Popularne obróbki blacharskie

Obróbka komina

Budowa domu to szereg niezbędnych zadań do wykoniania. Co warto wiedzieć na temat obróbki komina? Obróbka blacharska komina spełnia dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest ochrona dolnej części przewodu kominowego przed wodą spływającą z połaci dachowej. Drugą, zabezpieczenie wnętrza budynku przed przeciekaniem z połączenia pokrycia dachowego i przewodów kominowych.

Warto wspomnieć, że to właśnie nieodpowiednio wykonana obróbka komina jest najczęstszą przyczyną nieszczelności w pokryciach dachowych. Dlatego, jeśli chodzi o obróbkę komina, do prac warto wynająć sprawdzonego i doświadczonego wykonawcę.

Cennik usług przeciętnej firmy dekarskiej nie powinien stanowić zbyt dużego obciążenia inwestycyjnego. Poglądowy cennik poszczególnych prac wyszczególnimy w końcowej części artykułu. Sprawdź nie tylko blacharskie obróbki komina, ale także, jak dokładnie przebiega prawidłowe uszczelnianie komina.

Obróbka okna dachowego

Poprawnie działające okna dachowe wymagają przeprowadzenia prawidłowego montażu oraz stworzenia szczelnej izolacji. Dla zapewniania szczelności niezwykle ważna będzie zewnętrzna obróbka okna dachowego oraz prawidłowy montaż kołnierza uszczelniającego.

Zewnętrzna obróbka okna dachowego przeważnie powstaje z arkuszy blachy. Jej specyfika oraz kształt będą uzależnione od rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego (blachodachówka, dachówka ceramiczna itp.).

Dobrze wykonana obróbka okna dachowego zapewni szczelność pokrycia. Warto upewnić się, że nad oknem znajduje się rynienka odprowadzająca wilgoć, a na niej ułożona folia dachowa. Ważną informacją jest także to, że w przypadku uszkodzeń kołnierza możemy bez problemu zdemontować obróbki i wymienić zepsute akcesoria dachowe.

Obróbki dachowe – pasy rynnowe, wiatrownica i rynna koszowa

Pełna obróbka dachu to nie tylko opierzenie komina. Równie istotny będzie montaż pasa nadrynnowego, pasa podrynnowego, wiatrownicy i kosza dachowego. Poniżej opiszemy każdy z tych elementów obróbki.

Pas podrynnowy – montowany w celu zabezpieczenia deski czołowej oraz części okapu. Warto pamiętać, że tego rodzaju obróbki dachowe są mocno widoczne i należy dopasować ich wygląd do stylistyki połaci. Pas podrynnowy może spójnie łączyć się z podbitką okapu, co zagwarantuje estetykę połaci dachowej.

Pas nadrynnowy – nie jest tak dobrze widoczny, jednak spełnia istotną funkcję. Jego zadaniem jest odprowadzenie wody z dachu bezpośrednio do rynny. Dobrze wykonany pas nadrynnowy będzie jednocześnie zabezpieczeniem rynny przed różnego typu uszkodzeniami (np. zalegającym śniegiem). Tego rodzaju obróbki dachowe muszą zostać wykonane z dużą dokładnością.

Wiatrownica – to kolejna istotna obróbka dachu. Jej zadaniem jest ochrona bocznych krawędzi połaci przed zerwaniem. Tego rodzaju obróbki blacharskie przeważnie składają się z części górnej oraz dolnej. Dzięki temu stanowią skuteczne zabezpieczenie oraz dodatkowe walory estetyczne. Dolna część wiatrownicy powinna być dopasowana do stylistyki podbitki okapu.

Pokrycia dachowe w dobrej cenie

Jeżeli szykujesz się do zakupu blachodachówki, blachy trapezowej, tradycyjnej dachówki lub innego pokrycia dachowego - koniecznie zbierz oferty z przynajmniej kilku źródeł. Dzięki kilku ofertom będziesz mógł wynegocjować lepszą cenę.

Jak to zrobić najłatwiej? Wypełnij ten formularz, a oferty od firm same do Ciebie spłyną.

Sprawdź!

