O czym należy pamiętać przy malowaniu drewna

Malowanie drewna to jeden z podstawowych zabiegów, jakie należy przeprowadzić, aby trwale i skutecznie zabezpieczyć jego powierzchnię przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Pamiętaj, że ochrona drewna to konieczność – niezależnie od tego, czy jest użytkowane na zewnątrz, np. w ogrodzie, czy wewnątrz pomieszczeń, np. w formie boazerii czy drewnianych drzwi. Pozostawione bez zabezpieczenia szybko by niszczało, szarzało, chłonęło wilgoć z otoczenia, a nawet butwiało.

Oto podstawowe zasady dotyczące malowania drewna

Zasada nr 1: wybierz odpowiedni produkt do drewna

W sklepach znajdziesz kilka rodzajów produktów, których zastosowanie ma dać ten sam rezultat: trwałą, skuteczną ochronę powierzchni. Popularne są lakiery, lakierobejce oraz farby do drewna, które tworzą na jego powierzchni szczelne powłoki izolujące drewno od negatywnych czynników zewnętrznych.

Różnią się od siebie m.in. efektem dekoracyjnym. Farby to przeważnie wyroby o większym kryciu (choć stopień krycia może być tu różny, a rysunek drewna nadal widoczny), nadające drewnu wybrany kolor, np. malinowy czy turkusowy, jak w przypadku Sadolin Kolory Ogrodu. Lakiery to z kolei zazwyczaj produkty transparentne – ich powłoki mogą być połyskliwe (satynowe) lub całkowicie matowe. Lakierobejce dają powłoki półtransparentne, czyli nadają kolor (najczęściej „drewnopodobny”) oraz eksponują rysunek słojów.

To przykłady wyrobów do malowania drewna, powłokotwórczych. Powierzchnię można zabezpieczyć także produktem nietworzącym powłok – olejem. Olej wcierany w strukturę surowego drewna wzmacnia ją i skutecznie zabezpiecza przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Malowanie drewna

Zasada nr 2: prawidłowo przygotuj podłoże

To jeden z najważniejszych etapów malowania drewna, który w ogromnym stopniu wpływa na powodzenie całego procesu. Jeśli nałożysz nową warstwę farby czy lakieru na wilgotne podłoże lub stare, łuszczące się powłoki, możesz nastawić się na powtórkę z malowania. Efekt nie będzie trwały.

Aby prawidłowo przygotować drewno do malowania, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Dokładnie usuń poprzednie powłoki malarskie lub lakiernicze za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego.
  2. Jednocześnie staraj się wyrównać rysy.
  3. Na koniec przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, aby ją zmatowić.
  4. Odpyl powierzchnię.
  5. Umyj powierzchnię (większość zabrudzeń i nalotów została usunięta wraz ze starymi powłokami).
  6. Po wyschnięciu uzupełnij ewentualne ubytki i uszkodzenia specjalną masą szpachlową do drewna. Postępuj zgodnie z instrukcją jej producenta.

Jeśli planujesz malowanie nowej drewnianej powierzchni, upewnij się, czy drewno jest suche i wysezonowane, czyste, odtłuszczone i zdrowe.

Zasada nr 3: nie zapomnij o impregnacji drewna

W przypadku malowania nowego surowego drewna lub w sytuacji, w której odsłonięto surowe drewno podczas prac renowacyjnych, konieczne jest zastosowanie impregnatu. Pamiętaj, że każdy produkt do wykończenia drewna (lakier, lakierobejcę, farbę, ale także olej) nakłada się na zaimpregnowane podłoże (chyba że producent wskazuje inaczej). Impregnaty penetrują strukturę drewna i wzmacniają ją od wewnątrz. Dzięki temu są w stanie zapewnić drewnu długotrwałą, wieloletnią ochronę biologiczną. Jednocześnie zmniejszają jego chłonność, obniżając zużycie wyrobów nawierzchniowych.

Impregnat dobieraj do konkretnego produktu do malowania drewna. Informacji na temat tego, jaka impregnacja będzie najlepsza, szukaj w karcie technicznej farby, lakieru lub lakierobejcy.

Malowanie drewna

Zasada nr 4: maluj w odpowiednich warunkach

Zanim przystąpisz do malowania, dowiedz się, w jakich warunkach malować oraz jak malować. Warunki, w jakich przeprowadzamy prace, mają ogromny wpływ na jakość zabezpieczenia. Jeśli malujemy w upalny dzień, powłoka może wysychać zbyt szybko. Jeśli w zimny i bardzo wilgotny – zbyt wolno. W rezultacie prawdopodobnie nie osiągnie swoich najlepszych, deklarowanych przez producenta parametrów wytrzymałościowych.

Wiążących informacji i podstawowych zaleceń szukaj w karcie technicznej produktu. Np. w karcie wspomnianej farby do drewna optymalne warunki malowania określono jako: temperatura otoczenia pomiędzy +10°C a +30°C oraz wilgotność powietrza nie niższa niż 70%.

Zasada nr 5: zapoznaj się z kartą techniczną produktu do malowania drewna

Karta techniczna produktu to podstawowy punkt odniesienia. Znajdziesz tu nie tylko informacje dotyczące warunków przeprowadzania prac, ale również zalecenia co do optymalnych narzędzi do malowania, grubości oraz liczby warstw czy czasu schnięcia. Wystarczy, że zastosujesz się do tych wytycznych producenta, a profesjonalnie pomalujesz drewno i osiągniesz świetny efekt.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły