Problem z ocieplaniem tarasów i balkonów

W czym tkwi problem z ocieplaniem balkonów?

Płyty balkonowe, tarasy czy loggie, z uwagi na działanie czynników atmosferycznych, są narażone na duże obciążenia. Działa na nie zmienna temperatura, a przy tym suchość i wilgotność powietrza, co powoduje powstawanie rys czy nieszczelności. Jednocześnie pojawia się problem z izolacją cieplną tych elementów architektonicznych.

Jeżeli ocieplenie balkonu zostanie wykonane w sposób nieprawidłowy, powstaje ogromny mostek termiczny. Poza tym, jeżeli nie jest to prawidłowe ocieplenie płyty balkonowej, efektem może być kondensacja pary wodnej w przegrodzie, a tym samym zagrzybienie. Właściwa termoizolacja balkonu jest więc obowiązkiem.

Na szczęście, o ile do niedawna izolacja cieplna balkonu była dużym problemem, o tyle obecnie jest z tym coraz lepiej. Nowe, postępujące technologie pozwalają zmniejszyć zjawisko występowania mostków termicznych, najlepiej przy wykorzystaniu rozwiązań systemowych, które zaprojektowano z myślą o jak najmniejszych stratach ciepła. Zastosować można między innymi specjalne łączniki zbrojeniowe z wkładką termiczną, popularna jest też termoizolacja balkonu styrodurem.

Jak wykonać balkon bez mostków termicznych?

Jeżeli żelbetowa płyta balkonowa jest przedłużeniem płyty stropowej, ciągłość żelbetowego elementu zostaje zachowana. Wówczas, o ile izolacja cieplna nie jest prawidłowa, balkon to mostek termiczny generujący takie same straty ciepła, jak ma to miejsce w przypadku nieocieplonej ścianie zewnętrznej.

W przypadku domów energooszczędnych optymalnym rozwiązaniem jest balkon oparty na własnej konstrukcji. W takiej sytuacji mostek termiczny pojawi się tylko w miejscach, w których belki mocowania przebiegają przez warstwę izolacji. Jednak nie każdy mieszka w budynku energooszczędnym, co nie oznacza rezygnacji z balkonu. Wystarczy właściwe ocieplenie płyty balkonowej od spodu, jak i od góry.

Często stosuje się specjalne łączniki zbrojeniowe z wkładką termiczną ze styropianu, które pozwalają połączyć płyty wspornikowe ze stropem. W ten sposób udaje się przenieść obciążenia z płyty na strop, a przy tym ograniczyć straty ciepła, zmniejszając współczynnik lambda o ok. 0,6 W/(m•K). Poza klasycznym styropianem, który obok wełny mineralnej jest najczęściej stosowanym materiałem w systemach dociepleń, ocieplenie tarasu czy balkonu można wykonać, wykorzystując do tego zalecany tzw. twardy styropian (styrodur). Ważne, aby ocieplanie balkonu wykonać prawidłowo krok po kroku. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat zabudowy balkonu.

Styrodur XPS i styropian EPS — co je od siebie różni?

Podobieństwa styropianów EPS i XPS

W zasadzie twardy styropian (XPS — polistyren ekstrudowany) i EPS (polistyren ekspandowany), są materiałami podobnymi, jak zostało wspomniane, służącymi do ocieplenia domu, również balkonów. Pierwszy materiał powstaje wskutek dodania środka pianotwórczego do masy polistyrenowej, po czym jej sprasowania do konkretnej grubości. Styrodur jest też barwiony, ale kolor zależy wyłącznie od producenta, a nie właściwości materiału.

Z kolei styropian otrzymywany jest wskutek spienienia granulek polistyrenu. Wypełnione powietrzem i powstałe podczas produkcji kulki wtłacza się do formy i formuje w blok, otrzymując styropian o różnej gęstości.

Jeżeli wziąć pod uwagę podobieństwa między zwykłym styropianem EPS a styrodurem, oba materiały są narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV i niektórych chemikaliów. Oba są też odporne na działanie wysokiej temperatury i ognia. Mimo iż są palne, to jednocześnie samogasnące, nie podtrzymując ognia.

