O czym trzeba pamiętać przed remontem mieszkania?
Remont domu lub mieszkania to zazwyczaj duże przedsięwzięcie. Efekt końcowy i metamorfoza nieruchomości to ogromna przyjemność, ale z drugiej strony sam proces stanowi wyzwanie. Przede wszystkim, bez względu na zakres prac, remont trzeba dobrze zaplanować. Wymaga on sprawnej organizacji i przemyślanych decyzji, a także myślenia do przodu. Nie bez znaczenia jest także inwestycja pieniężna, którą trzeba podjąć, decydując się na remont mieszkania. To wszystko sprawia, że czasami przed rozpoczęciem remontu pojawia się stres. Jednak dzięki odpowiedniej organizacji, wszystko powinno pójść gładko. Jeśli zastanawiasz się, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem prac, zapraszamy do lektury naszego tekstu. W artykule znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad, które ułatwią zaplanowanie całego przedsięwzięcia.
1. Określenie zakresu prac
2. Kiedy najlepiej zacząć remont?
3. Niezbędne materiały - jak obliczyć zapotrzebowanie?
4. Jak przeprowadzić tani remont mieszkania?
5. Remont mieszkania - jak wybrać firmę lub fachowca?
Określenie zakresu prac
Określenie zakresu potrzebnych prac jest pierwszym krokiem, który należy wykonać, jeśli zastanawiasz się nad remontem. Musisz wiedzieć, czy zależy Ci tylko na odświeżeniu koloru ścian, wymianie brudnej fugi i naprawie niewielkich uszkodzeń, czy raczej planujesz gruntowny remont. W tym drugim przypadku prace obejmują zazwyczaj zrywanie podłogi, wymianę instalacji elektrycznej, układanie nowych kafelków, burzenie ścian, wymianę drzwi, a także wiele innych prac. Ustalenie konkretnego zakresu jest niezwykle istotne także do wyceny remontu oraz określenia dostępności ekipy, która ma wykonać zadanie. Przed podpisaniem umowy z fachowcami konieczne jest określenie, co dokładnie będzie wchodziło w jej skład. Dzięki temu możliwe jest także określenie, ile czasu trzeba będzie poświęcić na remont.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest także harmonogram prac. W celu zoptymalizowania czasu pracy i wydajności ekipy trzeba zachować konkretną kolejność działań. Niektóre elementy wymagają pierwszeństwa, podczas kiedy inne prace, zwłaszcza te "czyste", można wykonać już na samym końcu.
Kiedy najlepiej zacząć remont?
Czy istnieje idealny czas na wykonanie remontu? Wiele osób nie zwraca na to uwagi, podczas gdy wybrana pora roku może nawet zadecydować o końcowym kosztorysie. W przypadku dużego mrozu i ujemnych temperatur prace mogą być mocno utrudnione. Niektóre działania, takie jak malowanie ścian, skuwanie płytek, zdzieranie tynków czy gruntowanie wymaga właściwej wentylacji. Jesień i zima to także nie najlepszy czas na wymianę instalacji grzewczej oraz wymianę drzwi i okien. Jeśli nie ma innego wyboru, na zimę można zaplanować suche prace, takie jak na przykład układanie paneli podłogowych. A więc kiedy najlepiej rozpocząć remont? Zazwyczaj planuje się go na początek wiosny. Wówczas większość osób wysyła zapytania do fachowców. Warto mieć to na uwadze i skontaktować się z ekipą wcześniej, zwłaszcza że ze względu na duże zapotrzebowanie czas oczekiwania na dostępność fachowców może być wydłużony.
Niezbędne materiały - jak obliczyć zapotrzebowanie?
Przed remontem zakupić trzeba odpowiednie materiały. W tym celu warto odwiedzić sklep budowlany Renowa24. W tym celu warto skonsultować się z fachowcami. Można zrobić to także samodzielnie. Jak to zrobić? Z powierzchnią ścian i podłóg raczej nie ma problemów. Wystarczy zmierzyć szerokość każdej ze ścian, dodać do siebie wyniki i pomnożyć je przez wysokość. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o powierzchnię podłogi. Szerokość pomnożona przez długość podłogi da wynik całej powierzchni. Od otrzymanych wyników trzeba odjąć powierzchnię drzwi i okien. Warto pamiętać, że zawsze trzeba kupić nieco więcej materiałów. Specjaliści rekomendują zakup 10-15 procent materiałów na zapas. W obliczeniach trzeba brać też pod uwagę wszystkie dodatkowe elementy, taki jak na przykład listwy, cokoły, różnego rodzaju dekory. Z kolei kupując panele lub kafelki, warto upewnić się, czy dana seria jest w ciągłej produkcji. W razie, gdyby okazało się, że jednak kupiłeś za mało materiałów, lepiej uniknąć problemów z dostępnością.
Jak przeprowadzić tani remont mieszkania?
Remont mieszkania zwykle kojarzy się z ogromnymi kosztami. Wiele budżetu pochłania sama robocizna ekipy. Jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje, warto zastanowić się nad wykonaniem części prac samodzielnie. Z pewnością warto samemu przygotować mieszkanie, oszczędzając tym samym czas fachowców. W sklepach czasami można skorzystać także z oferty zakupu materiałów, na przykład paneli wraz z montażem. Jest to zazwyczaj bardzo korzystna oferta.
Na końcowy budżet wpływa także oczywiście klasa wybranych materiałów. Nie zawsze warto decydować się na najtańsze, bo szybko może okazać się, że trzeba je będzie wymienić. Z drugiej strony nie zawsze najdroższe elementy są najlepsze. Wyzwaniem jest znalezienie materiałów, które będą łączyły dobrą relację ceny i jakości. Warto szukać okazji i wyprzedaży, na których można zwykle sporo zaoszczędzić.
artykuł sponsorowany