Ocieplenie pianką izolacyjną – zalety

Pianka izolacyjna to innowacyjne rozwiązanie, które stosowane jest przede wszystkim ze względu na szybkość aplikacji, a także niski współczynnik Lambda (λ). Mówi on o stopniu przenikania ciepła i określa wartość materiałów izolacyjnych. Im mniejszy wskaźnik, tym lepsze parametry izolacyjne użytego materiału. Co ważne, standardowo stosowane izolacje mają współczynnik λ na poziomie 0,036-0,045 W/mK. Piany Purios o strukturze zamkniętych komórek wyróżnia współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący λ= 0,020 – 0,022 W/mK.

Poliuretan doskonale dociera do trudno dostępnych przestrzeni, dlatego pozwala na maksymalne wyeliminowanie tzw. mostów termicznych, które powstają w miejscach łączenia materiału izolacyjnego i powodują utratę ciepła. Pamiętaj, że piankę PUR powinien aplikować specjalista. Jej użycie wymaga przede wszystkim dużej wiedzy z zakresu budownictwa, a także doświadczenia i umiejętności. Ponadto należy jej użyć przy wykorzystaniu właściwego sprzętu.

Warto również zaznaczyć, że ten rodzaj materiału izolacyjnego podczas nanoszenia na elementy budynku działa szkodliwie na organizm. Dlaczego? Ponieważ natrysk poliuretanu wymaga użycia rozpuszczalnika i utwardzacza. Są to substancje lotne, które utrzymują się w powietrzu ok. 24 h po aplikacji. Dopiero po tym czasie materiał uzyskuje odpowiednie właściwości i jest bezpieczny dla użytkowników izolowanego pomieszczenia.

Mieszanka dwóch surowców: poliolu i izocyjanianu, z których powstaje piana PUR, sprawdzi się zarówno latem, jak i zimną. Dzięki odpowiedniej izolacji w budynku w porze letniej będzie chłodniej. Zimą natomiast – cieplej, ponieważ wytworzona energia termiczna nie będzie miała, którędy przedostać się do zewnątrz.

Pianka Purios.com jest szybka w aplikacji. Ponadto do ocieplenia jednakowej przestrzeni potrzeba jej znacznie mniej, niż np. wełny mineralnej. Ponadto pianka PUR chroni przed hałasem i jest bardzo wytrzymała. Ocieplenie pianką izolacyjną gwarantuje paraprzepuszczalność, czyli odprowadzanie pary z wnętrza budynku na zewnątrz. Dzięki temu w środku pomieszczeń nie gromadzi się wilgoć.

Ocieplenie pianką czy wełną mineralną? Który matOcieplenie pianką czy wełną mineralną? Który materiał izolacyjny wybrać?
Ocieplenie pianką czy wełną mineralną? Który matOcieplenie pianką czy wełną mineralną? Który materiał izolacyjny wybrać?

Ocieplenie wełną mineralną – zalety

Większość budynków mieszkalnych ocieplona jest wełną mineralną. Dlaczego? Ponieważ jest to tańszy materiał niż piana PUR (różnica ok. 10-15 zł na m2 w porównaniu do pianki), który dobrze sprawdzi się przy izolacji dużej przestrzeni. Dobrze wygłusza, nada się więc zarówno do ocieplenia ścian, jak i stropu czy poddasza.

Należy jednak pamiętać, że dla pełnej izolacji warto położyć jej kilka warstw. Jeśli źle położysz fragmenty wełny, wytworzą się mostki termiczne, które spowodują utratę ciepła. Aby osiągnąć zamierzony efekt, pracę warto zlecić specjalistom. Mają oni wiedzę, umiejętności i odpowiedni sprzęt budowlany.

Wadą wełny mineralnej jest to, że nie dociera do trudnodostępnych miejsc. W celu dopasowania do odpowiedniego kształtu powierzchni wymaga przycięcia.

Ocieplenie pianką czy wełną mineralną? Który matOcieplenie pianką czy wełną mineralną? Który materiał izolacyjny wybrać?
Ocieplenie pianką czy wełną mineralną? Który matOcieplenie pianką czy wełną mineralną? Który materiał izolacyjny wybrać?

Ze względu na ryzyko podrażnienia błon śluzowych, osoby zajmujący się budownictwem, podczas ocieplenia pianką zabezpieczają się specjalną maską z filtrami ochronnymi. Noszą też specjalny kombinezon i rękawice. Przy termoizolacji wełną mineralną również wymagana jest ochrona. Nie potrzeba jednak tak dużo sprzętu, jak w czasie pracy z pianką.

To, którą technologię izolacyjną wybierzesz – ocieplenie pianką od purios.com czy wełną, zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak o tym, aby swój wybór skonsultować z profesjonalistą i zlecić prace odpowiednim osobom.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej