Obróbka CNC – na czym polega ta technologia?

Pod trzema literkami CNC kryje się komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Wszystko opiera się o mikrokomputer, który umożliwia programowanie urządzeń. Dlatego znajduje zastosowanie w przeróżnych maszynach. CNC nie tylko usprawniło pracę linii produkcyjnych, ale podniosło także zdecydowanie jakość wytwarzanych produktów. Tokarki, frezarki, czy elektrodrążarki sterowane w ten sposób mogą bowiem wykonywać powtarzalnie niezwykle precyzyjne elementy. Zanim jednak będą one mogły zostać wykonane przez maszynę, muszą zostać zaprojektowane przez człowieka. Taki projekt wykonuje się najczęściej w programie CAD, który można następnie przetworzyć na plan sterowania. Ostatnim krokiem naszych działań będzie wspomniana obróbka CNC. Prawidłowa realizacja projektu jest możliwa dzięki sterownikowi, który dostarcza operatorowi niezbędne dane.

Obróbka CNC – jak pracownik steruje maszyną?

Mając takie informacje pracownik jest w stanie praktycznie natychmiastowo zareagować na występujące nieprawidłowości. Może on modyfikować takie parametry jak bazowanie osi, informacje korekcyjne narzędzi, czy parametry urządzenia. Obsługa jest dość prosta, gdyż pracownik ma do dyspozycji graficzny interfejs, co czyni urządzenie niezwykle intuicyjnym. Przekłada się to na szybkość podejmowanych decyzji i bezproblemową zmianę kształtu produkowanych elementów. Obróbka CNC pozwala nam sterować maszyną na kilka sposobów. Punktowy układ sterowania umożliwia ustawienie narzędzia w dowolnym położeniu względem obiektu. Odcinkowy pozwala z kolei na przesuwanie maszyny po torach leżących równolegle do osi współrzędnych. Sterowanie kształtowe jest natomiast najbardziej rozbudowane i daje najwięcej możliwości. Możemy bowiem dzięki niemu realizować dowolne ruchy, np. zakres bryły. W przemyśle cecha ta jest niezwykle ważna. Pozwala bowiem dopasować idealnie produkt do potrzeb klienta.

Obróbka CNC – dlaczego jest powszechnie stosowana?
Obróbka CNC – dlaczego jest powszechnie stosowana?

Obróbka CNC – jak przebiega?

Korzystanie z tej technologii stwarza więc branży przemysłowej szerokie pole możliwości. Firmy mogą bowiem tworzyć serie powtarzalnych elementów przy jednoczesnym ograniczeniu straty materiału. To sprawia, że obróbka CNC jest tańsza od innych metod produkcyjnych. Jej możliwości wykorzystuje chociażby medycyna, elektronika oraz lotnictwo. W Polsce także nie brakuje firm oferujących tego rodzaju usługi. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/. Obróbka CNC obejmuje frezowanie i toczenie. Pierwsza odmiana dotyczy oddzielania warstwy materiału z pomocą obracającego się narzędzia. Frezowanie wykonuje się tak długo, aż nie uzyska się żądanego kształtu. Toczenie natomiast dotyczy obróbki brył. Za ruch obrotowy odpowiada tutaj materiał, nóż tokarski pracuje z kolei liniowo. Obróbka CNC to także szlifowanie. Jest to zazwyczaj jeden z ostatnich etapów prac. Pozwala na uzyskanie gładkiej i lśniącej powierzchni.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej