Opony zimowe

Jakie opony zimowe wybrać?

Rozmiar opon zimowych

To jedna z najważniejszych cech opon zimowych. Dobre opony zimowe powinny być to te, które są rekomendowane przed producenta samochodu. Do różnych samochodów osobowych produkowane jest również różne ogumienie na koła zimowe. Możesz jednak dobrać je w różnym rozmiarze, w zakresie zaleceń producenta. Najczęściej opony zimowe są:

 • wąskie – to bardzo dobre rozwiązanie na zimę, ponieważ ciężar pojazdu będzie rozkładał się na węższej powierzchni, zapewniając łatwe poruszanie się po śniegu czy błocie pośniegowym.
 • szerokie – dzięki nim będzie można zapewnić sobie krótszą drogę hamowania. Szerokie opony zimowe są więc doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza na drogach miejskich czy gminnych.

Pamiętaj, że dobre opony zimowe powinny być dobrane zwłaszcza pod względem ich rozmiaru – to podstawowa kwestia, jaka powinna zainteresować każdego kierowcę zmieniającego zimowe opony. Rozmiar opony znajdziesz na ich ścianie bocznej. Warto patrzeć na to, czy opony zimowe Nokian albo opony zimowe Michelin, które wypatrzyłeś, mają przy ciągu liczb literkę „R” – to ona informuje bowiem o konstrukcji radialnej opony na zimę. Najtańsze opony zimowe możesz znaleźć na Allegro.

Zmiana opon na zimowe – o czym pamiętać?

Wymieniając opony letnie na zimowe nie pomożesz zapomnieć również o wielu innych cechach, jakie powinny posiadać zakupione zimowe opony 15 lub zupełnie innej średnicy felgi (np. opony zimowe 16 czy 17):

 • indeks nośności opony – musisz go dopasować do maksymalnej wagi swojego samochodu, razem z obciążeniem,
 • indeks prędkości opony – będzie wskazywać na maksymalną prędkość, z jaką możesz jeździć autem na zimowych oponach,
 • test opon zimowych i rekomendacje – dzięki testom możesz dowiedzieć się, jak parametry opon mają się do rzeczywistości, a także porównać je do innych opon (np. opony zimowe bieżnikowane firmy Michelin kontra opony zimowe Kormoran),
 • oznaczenie opon zimowych – najbardziej podstawowym oznaczeniem jest symbol graficzny 3PMSF, jaki jest ikonką płatku śniegu wpisanego w górę i trzy szczyty. To symbol, jaki został zatwierdzony przez Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy, obowiązujący w UE od listopada 2012 roku.

Dobre opony zimowe – co muszą mieć?

Klasy opon zimowych

Oprócz powyżej wymienionych, oferta opon zimowych zróżnicowana jest również pod względem… klas. Najlepsze opony zimowe podzielić można zatem na klasy następujące:

 • klasa wyższa – są to najbardziej nowoczesne i najlepiej dopracowane zimowe opony. Jeżeli posiadasz luksusowe auto, możesz dobrać więc do niego właśnie takiej klasy ogumienie na koła zimowe. Jego priorytetem jest bezpieczna i komfortowa jazda.
 • klasa średnia – są dobrym wyborem, jeżeli chcesz zachować dobre parametry zimowej opony przy jednocześnie… korzystnej cenie.
 • klasa ekonomiczna – jeżeli priorytetem są jak najtańsze opony zimowe, właśnie ta klasa będzie dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, że ekonomiczne ogumienie nie jest aż tak dopracowane i nowoczesne, jak dwie wyżej wymienione klasy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując zimowe ogumienie?

Przede wszystkim, warto będzie ustalić budżet, jaki chcesz przeznaczyć na opony zimowe. Allegro to miejsce, gdzie możesz dopasować je do swojego pojazdu pod względem gabarytów, ale też innych, ważnych cech. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wybierania opon zimowych?

 • bieżnik – zimowe ogumienie zazwyczaj wyróżnia się bieżnikiem nieco głębszym, jak letnie. Wynosi bowiem często nawet 10 mm, a minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. Opony zimowe zmienić na nowe warto, kiedy bieżnik zetrze się poniżej 4 mm,
 • data produkcji – „zimowki” zużywają się szybciej, ponieważ są stworzone z miękkiej mieszanki gumowej, jaka ściera się mocniej od opon letnich. Właśnie dlatego producenci sugerują, by wymieniać zimowe ogumienie co 5 lat od daty wyprodukowania go,
 • gwarancja – warto szukać opon takich, jakie posiadają możliwość przedłużenia gwarancji bądź wyróżniają się zupełnie innymi udogodnieniami od producenta, jak tylko standardowa długość i warunki gwarancyjne,
 • marka – szczególnie polecane wśród kierowców są opony Kormoran SnowPro 2, opony Nokian zimowe czy też oponuj zimowe Michelin.

Pamiętaj, że…

Wybór opon zimowych to ważna kwestia, ponieważ jest to jeden z głównych elementów, jakie wpływają na komfort jazdy zimą oraz bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i wszystkich pasażerów w samochodzie! Dlatego nie ociągaj się ze zmianą opon na zimowe – wybierz te najlepiej do pasowane do swojego pojazdu i… jedź bezpiecznie! Najtańsze opony zimowe możesz znaleźć na Allegro

artykuł sponsorowany

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny