Ocieplenie poddasza nieużytkowego – metody izolacji strychu

Jak ocieplić strop drewniany – izolacja strychu wełną

Zanim odpowiemy na pytanie, jak ocieplić przestrzeń strychu, wyszczególnimy kilka istotnych czynników. Izolacja powinna być dobrze dobrana do specyfiki przestrzeni. W przypadku nieużytkowanego strychu nie musimy inwestować w ocieplenie na skosach dachowych. Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem okazuje się izolacja stropu. Dzięki temu oddzielamy przestrzeń nieogrzewanego strychu od kondygnacji mieszkalnej. Materiał wykorzystany do izolacji będzie uzależniony od rodzaju stropu.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Stropy drewniane na ogół ociepla się wełną szklaną. Cena dobrej jakości wełny szklanej rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych za rolkę. Zaletą tego materiału jest łatwość montażu pomiędzy belkami. Izolacja wełną stanowi dodatkowe zabezpieczenie przeciwogniowe. Materiał wytrzymuje bardzo wysokie temperatury, a dodatkowo jest dobrym izolatorem akustycznym. Izolacja wełną może posiadać różną grubość. Ile materiału izolacyjnego sprawdza się najlepiej? Typowa grubość ocieplenia z wełny wynosi średnio 20 do 25 cm. Jest to grubość zapewniająca optymalną izolację termiczną i akustyczną.

Izolacja stropu drewnianego wełną nie jest jedynym możliwym do wykonania rozwiązaniem. Coraz większą popularnością cieszy się ocieplenie poddasza nieużytkowego za pomocą pianki PUR. Prace warto powierzyć sprawdzonemu wykonawcy, który określi, ile materiału będzie potrzebne i będzie potrafił prawidłowo zaaplikować izolację z pianki. Warto zauważyć, że pianka PUR zapewnia optymalną izolację termiczną. Po aplikacji ulega rozprężeniu, dzięki czemu dociera we wszystkie szczeliny. Dzięki temu eliminujemy ryzyko powstania mostków termicznych. Jedynym mankamentem może okazać się wyższa cena inwestycji. Izolacja strychu pianką PUR niejednokrotnie okazuje odczuwalnie droższa niż ocieplenie poddasza nieużytkowego wełną szklaną.

Jak ocieplić strych ze stropem betonowym?

Izolacja strychu ze stropem betonowym może być wykonana wełną lub styropianem. Drugie rozwiązanie jest częściej stosowane w przypadku łatwo dostępnego strychu. Ocieplenie poddasza nieużytkowego za pomocą styropianu przynosi kilka istotnych korzyści. Po pierwsze przy prawidłowym montażu materiału zapewniamy optymalne zabezpieczenie przed wychłodzeniem pomieszczeń mieszkalnych. Po drugie, cena ocieplenia styropianowego może być atrakcyjniejsza w porównaniu do izolacji grubą wełną.

Jaki materiał termoizolacyjny będzie najlepszy i jaka powinna być jego grubość? Do ocieplenia stropu najlepiej sprawdzają się płyty styropianowe z polisytrenu ekstrudowanego bądź ekspandowanego. Grubość warstwy ocieplenia stropu będzie uzależniona od parametrów izolacyjnych wybranego materiału. Za minimalną grubość na ogół uznaje się 10 cm. W dobrze zaizolowanych domach coraz częściej stosuje się izolację strychu o grubości około 20 cm. Na podstawie wybranej grubości izolacji termicznej stropu możemy obliczyć, ile materiału będzie potrzebne. Pamiętajmy też, że izolacja powinna zostać wykonana na przynajmniej dwóch warstwach, które układamy na tak zwaną mijankę. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko pojawienia się mostków termicznych.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza nieużytkowego? Cena inwestycji będzie uzależniona od powierzchni stropu, jego specyfiki oraz lokalizacji budynku. Koszty mogą różnić się w uzależnieniu od regionu naszego kraju. O ile cena materiału będzie bardzo zbliżona, o tyle koszty wynajęcia wyspecjalizowanej ekipy fachowców okazują się już znacznie bardziej zróżnicowane. Możemy przyjąć, że średnia cena wykonania izolacji stropu na strychu utrzymuje się w przedziale 70 – 120 zł/m2 brutto. Ostateczna stawka będzie także uzależniona od wybranego materiału termoizolacyjnego. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i czym ocieplić dach.

Jak ocieplić strop na trudnodostępnym strychu?

Izolacja wełną lub styropianem nie powinna sprawiać dużych trudności, o ile mamy dostatecznie dużo miejsca na strychu. Dobry dostęp do izolowanych powierzchni znacząco ułatwia prace. Niestety w niektórych budynkach znajduje się bardzo niska zabudowa dachowa z więzarami kratowymi. W tym przypadku trudno dostać się do przestrzeni stropu, a izolacja styropianem staje się niemożliwa.

W przypadku trudnodostępnych przestrzeni strychowych zaleca się izolację wykonaną z pianki PUR. Innym sposobem jest wykorzystanie granulatu ze styropianu, włókien celulozowych bądź wełny. Ocieplenie włóknami może zapewniać dobre parametry termoizolacyjne, a prawidłowe wdmuchiwanie granulatu umożliwi zapełnienie nawet najtrudniej dostępnych szczelin.

Nadmuch granulatu można wykonać poprzez otwory rewizyjne bądź właz wykonany w stropie. Prace wymagają zastosowania specjalistycznej dmuchawy, dlatego warto powierzyć je doświadczonej ekipie fachowców. Termoizolacja wykorzystująca nadmuch granulatu może sprawdzić się na stropach, w których nie ma możliwości wykonania ocieplenia wełną bądź styropianem. Możemy zastosować ją zarówno przy stropach drewnianych, jak i betonowych.

Wiesz już, jak wykonać ocieplenie poddasza nieużytkowego. A może zainteresuje Cię również układanie papy termozgrzewalnej? Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, która okładzina elewacyjna sprawdzi się na dom drewniany lub murowany.

ikona podziel się Przekaż dalej