Ochrona domu – sposoby na uchronienie się przed włamaniem

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na ochranianie nieruchomości przed włamaniem. Opcji jest kilka, ale zdecydowanie do najczęściej wybieranych należy zatrudnienie firmy ochroniarskiej. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, jednak najbardziej skuteczne. Sama informacja, że obiekt jest objęty monitoringiem i nalepka z logo wybranej agencji ochrony działają na włamywaczy jak odstraszacz. A w razie konieczności, ochroniarze mogą znaleźć się w twoim domu w ciągu 5 minut i błyskawicznie rozprawić się ze złoczyńcami. Ochrona domu jednorodzinnego za pomocą agencji ochrony sprawi, że będziesz spokojny nawet w czasie dłuższych wyjazdów. Twoja posiadłość będzie zabezpieczona przed kradzieżą i zdewastowaniem.

Wybierając agencję, warto zorientować się, kim są ochroniarze i jakie mają możliwości i licencje. Najlepiej, jeśli są nimi byli policjanci lub żołnierze – te osoby mają licencję na broń, mogą używać także bezpośrednich środków przymusu, czyli broni białej czy gazu łzawiącego. Na dodatek są lepiej przeszkoleni, co robić w realnej sytuacji zagrożenia. Świetnie sprawdzają się także licencjonowani agenci ochrony, którzy w wielu sytuacjach mają takie same uprawnienia jak policjanci czy żołnierze.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który decyduje o tym, którą z dostępnych na rynku firm ochroniarskich powinieneś wybrać, jest oczywiście odległość oddziału od twojego budynku. Agenci powinni mieć możliwość dotrzeć a miejsce w ciągu 5 minut. W godzinach szczytu czas te może się wydłużyć do 10-15. To maksymalny czas oczekiwania, kiedy zdążą zareagować i mają największe szanse na złapanie przestępcy na gorącym uczynku.

Ochrona domu – jak to działa?

W momencie, kiedy włączy się alarm i ochroniarze dostaną informacje o tym, że do budynku była próba włamania, natychmiast udają się na miejsce. Jeśli złodzieja już tam nie ma, nie wchodzą do środka pod twoją nieobecność. Informują cię o zdarzeniu i przystępują do zabezpieczenia wszystkich śladów, takich jak odciski butów, dłoni, zbite okno. Zabezpieczają także budynek, który ma otwarte drzwi.

Profesjonalne firmy ochroniarskie czasami mają na podglądzie twój monitoring domu. Oczywiście z zewnątrz – nie chodzi tutaj o wgląd w twoją prywatność i kamery w pokojach. System monitoringu możesz także zamontować samodzielnie i rejestrować wszystkie zmiany i ruchy w pobliżu twojego domu lub na bieżąco oglądać online, czy nic się nie dzieje z budynkiem. To wygodny i łatwy sposób na ochronę domu, stosunkowo tańszy niż inne rozwiązania.

Firma ochroniarska – nieuzasadnione wezwanie

Czasami zdarza się, że systemy alarmowe szwankują - jak każdy sprzęt elektroniczny są wrażliwe na tysiące czynników i też charakteryzują się datą przydatności do użycia. Dlatego czasami są zbyt czujne i reagują na przechodzącego pod drzwiami kota lub gałąź, która obija się o okno podczas wichury. W takim przypadku nie ponosisz konsekwencji za nieuzasadnione wezwanie, pod warunkiem oczywiście, że wcześniej zawiadomisz agencję ochrony, że sprzęt potrzebuje serwisu. Podobnie, jeśli włączysz alarm przez przypadek – natychmiast zadzwoń do firmy ochroniarskiej i powiedz, że było to działanie niezamierzone.

Jeśli jednak sam wezwiesz patrol w sytuacji, w której nie ma najmniejszego zagrożenia, ponosisz koszty ich przyjazdu. Te nie należą do najmniejszych, ponadto agencja może wypowiedzieć z tobą umowę, to się jednak zdarza bardzo rzadko.