Termo Organika - ocieplenie domu styropianem grafitowym

Kolejny rachunek za ogrzewanie, który przyprawia o ból głowy? Temperatura w domu poniżej poziomu krytyki – Arktyka w salonie? Czas zatem na ocieplenie naszego budynku. Wraz z ekspertami z firmy Termo Organika postaramy się podpowiedzieć, jak przygotować się do  tej inwestycji.

Jeśli nasz dom nie posiada w ogóle żadnej izolacji termicznej, lub jego ściany i dach są ocieplone zbyt cienką warstwą izolatora, a w środku panuje syberyjski klimat, jest to najwyższy czas na jego docieplenie. Jednorazowy wydatek na dobre ocieplenie zwróci się bardzo szybko  w oszczędnościach na kosztach ogrzewania zimą i klimatyzacji w trakcie upalnych lat, które ostatnio są domeną naszego klimatu.

Od czego zacząć?

Poszukiwania najlepszych materiałów izolacyjnych oczywiście należy rozpocząć w internecie. Wszyscy producenci płyt styropianowych posiadają swoje strony firmowe, na których można znaleźć niezbędne informacje o ich produktach i  parametrach poszczególnych wyrobów. Jak, w gąszczu stron i produktów wybrać te, które będą najbardziej optymalne do ocieplenia naszego domu?

Wybór producenta – co tanie w zakupie, to drogie w eksploatacji

Na rynku izolacji funkcjonuje aktualnie ponad 100 firm, z których każda produkuje wyroby dedykowane do ocieplenia każdej części budynku od fundamentów, aż po dach. Na tym etapie warto jednak ograniczyć swoje zainteresowanie do producentów, których wyroby od lat zdobywają uznanie wykonawców i konsumentów. Wyróżnienia w postaci nagród przyznawanych bezpośrednio przez użytkowników w postaci „Budowlanej Marki Roku”, czy nagrody „Laur Konsumenta” dają gwarancję, że produkty nimi uhonorowane, mają potwierdzoną rynkową renomę i spełniają wszystkie deklarowane parametry. Oszczędność kilkuset złotych w momencie zakupu tańszego, ale gorszej jakości izolatora, nie zrekompensuje nam wieloletnich oszczędności na kosztach eksploatacji naszego domu. Już na tym etapie ograniczmy nasze zainteresowanie do kilku firm, które od lat cieszą się uznaniem zarówno wykonawców jak i użytkowników. Niska cena niektórych, oferowanych na rynku, produktów powinna wzbudzić podejrzenie, że ich jakość również jest „niska”.

Jaki produkt wybrać?

Jeśli mamy już zawężoną listę potencjalnych dostawców, pora na określenie konkretnych produktów. Skoro zdecydowaliśmy się na wybór najlepszych firm na rynku, to zapewne każda z nich oferuje kilka wyrobów do izolacji, dedykowanych do konkretnego miejsca w naszym domu. Który z nich wybrać? W zależności od miejsca zastosowania, styropian musi spełniać określone wymagania. Podstawowym z nich jest poziom ochrony cieplnej przed czynnikami zewnętrznymi. Wyraża się on we współczynniku lambda, definiowanym dla każdego produktu. Im mniejsza wartość lambdy – tym lepsze właściwości izolacyjne materiału. Tak jest w przypadku materiałów izolacyjnych. Gdy chodzi o budynek, to parametrem jest współczynnik przenikania ciepła U, który oznacza poziom ochrony przegrody (np. ściany) przed utratą ciepła. Na stronie www.termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody możemy znaleźć narzędzie umożliwiające wyliczenie wartości współczynnika przenikania ciepła dla danej przegrody. W zależności od miejsca zastosowania izolacji maksymalne wartości tego parametru są ściśle określone przez odpowiednie normy prawne:

  • dla ścian zewnętrznych mniej niż 0,25
  • dla dachów mniej niż 0,20

Wartości te ulegną zaostrzeniu od stycznia 2017 r.

  • ściany zewnętrzne – 0,23
  •  dachy – 0,18

A od stycznia 2021 r. kolejnym restrykcjom:

  • ściany zewnętrzne – 0,20
  • dachy – 0,15

Dlatego już dziś warto zastanowić się nad izolacją ze styropianu grafitowego (czytaj więcej na temat izolacji ze styropianu grafitowego), który charakteryzuje się bardzo korzystną wartością lambdy na poziomie od 0,031 do 0,033 W(m*K), a co za tym idzie lepiej chroni poszczególne elementy budynku.

Puzzle - ocieplenie domu

Izolacja  - Kompletny System

Planując ocieplenie domu trzeba pamiętać, że wybór materiału izolacyjnego to tylko część systemu ociepleń. Styropian to tylko jedna z jego części składowych, aczkolwiek część niezwykle istotna (tylko ona daje komfortowe ciepło zimą i przyjemny chłód latem, a dodatkowo obniża nasze rachunki za ogrzewanie). W jego skład wchodzą również kleje do przyklejenia styropianu, grunty, siatki i tynki, które decydują o wyglądzie elewacji i zabezpieczają ją przed wpływem warunków atmosferycznych. Decydując się na inwestycję w izolację naszego domu warto zainwestować w Kompletny System, który zapewni trwałe ocieplenie naszego domu. Wybierając komplet materiałów pochodzących od jednego producenta mamy pewność jego jakości i trwałości na wiele lat.

Doradztwo techniczne

Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie naszego domu warto przed ostatecznym wyborem rozwiązania zasięgnąć porady ekspertów. Na stronie www.termoorganika.pl/doradztwo-techniczne można znaleźć kontakt do Doradców Technicznych, którzy posiadając wieloletnie doświadczenie, pomogą w doborze optymalnych dla nas rozwiązań.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Termo Organika

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny