Obrazy na ściany - jak je dobrać do różnych stylów aranżacji wnętrz?

Aranżowanie domu czy mieszkania to wieloetapowy proces. Wybieramy materiały wykończeniowe, kolory ścian itp. Kolejną częścią jest zakup mebli i dodatków jak poduszki, pledy, lampy, zasłony. Po tym warto rozejrzeć się po udekorowanych pomieszczeniach. Puste ściany sugerują, że czegoś brakuje. Chodzi oczywiście o obrazy, od wieków niezastąpione dekoracje. W tym artykule podpowiadamy jak je dobierać do różnych stylów aranżacji.

Piękna dekoracja na ścianę

Obrazy powstają i są cenione od setek lat. W czym tkwi ich największa siła? W tym, że stanowią niezawodny sposób przekazywania emocji i treści wybranych prze autora. Na przestrzeni wieków wytworzyły się rozmaite techniki i style malarskie. Mamy też do wyboru różne rodzaje obrazów. Z klasycznych propozycji niesłabnącą popularnością cieszą się pejzaże, portrety, martwa natura czy sceny rodzajowe. Tymczasem malarstwo nowoczesne skupia się komentowaniu rzeczywistości w nietypowy, często abstrakcyjny sposób. Wiele zalet oferuje też sztuka cyfrowa powstająca na płótnach canvas i innych materiałach.

Obrazy są niezastąpionymi dekoracjami każdego domu i mieszkania. By właściwie spełniały swoją rolę trzeba wiedzieć jak dobierać je do aranżacji. Na początek dwa podstawowe kryteria. Po pierwsze nie należy kierować się ceną. Nie zawsze najdroższa propozycja będzie dla nas idealna. Najważniejszy jest efekt, jaki dzieło wywołuje. Po drugie kierowanie się aktualną modą nie jest najlepszym rozwiązaniem. Popularność danego malarza czy stylu nie jest wystarczającym argumentem za zakupem. Najważniejsze jest to, co nam się podoba. Wybieramy ulubione motywy, po prostu to, co do nas przemawia. Na ścianę wieszamy obraz wywołujący pozytywne skojarzenia i emocje.

Obrazy na ścianę do salonu i sypialni

Do salonu zapraszamy gości, ale też spędzamy w nim dużo czasu z rodziną. Jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu i mieszkaniu. Może być zaaranżowany w stylu rustykalnym lub prowansalskim. Jednym słowem klasycznie. W takich wypadkach najlepiej sprawdzą się tradycyjne obrazy na płótnie. Mogą przedstawiać sielankowe pejzaże, sceny rodzajowe czy martwą naturę. 

Do salonu utrzymanego w nowoczesnym lub minimalistycznym stylu wybierzemy już inne rozwiązanie. W takich pomieszczeniach króluje malarstwo nowoczesne. Tematyka jest tu szeroka jak i technika wykonania. Możemy na przykład postawić na duże obrazy drukowane na płótnie canvas.

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważnym miejscem jest sypialnia. Powinna panować w niej atmosfera relaksu. Dlatego też w klasycznych aranżacjach sprawdzą się obrazy na płótnie, z których emanuje spokój. Wyróżniają się tu sielskie krajobrazy. Jeśli zaś chodzi o malarstwo nowoczesne, nie powinno być zbyt krzykliwe. Stonowana kolorystyka i proste kształty to strzał w dziesiątkę. Chyba, że wolimy bardziej odważne tematy. Jak już wspomnieliśmy na początku, najważniejszy jest indywidualny gust.

Pokój dziecięcy rządzi się własnymi prawami, lecz i w nim można umieścić płótna czy grafiki. Niezależnie od aranżacji, najlepszym wyborem są niezbyt duże obrazy o intensywnych kolorach. Nie powinny znajdować się na nich skomplikowane wzory. Będzie to miało dobry wpływ na dziecięcą wyobraźnię. Tymczasem prace do kuchni wybiera się na podobnych zasadach jak przy okazji salonu i sypialni. W nowoczesnej kuchni sprawdzą się czarno-białe obrazy drukowane na płótnie. Alternatywą są różnego rodzaju plakaty. Mogą być utrzymane w tematyce kuchennej. Klasyka i aranżacja retro to już coś innego. Tu dominuje martwa natura a w drugim przypadku szyldy reklam i estetyka pop-art.

Garść ogólnych porad

Każde dzieło znajdujące się na ścianie powinno być dopasowane do pomieszczenia pod kątem wielkości. Duże obrazy najlepiej wyglądają w sporych salonach. Niewielkie prace zaginą na większej przestrzeni. Wbrew pozorom nie sprawdzą się też na małych ścianach. I nie ma tu znaczenia czy chodzi o typowe obrazy na płótnie czy te drukowane na materiale canvas. Ogromne znaczenie ma też kolorystyka. Malowidło nie może zlewać się z otoczeniem a z drugiej strony nie powinno z nim zbyt mocno kontrastować. Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Wszystkie dzieła, te malowane, drukowane na płótnie i tak dalej, muszą wisieć na odpowiedniej wysokości. Najlepiej na poziomie oczu lub nieco wyżej.