Ocieplenie domu – metody i co warto wiedzieć?

Ocieplenie domu, a przede wszystkim docieplenie starego budynku ma znaczenie nie tylko praktyczne i użytkowe, ale przy okazji także czysto estetyczne. Nowa elewacja budynku nada mu ciekawy wygląd. Udzielając odpowiedzi na pytanie, jak wykonać docieplenia lub ocieplenie domu, omówić należy stosowane w tym celu metody.

Najpopularniejszym sposobem ocieplenia budynku jest tak zwana metoda lekka mokra. Polega ona na tym, że warstwa izolacyjna jest przyklejana z zewnątrz do ścian domu, a w następnym kroku pokrywana tynkiem cienkowarstwowym. Do jej wykonania konieczne jest podjęcie prac na mokro (stąd nazwa), czyli rozrobienia zaprawy klejowej oraz w dalszej kolejności tynku.

Niekwestionowaną zaletą tego typu docieplenia jest fakt, że pozwala ono na uzyskanie przegrody niewielkiej grubości przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów izolacyjności termicznej. Ryzyko powstania mostków termicznych przy tej metodzie zostaje maksymalnie zniwelowane. Jest jednak jedna rzecz, na którą szczególnie należy zwrócić uwagę. Chodzi mianowicie o wykonawstwo. Warto zatroszczyć się o to, by znaleźć najlepszych fachowców, gdyż przy wykonywaniu tego typu ocieplenia budynku nietrudno o popełnienie błędów. Niedokładne ułożenie termoizolacji będzie wiązało się z kosztownymi i przede wszystkim niepotrzebnymi poprawkami. Lepiej od razu zadbać o poprawne wykonanie. Co oczywiste, metodę tę stosuje się wyłącznie z zewnątrz, nie od wewnątrz budynku.

Drugi sposób na ocieplenie domu to metoda lekka sucha. Jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga ona przygotowywania i rozrabiania z wodą żadnych klejów czy zapraw. Sposób jej wykonania opiera się na wykorzystaniu plastikowych kołków, śrub, gwoździ czy też zszywek. Trudno jednoznacznie przesądzać, która z metod jest lepsza, ale metoda lekka sucha ma nad lekką mokrą jedną przewagę. Mianowicie podczas prac nie mają znaczenia warunki atmosferyczne, więc można ją wykonać zarówno latem, jak i zimą. Jeśli chodzi o to, jak wykonać tę izolację, to tutaj nie są wymagane większe kwalifikacje, gdyż poradzi sobie z nią niemal każdy. Podobnie naprawienie ewentualnych błędów nie jest ani skomplikowane, ani kosztowne.

Docieplenia styropianem czy wełną mineralną?

Dwa podstawowe i najczęściej wybierane sposoby ociepleń to ocieplenie domu styropianem lub wełną mineralną. Właściwie kwestia wyboru pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami sprowadza się do indywidulanych preferencji. Teoretycznie wełna mineralna uchodzi za lepszy materiał izolacyjny, ale jak z reguły pokazują statystyki i wyniki sprzedaży, to raczej styropian cieszy się większą popularnością wśród inwestorów.

Trwałość zarówno pierwszego, jak i drugiego materiału izolacyjnego wynosi mniej więcej tyle samo czasu, czyli 20 lat lub nieco więcej. Wełna mineralna jest częściej wykorzystywana do ociepleń od wewnątrz, zwłaszcza poddasza, natomiast styropian z całą pewnością króluje przy wykonywaniu elewacji. Zaletą obu rozwiązań jest łatwość stosowania. Nic więc dziwnego, że są to niepodzielnie najpopularniejsze materiały izolacyjne na rynku budowniczym.