Jak ocieplić poddasze? Wybieramy odpowiedni materiał

Do ocieplania poddaszy warto użyć wełny z warstwą folii aluminiowej, która odbija ciepło z powrotem do wnętrza. Natomiast do ocieplania dachu bardziej nadaje się wełna mineralna w matach lub płytach grubości przynajmniej 25 cm. Wełna do ocieplenia dachu powinna być przycięta na szerokość ok. 2 cm większą niż wynosi rozstaw krokwi, co pozwoli na wyeliminowanie szczelin dzięki sprężystości tego materiału.

Alternatywą dla wełny mineralnej jest styropian lub pianka poliuretanowa. Styropian jest nieco tańszy, ale ma gorsze parametry. Pianka pur jest najlepszym produktem dostępnym na rynku, ale jej cena jest proporcjonalnie wyższa. Jeżeli chciałbyś się bliżej przyjrzeć kwestii wyboru materiału do ocieplenia poddasza, przeczytaj ten artykuł.

Jak ocieplić poddasze krok po kroku? Wykonujemy stelaż do ocieplenia i montujemy płyty gipsowo-kartonowe

Ocieplenie poddasza coraz częściej wykonuje się również w dwóch warstwach, gdyż wobec tendencji do stosowania coraz grubszych izolacji, nie sposób zmieścić ich w całości w krokwi. Pierwszą warstwę umieszcza się zatem między krokwiami, a następnie montuje się poprzecznie ruszt i układa drugą warstwę ocieplenia. Na tak stworzony ruszt przykręca się płyty gipsowo-kartonowe.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących ocieplenie poddasza można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Wypełnij formularz

Jeżeli dach jest skośny, można go także ocieplić styropianem odmiany EPS 50. Warto użyć płyt przystosowanych do łączenia na pióro i wpust - dzięki temu unikniemy powstawania mostków termicznych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom istnieje możliwość łączenia nawet trzech warstw izolacji – tak, że można zastosować je w domach o różnym rozstawie krokwi. Nie trzeba przy tym stosować łat i elementów mocujących.

Ocieplenie poddasza - ułożenie folii w celu zapobiegania osadzaniu się pary wodnej

Na tak przygotowanym stelażu trzeba jeszcze ułożyć folię paroszczelną, która będzie zapobiegać przenikaniu pary wodnej do ocieplenia. Najwygodniej zamocować ją po prostu dwustronną taśmą samoprzylepną do profili stelaża, po czym można już zainstalować podsufitkę z płyt gipsowo-kartonowych. Dodatkowo warto pamiętać, że wycieplenie poddasza powinno się również odpowiednio zabezpieczyć przed przewiewaniem. W tym celu układa się na nim folię paroprzepuszczalną:

  • wysoko paroprzepuszczalną - można ją ułożyć bezpośrednio na wełnie
  • o mniejszej paroprzepuszczalności - z zapewnieniem 3 cm pustki nad ociepleniem

Warto pamiętać przy ociepleniu poddasza!

Wełny mineralnej nie wolno dopychać do folii, nawet gdy może się z nią stykać. Może to mieć negatywne skutki. W miejscach, gdzie w rezultacie takiego upychania powstałyby wybrzuszenia, pod pokryciem z łatwo nagrzewających się materiałów (np. blachodachówki) folia mogłaby ulec uszkodzeniu (w skutek przegrzania). Cały nasz wysiłek poszedłby wtedy na marne i musielibyśmy wykonać ocieplenie poddasza od nowa.

A jaki będzie koszt ocieplenia poddasza - czytaj tu.

ikona podziel się Przekaż dalej