Rynna koszowa – kosz dachowy znajduje się na połączeniu połaci dachowej. Jego zadaniem jest uszczelnienie pokrycia dachowego oraz wydajne odprowadzenie wody opadowej. Rynny koszowe mogą być trudne w wymianie. Dlatego zaleca się, aby do ich wykonania stosować materiał o żywotności zbliżonej do trwałości pokrycia dachowego.

Obróbka przy ścianie – znajduje zastosowanie na styku połaci dachowej oraz ścian budynku. Podczas montażu obróbek przyściennych należy zwrócić szczególną uwagę na zmiany rozmiarów niektórych materiałów. Drewniane elementy więźby dachowej zmieniają swoje wymiary pod wpływem aktualnych warunków pogodowych. Dlatego nie możemy zespolić ich ze ścianą za pomocą jednoczęściowej obróbki przyściennej. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą obróbki dwuelementowe. Główna obróbka zostaje przytwierdzona bezpośrednio do połaci dachowej. Na pionowej ścianie montuje się jedynie specjalną listwę zabezpieczającą. Dobrą praktyką będzie także dodatkowa izolacja listwy wykonana przy pomocy masy dekarskiej.

Obróbka blacharska balkonu

Obróbki blacharskie nie ograniczają są stosowane nie tylko na pokrycia dachowe. Równie często wykorzystujemy je przy wykończaniu balkonów oraz tarasów. Obróbka blacharska balkonu ma na celu odprowadzenie wód opadowych i zabezpieczenie ścian budynku przed zalewaniem. Warto wykonać ją w bardzo precyzyjny sposób.

Tworząc obróbki blacharskie na balkonie i tarasie należy wykonać wydajne okapniki. Z reguły montuje się je do podkładu cementowego lub podkładu betonowego. Ukierunkowanie okapników ma bardzo duże znaczenie. Należy wykonać je w taki sposób, by woda opadowa spływała do rynny lub została odprowadzona do zewnętrznej krawędzi balkonu.

Warto pamiętać, że obróbka blacharska balkonu jest istotnym i często niedocenianym elementem. To właśnie od sprawności jej działania zależeć będzie trwałość nawierzchni. Prawidłowo wykonana obróbka blacharska balkonu zabezpieczy też wnętrze budynku przed podciąganiem wilgoci.

Panele fotowoltaiczne - atrakcyjne ceny!

Obróbka blacharska komina

Jak dobrać materiał na obróbki dachowe?

Obróbka blacharska komina i pełne opierzenie dachu mogą być wykonane z różnych materiałów. Rodzaj tworzywa wpływa na cennik wykonania obróbki. Do prac można wykorzystać blachę płaską. Najczęściej jest to blacha tytanowo cynkowa lub miedziana.

Obróbka blacharska komina to koniecznosć. Ceny obróbek blacharskich nie są wysokie, trzeba do tego zatrudnić specjalistę.
Obróbki blacharskie komina - ceny i porady

Wybierając materiał warto zwrócić szczególną uwagę na pokrycie dachowe. To od jego specyfiki zależeć będzie wybór odpowiedniej blachy na opierzenie komina i akcesoria dachowe. Przyjmuje się, że na pokrycia dachowe z blach (blachodachówka, blacha trapezowa itp.) należy wykorzystać taki sam rodzaj materiału. Dopasowana w ten sposób obróbka komina czy obróbka dachu będzie posiadała taką samą trwałość, jak pokrycia dachowe. W praktyce wyeliminuje to konieczność naprawy poszczególnych elementów.

W przypadku pokryć z innego materiału (np. dachówka ceramiczna) wybór blach nie jest tak oczywisty. Dachówka ceramiczna to jedno z najtrwalszych pokryć dachowych. Dlatego obróbka blacharska komina powinna zostać wykonana z dobrej jakości, grubej blachy.  W tym wypadku na opierzenie komina przeważnie stosuje się blachy powlekane. Co prawda nawet powlekana blacha nie wytrzyma w dobrym stanie tak długo, jak dachówka ceramiczna. Jednak będzie rozwiązaniem na wiele kolejnych lat.

Wybierając materiał na opierzenie komina i obróbki dachowe warto zwrócić uwagę na estetykę. Kolor materiału na obróbki blacharskie powinien być dobrze dopasowany do barwy pokrycia. Dzięki temu dach zyska elegancki wygląd zapewniając estetykę całego budynku.

Jak powstaje obróbka blacharska komina?

Standardowa obróbka blacharska komina składa się z czterech elementów, którymi są pas przedni, pas tylny oraz dwa pasy boczne. Każdy pas blachy może składać się z jednej lub dwóch warstw.

Obróbka komina wymaga dokładnego ukształtowania pasów blachy i dopasowania ich do krzywizn pokrycia oraz przewodów kominowych. Bardzo istotnym elementem będzie także dopasowanie optymalnych rozmiarów. Opierzenie komina może posiadać standardowe wymiary. Elementy obróbki leżącej na pokryciu dachowym powinny zachodzić na nią na długość ok. 10 cm (lub więcej). Obróbka komina powinna mieć też przynajmniej 20 cm szerokości od strony kalenicy i 10 cm od strony okapu. Podczas montażu obróbki warto zwrócić uwagę na jej wysokość. Zaleca się, by obróbka komina wystawała przynajmniej 15 cm ponad pokrycie dachowe.

Obróbka blacharska komina wymaga umiejętnego montażu i zamocowania. Do zamocowania pasów blachy należy wykonać nacięcia w ścianach przewodów kominowych. W nacięciu umieszcza się odpowiednio wygiętą blachę. Dodatkowo w miejscu połączeniu komina z obróbką wykonuje się uszczelnienie z silikonu dekarskiego. Dzięki temu obróbki dachowe zapewniają optymalną szczelność i ochronę przed wilgocią.

Cennik obróbek blacharskich

Od czego zależy cennik usług?

Cennik usług zależy w dużej mierze od stawek konkretnych wykonawców. W każdym większym mieście znajdziemy firmy dekarskie z najniższej, pośredniej oraz górnej półki cenowej. Pamiętajmy jedynie, że najniższa cena usługi rzadko idzie w parze z najlepszą jakością wykonania. Tymczasem obróbki blacharskie wymagają dużej precyzji i dokładności. Nawet niewielka szczelina w okuciu komina może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń. Dlatego prace nad obróbkami warto powierzać jedynie doświadczonym wykonawcom.

Ceny obróbek blacharskich będą też uzależnione od regionu naszego kraju. Stawki są ściśle uzależnione od województwa i miasta, w którym planujemy realizację. Dlatego przed wyborem konkretnego dekarza warto zapoznać się z cennikami kilku lokalnych wykonawców. Takie działania pozwolą na oszacowanie cen usług oraz wybór najbardziej korzystnej oferty.

Cennik obróbek blacharskich

Obróbka dachu może wygenerować zróżnicowane koszty. Proste obróbki wykonamy już za ok. 35 zł/m2. Nieco większym wydatkiem okaże się obróbka daszka na kominie. Średnia cena tego rodzaju usługi to ok. 250 zł.

Określając cennik popularnych obróbek, należy także wyróżnić stawki za obróbki komina. Stawka będzie uzależniona od obwodu komina. Cena obróbek komina o obwodzie do 3 mb nie powinna przekroczyć kwoty 290 zł. Cennik obróbek komina o obwodzie powyżej 3 mb może już wynosić ok. 370 – 420 zł.

W cenniku przeciętnej firmy dekarskiej znajdziemy także usługi dodatkowe. Należy do nich między innymi montaż rynien. Średnia cena montażu rynny z materiałem (rynny PCV) wyniesie ok. 70 – 80 zł/mb. Wiele firm montuje także okna dachowe. Cennik tego typu usługi waha się w granicach 380 – 450 zł/sztuka. Z kolei za montaż deski czołowej i koszowej przyjdzie nam zapłacić ok. 18 – 20 zł/mb.

Podane powyżej ceny przedstawiają wartości poglądowe. Jeśli chcesz poznać dokładne stawki usług dekarskich, skontaktuj się z wykonawcami działającymi w twojej okolicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny