Ocieplenie poddasza – jeden z najważniejszych etapów zamknięcia inwestycji
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Wybór użytych materiałów i technologii to często efekt długich poszukiwań i analiz. Co zatem jeśli chodzi o ocieplenie poddasza?
Ocieplenie poddasza to jeden z ostatnich etapów zamykających inwestycje. Zmęczenie całym procesem budowy często powoduje, że do dokonywanych wyborów podchodzimy z coraz mniejszą uwagą. Nie wolno jednak tracić czujności. Rodzaj wybranej izolacji to jedna z kluczowych decyzji jaką musimy podjąć. Właściwy wybór to komfort mieszkańców oraz oszczędności w domowym budżecie. Co ważne, podjęta decyzja będzie miała wpływ na nasze życie przez wiele lat.
Wraz z rozwojem technologii zwiększają się możliwości wyboru systemu i materiału do ocieplenia. Poza najczęściej dotąd wybieraną wełną mineralną od dłuższego już czasu do skutecznej izolacji wykorzystuje się aplikowaną natryskową pianę poliuretanową. Na rynku pojawiło się sporo producentów i firm oferujących izolacje poliuretanowe. Do jednych z bardziej efektywnych rozwiązań należą systemy Crossin Insulations.
Dlaczego izolacja poliuretanowa Crossin?
Przy ocieplaniu poddasza należy brać pod uwagę zarówno właściwości izolacyjne materiału i dokładność aplikacji, jak i to jak materiał zachowa się w kolejnych latach.
Piany natryskowe Crossin posiadają wszystkie cechy jakich wymaga się od nowoczesnych materiałów izolacyjnych i charakteryzują się jednymi z najlepszych parametrów termoizolacyjnych. Dodatkowo dzięki niskiej nasiąkliwości, gwarantują zachowanie doskonałych właściwości termoizolacyjnych, przeciwwilgociowych oraz akustycznych przez cały okres użytkowania domu i to niezależnie od zmieniających się warunków atmosferycznych.
Sposób aplikacji izolacji natryskowej Crossin zapewnia otrzymanie bezłączeniowej (bez spoin) warstwy izolacyjnej pozbawionej tzw. mostków termicznych. Te niechciane miejsca w przegrodach budynku wpływają na utratę ciepła z budynku zimą i przedostawanie się gorąca do środka latem.
W odróżnieniu od tradycyjnych materiałów jak np. wełna mineralna, podczas aplikacji piana trwale łączy się z podłożem i jest odporna na osuwanie i przemieszczanie się materiału wraz z upływem lat. To istotna zaleta, ponieważ ewentualne ujawnienie się tego typu wad, a następnie ich usunięcie, to trudny, czasochłonny i dość kosztowny proces.
Piany poliuretanowe to również nielubiane środowisko dla gryzoni. Takie zwierzęta jak myszy czy kuny lubią zagnieżdżać się domach ocieplanych tradycyjnymi materiałami, mocno degradując izolację. Po takich wizytach, ze względu na ubytki i zanieczyszczenia izolacja często musi zostać finalnie wymieniona. Brak ingerencji gryzoni w połączeniu z zawartą w pianach Crossin technologią blokującą rozwój pleśni i grzybów, zapewnia ograniczenie niechcianych w domu alergenów i zanieczyszczeń. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że przez lata powierzchnie izolowane będą zabudowane, tym samym niedostępne, ważne jest aby mieć pewność zachowania tych przestrzeni wolnych od różnych mikroorganizmów.
Profesjonalne wykonanie
Wybór właściwego materiału to tylko połowa drogi do doskonałej izolacji. W przypadku izolacji wykonanych natryskowymi pianami poliuretanowymi, aby osiągnąć parametry określone w karcie technicznej, produkt musi być właściwie przetworzony, a to znaczy zgodnie z zaleceniami producenta.
Nie każda z firm działając w branży natrysku poliuretanem posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie i sprzęt. Decydując się na firmę do montażu izolacji, warto zapytać o powyższe kompetencje, natomiast finalnie swojej decyzji nie ograniczać jedynie do ceny. Należy pamiętać, że ewentualne błędy popełnione w trakcie montowania izolacji, nie ujawniają się od razu, ale dopiero po kilku latach od zakończenia inwestycji.
Producent izolacji Crossin® współpracuje ze sprawdzonymi wykonawcami, którzy przeszli cykl szkoleń i są stale monitorowani pod względem jakości. Podejmując tak ważną decyzję warto aplikację powierzyć rekomendowanemu przez producenta specjaliście.
artykuł powstał przy współpracy z firmą