Ocieplanie domu od wewnątrz czy od zewnątrz?

Ocieplenie wewnętrzne nie będzie nigdy tak efektywne, jak termoizolacja budynku od zewnątrz. Dzieje się tak, ponieważ zimne zewnętrzne ściany będą wiecznie nasiąkać przez osadzającą się parę wodną. Ściana zewnętrzna po zimnej stronie jest bardziej narażona na działanie wilgoci, może nasiąkać wodą, co może być niebezpieczne. Dlatego właśnie w pomieszczeniach, w których zamierzasz wykonać termoizolację od środka, konieczna jest bardzo dobra izolacja.

Czasami zdarza się, że nie ma możliwości ocieplenia całego budynku z zewnątrz. Nowa elewacja to bardzo duża inwestycja i chociaż jest to najlepsze rozwiązanie, nie zawsze można sobie na to pozwolić. Dofinansowanie do termoizolacji najczęściej obejmuje wyłącznie prace zewnętrzne, jednak docieplenie pomieszczeń od środka i tak może być mniej kosztowne. Zawsze to przyniesie efekt w postaci mniejszych rachunków za opał. Nawet niewielkie poprawienie termoizolacji budynku będzie miało jakiś plus, więc jeśli stoisz przed wyborem – ocieplenie ścian od wewnątrz albo nic, lepiej jest je wykonać. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku usuwanie mostków cieplnych jest niemożliwe. Sprawdź także ten artykuł z poradami o ociepleniu domu od wewnątrz.

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz: styropian czy wełna mineralna

Termoizolacja budynku od środka najczęściej jest wykonywana za pomocą wełny mineralnej. Lista jej zalet jest bardzo długa – jej współczynnik przenikania ciepła λ jest bardzo niski, co oznacza, że ma świetne właściwości izolujące. Na dodatek łatwo ją dopasować do krzywizn ściany, jest łatwo dostępna i nie ma problemu z dopasowaniem jej grubości do warunków zabudowy. Jest także lekka i nie wymaga prac budowlanych na mokro. Jednakże jej położenie wymaga profesjonalizmu i drobiazgowości. Należy wykonać stelaże z profili suchej zabudowy.

Czasami ocieplenie wewnętrzne robi się za pomocą styropianu. Ten niepalny materiał jest łatwo dostępny i lekki, jego zakładanie nie powinno sprawiać problemu. Styropian dobrze izoluje cieplnie, ale ten najlepszej jakości, grafitowy, jest jednak dość drogi, co może być sporym problemem. Styropian jest także mało elastyczny, a żeby dobrze zaizolować ścianę, należy zastosować dość grubą warstwę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach ocieplenia domu?

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz można wykonać także za pomocą bloczków z betonu komórkowego. Używa się ich jednak bardzo rzadko, przede wszystkim dlatego, że ich poziom izolacji nie jest zadowalający. Warto pamiętać także o tym, że bloczki mają bardzo dużą tendencję do nasiąkania wodą.

Ocieplenie ścian od wewnątrz – przygotowanie ścian

Obojętnie, jaki materiał do ocieplania wybierzesz, musisz dobrze przygotować ściany wewnętrzne do przeprowadzenia prac. Wszystkie meble, grzejniki i gwoździe należy usunąć. Powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona, zarówno z tynku, jak i farby i wszelkich zanieczyszczeń.

Jeśli zastosujesz wełnę mineralną, nie jest to konieczne, ale w innych przypadkach ścianę należy obkleić jeszcze folią termoizolacyjną. Sprawdź także ten artykuł z cenami docieplania budynków.

Poprawienie termoizolacji budynku krok po kroku

Pierwszym krokiem jest wykonanie stelaża z profili do suchej zabudowy. Powinna to być średnio gęsta kratka, którą przymocowuje się do ściany w odległości około 2 cm od muru. Jako pierwsze przytwierdza się profile poziome, a następnie profile pionowe, dopasowując odległości do szerokości arkuszy wełny czy bloczków.

Wełnę wkłada się metodą od ściany do ściany. Należy układać ją dokładnie i precyzyjnie dociskać, metodą na wcisk. To jedyny sposób na to, by budynek był naprawdę dobrze zaizolowany. Krok trzeci to nałożenie na profile wypełnione wełną folii paroizolacyjnej, która sprawi, że izolacja nie będzie nasiąkać wodą. Warto nałożyć jej naprawdę dużo, z zapasem. Mocuje się ją do podłogi i sufitu za pomocą taśmy klejącej. Teraz już można przystąpić do zabudowania całości płytami kartonowo-gipsowymi i zatynkowanie ich. W ten sposób można ocieplić wszystkie pomieszczenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ocieplaniu poddasza?

ikona podziel się Przekaż dalej