Co różni twardy styropian od EPS?

Różnice między styrodurem a zwykłym styropianem widoczne są między innymi w wytrzymałości. Styrodur to materiał o dużej wytrzymałości mechanicznej i odporny na zawilgocenie, dzięki czemu z powodzeniem jest stosowany jako ocieplenie tarasu i balkonu, ale też fundamentów, cokołów i dachów płaskich.

Jednocześnie użycie twardego styropianu to nie tylko doskonała termoizolacja, ale również osłona warstwy hydroizolacyjnej. W przypadku zwykłego styropianu, jeżeli ma on styczność z gruntem, należy dodatkowo osłonić folią bąbelkową. Poza tym styrodur to materiał lepszy pod kątem ściskania i odkształcania, a dodatkowo również twardszy od styropianu i o lepszych właściwościach ciepłochronneych. Dodatkowo jest on nienasiąkliwy.

Oczywiście przekłada się to na wyższą cenę. Polistyren ekstrudowany może być nawet dwukrotnie droższy niż lżejszy, zwykły styropian. Z reguły nie jest on jednak niezbędny w warstwie o takiej grubości, jak ma to miejsce w przypadku styropianu.

Mężczyzna podczas ocieplania domu styropianem, a także ocieplenie balkonu
Jak wykonać prawidłowe ocieplenie balkonu, w tym ocieplenie balkonu styropianem

Ocieplanie balkonu od spodu i warstwy wierzchniej (od góry)

Prawidłowe ocieplanie płyty balkonowej krok po kroku

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Jak wykona ocieplenie balkonu? Dla właściwego ocieplenia balkonu lub tarasu kluczowa jest jakość wykonania prac i zastosowanie właściwych rozwiązań systemowych. Wykonując warstwę termoizolacji, należy postępować krok za krokiem zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wyczyszczenie płyty balkonowej z góry i wyrównanie jej powierzchni, a więc może nie obejdzie się bez wylewki z wykonaniem 1,5% spadku zwróconego na zewnątrz budynku.
  2. Nałożenie warstwy gładzi zabezpieczonej środkiem bitumicznym do izolacji powierzchni o strukturze betonu.
  3. Aplikacja płynnej izolacji przeciwwilgociowej (np. w formie emulsji polimerowej).
  4. Montaż warstwy ocieplenia.
  5. Wylewka kolejnej, drugiej warstwy chudego betonu o grubości ok. 3 cm i montaż siatki.
  6. Obróbka blacharska zewnętrznego boku balkonu.
  7. Wykończenie płytkami ceramicznymi, deskami kompozytowymi itp.

Osobny akapit poświęcić należy montażowi warstwy ocieplenia przy użyciu styropianu o twardej strukturze. Całość powinna zostać pokryta folią kubełkową. Dodatkowo na ścianę budynku trzeba wywinąć izolację przeciwwodną i folię, co zapobiegnie jej namakaniu.

Najczęstsze błędy przy ocieplaniu balkonów

Wprawdzie wybór materiałów budowlanych w dzisiejszych czasach pozwala wykonać termoizolację balkonu w sposób w pełni profesjonalny, ale błędy nadal się zdarzają i są popełniane notorycznie. Na pewno nie należy wykonywać ocieplenia bez wylewki, tak samo nie zaleca się stosowania na warstwę wierzchnią styropianu EPS.

Balkon wymaga wykonania termoizolacji w prawidłowy sposób, tak od spodniej warstwy, jak i od góry. Tylko tak posłuży domownikom wystarczająco długo. Jeżeli zostaną tu zachowane zasady ocieplania balkonów, będzie on funkcjonalnym elementem budynku, jednocześnie nie powodując problemów grzewczych.

W końcu pamiętać trzeba również o wykonaniu dylatacji. W innym wypadku, kiedy zostanie ona pominięta lub wykonana nieprawidłowo, warstwa wykończeniowa może popękać. Wszystko z uwagi na fakt, że płytki ceramiczne czy inny materiał wykończeniowy jest narażony na duże wahania temperatur, a więc i odkształcenia.

ikona podziel się Przekaż dalej