują one zasadę dźwigni dwuramiennej i to możemy już zauważyć po samej budowie, ponieważ nożyce składają się zazwyczaj z dwóch ramion, które są ze sobą połączone przegubowo jedną osią obrotu.

Nożyce do blachy, jak sama nazwa wskazuje, służą nam do cięcia blach o różnych, lecz niewielkich grubościach. Mogą one służyć do cięcia blachy prostej, ale też do blachodachówki. Nożyce elektryczne, pneumatyczne, wibracyjne, ręczne, czy nożyce skokowe to dekarskie urządzenia, którymi możemy ciąć stal miękką o grubości 1-1,5 mm, blachę ocynkowaną do 2 mm, blachę miedzianą do 1,2 mm, blachę mosiężną do 1 mm, a także blachę aluminiową o grubości 1-2,5 mm w zależności od stopnia twardości.

Warto wiedzieć, że wśród nożyc wyróżnia się nożyce proste, nożyce do otworów, znane też jako wyrzynarki do blachy, nożyce do cięcia przelotowego, nożyce łukowe, nożyce żmijki, które charakteryzują się wąskimi szczękami, nożyce drążkowo-przegubowe, nożyce drążkowe ze szpicem, ale także nożyce wibracyjne, pneumatyczne i nożyce skokowe. Co więcej, mamy możliwość zakupu nożyc do cięcia blachy falistej i innych materiałów dla osób praworęcznych i leworęcznych.

Powinniśmy wiedzieć, że nożyce do blachy są sprzedawane przez bardzo znane firmy. Do takich producentów należą między innymi Makita, Nibbler, Nutool, Stanley, Top Tools, Bosch, Hikoki czy Yato. Producenci cieszą się wysoką popularnością, ponieważ ich produkty są wysokiej jakości. Jeśli jednak wolisz zlecić wykonanie pokrycia dachowego, w tym miejscu znajdziesz formularz, po wypełnieniu którego otrzymasz oferty wykonawców z okolicy.

Ręczne nożyce do cięcia blachy falistej i nie tylko

Zanim przejdziemy do nożyc elektrycznych, w pierwszej kolejności zacznijmy od ręcznych rozwiązań, które są z pewnością dużo tańsze. I nawet w przypadku ręcznych rozwiązań, niezasilanych elektrycznie, wyróżnia się kilka typów nożyc. Mamy możliwość zakupienia prostych nożyc do blach, w tym do blachodachówek, nożyc do prętów, nożyc do przewodów i drutów, ale także szczypiec do gięcia blach. W tym przypadku również występuje rozróżnienie między nożycami dla osób leworęcznych i praworęcznych.

Proste nożyce do blachy kosztują od 10 do 80 zł i więcej. Wszystko to zależy od typu nożyc, konkretnego modelu oraz producenta. Przykładowo nożyce S250 to koszt 10 zł, natomiast S250 Dexter kosztują już 23 zł, a S300 Dexter dostępne są w cenie 26 zł. Nożyce Dexter 260 mm kosztują natomiast 40 zł, a w cenie 50 zł, możemy zakupić nożyce 105 Irwin. Fatmax 2-14-563 Stanley kosztuje 65 zł, a Fatmax 2-14-566 Stanley to koszt 78 zł. Najdroższe z tego przedziału są nożyce Topex 01A445.

Polecane promocje na narzędzia

Jeśli chodzi natomiast o koszty nożyc do prętów, prezentują się one następująco. Nożyce do drutu Topex 01A117 kosztują 24 zł, szczypce przegubowe do prętów dostępne są w cenie 25 zł, Nożyce do drutu 01-218 to cena 43 zł, a za nożyce do drutu 17060 zapłacimy 61 zł. Najdroższe w tym zestawieniu są nożyce Dexter które dostępne są w cenach 63 zł i 130 zł. Dodatkowo wyróżnia się też nożyce do drutu 01-518 NEO w cenie 220 zł.

Szczypce do gięcia blach to trochę inny produkt, ale również jest on przydatny przy pracy z blachami i blachodachówkami. Taka zaginarka dostępna jest w cenie około 88 zł, lecz zależy to od typu zaginarki, a także producenta. 88 zł kosztuje między innymi, ciesząca się dużą popularnością zaginarka Drel DR-SZC-01 oraz Drel DR-SZC-02.Nożyce elektryczne i ich rodzaje

Nożyce elektryczne Makita, Nibbler, Stanley i innych firm są bardzo praktyczne, ponieważ znacznie ułatwiają one naszą pracę. Nożyce do cięcia blachy falistej, wyrzynarki do blach i inne urządzenia napędzane elektrycznie lub akumulatorowo, są doskonałym rozwiązaniem dla osób, lubiących wygodę lub takich, które na co dzień pracują przy obróbce różnego rodzaju materiałów.

Jeśli w naszym domu ma znaleźć się wyrzynarka do blachy, musimy pamiętać o tym, by sprawdzić, jakie ma ona zasilanie, ponieważ dostępne są zarówno elektryczne zasilania przy pomocy kabla, jak i zasilanie akumulatorowe, dla wielu osób znacznie wygodniejsze. Dodatkowo musimy sprawdzić, jaką moc ma urządzenie, ponieważ jeśli nie będziemy używać tego sprzętu codziennie, a tylko okazjonalnie, nie opłaca się nam inwestować w narzędzia o dużej mocy.

Nożyce do cięcia blach dostępne są w różnych cenach. Cena zależy od tego, czy zdecydujemy się na urządzenia Nibbler, Stanley lub od innego producenta, a także, jaki typ nożyc wybierzemy. Przykładowo nożyce elektryczne Nutool dostępne są za 270 zł, nożyce akumulatorowe Bosch za około 2000 zł, a nożyce akumulatorowe Makita za około 1150 zł. Jeśli chodzi natomiast o nożyce skokowe, dostępne są one w cenie 280 zł za nożyce Nutool, 260 zł za sprzęt Bosch, a 1200 zł za nożyce skokowe Makita.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny