Ocena ryzyka zawodowego – co to jest?

Prace budowlane a ocena ryzyka zawodowego

Obowiązkiem pracodawcy jest opracowanie i sporządzenie dokumentów oceny ryzyka zawodowego, które może pojawić się akurat w tym przypadku na placu budowy. Kierownik budowy powinien następnie taką ocenę ryzyka zweryfikować pod kątem działań swojej ekipy budowlanej – w taki sposób, by ocena ryzyka odnosiła się do zakresy prac ekipy.

Oczywiście, ocena ryzyka zawodowego powinna obejmować również szczególnie niebezpieczne etapy pracy na budowie. Ocena ryzyka zawodowego musi być dopasowana do zagrożeń, które realnie pojawić się mogą na placu budowy. Ocena powinna być zatem aktualna i związana z wykonawstwem prac, określonych umową z pracodawcą.

Zagrożenia na budowie

Na każdym etapie budowy mogą pojawić się realne zagrożenia, z jakimi mogą mierzyć się pracownicy. Ekipa budowlana powinna więc wstępnie zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego i mieć świadomość zagrożeń wiążących się z ich pracą. Mogą to być zagrożenia takie, jak:

  • upadek z wysokości – jeżeli ekipa budowlana będzie montowała lub demontowała np. rusztowania istnieje ryzyko, że można z takiego rusztowania spaść.
  • pojazdy kołowe – może wystąpić ryzyko potrącenia pracownika przez pojazd samochodowy, jeżeli prace wykonywane są np. przy ruchliwej drodze, ale też podczas podróży do pracy i z powrotem.
  • transport ręczny – gdy pracownicy będą nosić ciężkie przedmioty na budowie, może to zagrażać ich zdrowiu fizycznemu (np. urazy kręgosłupa).
  • maszyny budowlane – ich praca również może zagrażać ekipie budowlanej zwłaszcza, gdy np. maszyna się przewróci bądź wypuści jakiś przedmiot (np. dźwig). Zagrożenie pojawić może się również przez niesprawne działanie urządzeń lub przedmiotów zabezpieczających maszyny.
  • stateczność konstrukcji / przedmiotów na budowie – mogą to być chociażby tunele, szyby czy wykopy, w które przypadkowo może wpaść pracownik, gdy projekt nie będzie odpowiednio zabezpieczony. Są to również konstrukcje tymczasowe.
  • czynniki chemiczne – takie, jak impregnaty, pianki, smary, oleje czy środki do dezynfekcji.
  • czynniki psychofizyczne – wbrew pozorom, one też należą do realnego zagrożenia zdrowia pracowników. Czynnikami tymi może być obciążenie dynamiczne, stres lub obciążenie statyczne.

Ryzyko zawodowe na placu budowy

Dokument oceny ryzyka zawodowego – co musi zawierać?

Według przepisów, dokument z dokładną oceną ryzyka zawodowego powinien zawierać następujące zapisy:

  1. Opis ocenianego stanowiska pracy / placu budowy, w którym powinny znaleźć się wypisane maszyny na placu budowy, zlecone ekipie budowlanej zadania, czynniki uciążliwe i niebezpieczne dla środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej oraz osobistej, a także lista osób pracujących na placu budowy.
  2. Wyniki oceny ryzyka zawodowego, które zostały przeprowadzone dla każdego czynnika środowiska pracy, a także wykaz niezbędnych środków profilaktycznych.
  3. Data przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego podczas prac budowlanych, a także wykaz osób które tej oceny dokonały.

Czy ocena ryzyka zawodowego może ochronić pracowników?

Oczywiście, że tak. Dzięki świadomości realnych zagrożeń, pracownik bardziej będzie zwracał na swoje bezpieczeństwo na placu budowy. Ocena ryzyka zawodowego powinna bezwzględnie zostać przeprowadzona na każdym placu budowy zwłaszcza, że ma ona również istotne znaczenie nie tylko dla dużych, ale i dla małych firm budowlanych – ze względu na ograniczone w nich zatrudnienie. W mniejszych firmach pracownicy często muszą wykonywać o wiele więcej różnorodnych prac, co może przyczynić się do występowania większego zagrożenia na budowie. Często jeden pracownik małej firmy budowlanej musi wykonywać wiele różnych prac na jednym stanowisku, przez co czynniki zagrożeń oraz poziom ryzyka zawodowego znacznie wzrastają.

Podczas przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego należy szczególnie pamiętać o pracownikach, którzy mają niskie kwalifikacje. Bardzo często, by nabyć doświadczenie, zleca im się różne prace – a to wiąże się z realnym wzrostem ryzyka zawodowego. Gdy zostanie przeprowadzona prawidłowa ocena ryzyka zawodowego, z całą pewnością przyczyni się ona do zwiększenia świadomości zagrożenia. Przeciwdziałać będzie również np. różnym urazom czy pojawianiu się niebezpiecznych sytuacji, mogących prowadzić do poważnych wypadków na placu budowy. Więcej na temat oceny ryzyka zawodowego podczas prac budowlanych przeczytasz tutaj: https://www.bhpex.pl/sklep/robotnik-budowlany-ocena-ryzyka-zawodowego-01f10024/

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej