Ochrona domu

Elementy efektywnej ochrony obwodowej

Pierwszymi podzespołami, jakie napotyka na swojej drodze włamywacz, są aktywne bariery podczerwieni. W ich skład wchodzi nadajnik oraz odbiornik, między którymi zachodzi przesyłanie wiązek promieni IR. Jeżeli któraś z nich zostanie zerwana, następuje automatyczne uruchomienie się alarmu. Możemy wybrać modele z różną ilością wiązek, najczęściej od 2 do 8. Wewnątrz obiektu odległość czujników może wynosić 20 m, a na zewnątrz 10 m. Taki sposób rozmieszczenia pozwoli nam dowiedzieć się o włamaniu zanim ono jeszcze w pełni zaistnieje. Złodziej przeważnie nie dba o szkody podczas włamania do budynku (np. wybija okna), jednak dzięki ochronie obwodowej (http://www.kamery.pl/produkty/czujki-ochrony-obwodowej-2/index.html) nie będzie nawet w stanie wykonać większych zniszczeń, ponieważ od razu otrzymamy alarm, że znajduje się on na naszej posesji.

Następną linią obrony są czujniki magnetyczne (inaczej kontaktrony), które odpowiadają za wykrywanie próby otwierania drzwi i okien. Z uwagi na niską cenę, powinny one być elementem niezbędnym w każdym domu. Ponadto, można je połączyć z systemem automatyki domowej, który odpowiada za np. zarządzanie ogrzewaniem oraz klimatyzacją. W ten sposób jesteśmy w stanie zoptymalizować te procesy, a w rezultacie zaoszczędzić na dodatkowych kosztach. Należy jednak pamiętać, że np. samo wybicie szyby nie uruchomi działania tej czujki. Dlatego do tego rodzaju wykrywanej szkody trzeb wyposażyć się w czujki akustyczne, które identyfikują stłuczenie bez względu na to, czy szkło jest hartowane czy laminowane. Czujka akustyczna analizuje dwie częstotliwości w tym samym momencie oraz posiada procesor sygnałowy. Jest odporna na fałszywe alarmy (np. zbicie kieliszka), a już zaledwie jedna może chronić pomieszczenie z wieloma szybami.

System alarmowy

Czujka wibracyjna odpowiada za informowanie o próbie wyłamania drzwi. Czujnik pizoelektryczny reaguje na drgania wywołane przez dobijanie się włamywacza i powoduje włączenie alarmu. Urządzenia tego typu również są odporne na fałszywe alarmy, jakie wywołują drgania z otoczenia, dlatego nie musimy się obawiać o ich przypadkowe uruchomienie. Z kolei czujki kurtynowe posiadają wąskie pole detekcji, dzięki czemu są w stanie objąć swoim zasięgiem całe pomieszczenie, a przy tym zabezpieczać przestrzeń bezpośrednio przed oknem lub drzwiami. Czujki kurtynowe nie reagują na poruszanie się mieszkańców, np. jeśli otworzymy okno od wewnątrz to alarm się nie uruchomi, ale kiedy wykonamy tę czynność od zewnątrz, wtedy nastąpi ich włączenie.

Warto również rozważyć instalację czujników wstrząsowych na ogrodzeniach, ponieważ to jedna z dróg, które włamywacze często obierają, aby dostać się na teren posesji. Dodatkowo, możemy zamontować kable sensoryczne, które łatwo zakopiemy w ziemi i będą one niewidoczne dla otoczenia.

Korzyści z ochrony obwodowej

Zastosowanie ochrony obwodowej może pozwolić uniknąć włamania, ponieważ włączony alarm wystraszy złodzieje i zrezygnuje on z próby kradzieży. Jeżeli postanowi jednak kontynuować wejście do domu, to czas na wykonanie tej akcji będzie już o wiele bardziej ograniczony z uwagi na to, że właściciel oraz odpowiednie organy zostaną już poinformowani o zajściu. Dodatkowo, jeśli domownicy są w budynku, będą mogli szybko zareagować i uchronić się przed niebezpieczeństwem. Warto również połączyć system obwodowy z monitoringiem (http://nvr.pl/produkty/wszystkie-monitoring-ip), ponieważ będziemy w stanie jeszcze łatwiej i skuteczniej ująć sprawcą oraz zyskamy materiał dowodowy dotyczący jego wykroczenia. Ponadto, ochrona obwodowa zwiększy nasz poziom poczucia bezpieczeństwa i umożliwi spokojny wyjazd z domu, pozostawienie w nim dzieci, a także pozwoli uchronić się od wielu strat, jakie złodziej może spowodować na posesji.

Instalacja obwodowa może być trudniejsza, niż założenie wewnętrznego systemu alarmowego (http://www.ctr.pl/produkty/wszystkie-systemy-alarmowe/index.html) w domu. Potrzebuje bowiem większego zabezpieczenia z powodu zmieniających się warunków atmosferycznych oraz różnorodnych czynników zewnętrznych, jakie mogą wpłynąć na jej uszkodzenie. Stanowi jednak bardzo ważny element w przypadku ochrony domu, który zapewnia znacznie szybsze możliwości wykrycia intruza na strzeżonym terenie. Nie wpływa również na zakłócenie swobody poruszania się domowników. Co więcej, wiele z przedstawionych czujek jest dostępnych w wersji bezprzewodowej, dzięki czemu pozwala to zaoszczędzić na okablowaniu. Czujki występują także w różnych kolorach, dlatego bez problemu wpasują się w wystrój każdego domu.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny