Przygotowanie do ocieplenia budynku

Wybór materiału

Odpowiednie przygotowanie do inwestycji jest kluczem do osiągnięcia pełnego sukcesu. Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć jest wybór materiału ociepleniowego.

Dom jednorodzinny oraz domek na działce możemy ocieplić przy użyciu wełny mineralnej lub styropianu. Drugi materiał cieszy się obecnie większą popularnością. Ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem znajduje zastosowanie na budynkach murowanych.

Drewniane domki działkowe wymagają ocieplenia ścian zewnętrznych wełną mineralną. Jest to związane z koniecznością zapewniania większej wentylacji przegród zewnętrznych.

Jaki styropian wybrać na ocieplenie domu działkowego?

Materiał izolacyjny jest najważniejszym elementem całego systemu ociepleniowego. Wybór styropianu przełoży się na późniejsze koszty ogrzewania pomieszczeń. Dlatego warto dokonać przemyślanego wyboru.

W ofertach sprzedaży znajdziemy styropian o zróżnicowanej grubości oraz współczynniku przenikania ciepła. Wybór zależy od potrzeb i konkretnych wymagań inwestora. Nie bez znaczenia będą także wymogi ustawowe, stawiane termoizolacyjności przegród zewnętrznych.

Od stycznia 2017 roku maksymalny współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne wynosi 0,23 [W/(m2·K)]. Wymóg dotyczy ścian zewnętrznych w ogrzewanych budynkach, w których temperatura wynosi powyżej 16 0C. Zatem większość ogrzewanych domków działkowych mieści się w owym zakresie.

Na szczęście izolacja ze styropianu jest bardzo wydajna. W miejscach takich jak http://www.styropianonline.pl bez trudu porównamy różne materiały i wybierzemy styropian o optymalnym współczynniku lambda.

Im lepsze właściwości izolacyjne styropianu, tym mniejsze koszty eksploatacji budynku.

Wybór sprawdzonego wykonawcy

Ocieplenie domu lub domku działkowego wymaga dużej precyzji i znajomości technologii. W niewłaściwie zaizolowanej przegrodzie zewnętrznej mogą pojawić się mostki termiczne, które doprowadzą do punktowego wychłodzenia ścian. W praktyce przełoży się to na zwiększenie zapotrzebowania na energię grzewczą.

Dlatego warto wybierać sprawdzoną i doświadczoną ekipę wykonawców. Najbezpieczniej byłoby zatrudnić ekipę z polecenia. Przed nawiązaniem współpracy dopytajmy o uprzednio wykonane realizacje oraz doświadczenie pracowników.

Ocieplenie domu styropianem

Najważniejsze etapy ocieplenia budynku styropianem

Przygotowanie podłoża

Pierwszym działaniem praktycznym będzie ocena stanu ścian. Powierzchnia powinna być gładka, sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Wszystkie odstające i wykruszające się fragmenty ścian należy usunąć, a ubytki uzupełnić zaprawą.

Ściana domu mieszkalnego lub budynku działkowego wymaga też zagruntowania. W tej roli dobrze sprawdzi się grunt akrylowy, który wyrówna chłonność oraz zwiększy przyczepność zaprawy klejowej.

Po przygotowaniu podłoża montujemy listwę startową i rozpoczynamy prace termoizolacyjne.

Mocowanie styropianu i zatopienie siatki

Do zamocowania płyt styropianu wykorzystujemy dobrze dobrane zaprawy klejące. Należy rozrobić je z odpowiednią ilością wody według proporcji podanych na opakowaniu produktu.

Zaprawa powinna być nałożona plackami na powierzchni płyty, a także podłużnymi pasami na jej obrzeżach. Mocowanie styropianu rozpoczynamy od dołu i stopniowo kierujemy się ku górze. Każda płyta powinna posiadać warstwę kleju oraz mocowanie z plastikowych kołków. Zapewni to dużą trwałość warstwy izolacyjnej.

Po dokładnym zamontowaniu płyt styropianu i ewentualnym przytarciu powierzchni można zatopić siatkę z włókna szklanego. Materiał nie może być widoczny ani przylegający do warstwy styropianu. Należy go całkowicie zatopić w zaprawie klejowej.

Wykończenie elewacji

Nasz dom mieszkalny lub ogrzewany domek działkowy wymaga jeszcze odpowiedniego wykończenia. Elewacja ocieplona za pomocą styropianu zazwyczaj posiada ozdobne wykończenie z tynków. Do wyboru mamy tynki akrylowe, silikatowe, sylikonowe oraz mineralne.

Każde rozwiązanie niesie ze sobą odmienne walory wizualne i możliwości użytkowe. Wybór zależy od specyfiki i lokalizacji budynku, a także od preferencji inwestora.

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 65,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny