Ocieplenie ścian w systemie ETICS – o czym należy pamiętać?
Metoda znana jako lekka mokra, mimo swojej pozornej prostoty, wymaga precyzji oraz specjalistycznej wiedzy – to one umożliwią osiągnięcie zamierzonego celu. Każdy etap prac budowlanych musi być wykonany z najwyższą dokładnością, co pozwoli uzyskać estetycznie wykończone i energooszczędne ściany. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo wykonać izolację ścian w systemie ETICS.
Ocieplanie elewacji należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Zanim przejdziemy do działania, powinniśmy dać odpowiednią ilość czasu na wyschnięcie ścianom zewnętrznym obiektu – miesiąc od momentu wymurowania konstrukcji to absolutne minimum. Taki zabieg ma na celu usunięcie resztek wilgoci ze struktur obiektu. Pamiętajmy o tym, że podłoże powinno być nieskazitelne: czyste i suche, bez żadnych zabrudzeń oraz defektów. Dzięki temu, płyty izolacyjne będą miały zagwarantowaną odpowiednią przyczepność, mającą niebagatelne znaczenie w kontekście całej realizacji.
Cel? Efektywność energetyczna!
Wybór odpowiedniej izolacji to poważne wyzwanie. Decyzja ta wpłynie na efektywność energetyczną ocieplanego budynku przez cały okres eksploatacji, czyli przynajmniej do kolejnej modernizacji elewacji. W systemach ociepleń ETICS wełna kamienna sprawdza się doskonale. Jest ona dostępna w różnych wariantach. Płyty fasadowe PAROC Linio Pro z zaburzoną strukturą włókien pozwalają na "uwięzienie" większej ilości nieruchomego powietrza, które jest doskonałym izolatorem ciepła. To rozwiązanie jest uniwersalne i można je stosować w nieruchomościach różnego typu. Zwłaszcza tam, gdzie elewacja jest nierówna lub konstrukcja nośna wykonana jest z drewna, przez co wymaga dodatkowej elastyczności warstwy izolacyjnej. Płyty lamelowe PAROC Linio 80 natomiast, ze względu na regularny, prostopadły do ocieplanej powierzchni układ włókien, dobrze przylegają nawet do lekko zakrzywionych powierzchni.
Odpowiedni montaż gwarancją sukcesu
Czas na kolejny etap – montaż izolacji. Jest to niezwykle ważny moment w całym procesie ocieplania budynku w systemie ETICS (sprawdź na: https://pl.paroc.com/rozwiazania-izolacyjne/izolacje-budowlane/etics/system-ocieplen-etics-dla-scian-zewnetrznych) – determinuje skuteczność i trwałość całego przedsięwzięcia. Zanim jednak przystąpimy do montażu płyt fasadowych lub lamelowych z wełny kamiennej, musimy je – za pomocą szczotki, dokładnie oczyścić z pyłu i luźnych cząstek. Zaprawę klejową aplikuje się w dwóch krokach. Najpierw rozmieszcza się ją równomiernie na płycie za sprawą gładkiej strony pacy. Gdy klej już wyschnie, należy drugą warstwę kleju nałożyć zębatą stroną pacy, tworząc w ten sposób strukturę lepiej przylegającą do powierzchni. Montaż izolacji należy rozpocząć się od dolnej części ściany. Płyty układa się na przemian, na tzw. mijankę. Nową izolację umieszcza się w odległości kilku centymetrów od tej już przyklejonej, a następnie dociska, usuwając nadmiar kleju.
Chroni i dobrze się prezentuje
Po upływie 24 godzin od ułożenia izolacji można przystąpić do zabezpieczenia jej przed potencjalnymi uszkodzeniami. Aby uzyskać gładką i równą powierzchnię, należy usunąć wszelkie nierówności przy użyciu pacy z materiałem ściernym. Następnie, ocieplenie trzeba skrupulatnie oczyścić. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w fasadzie listew narożnikowych z siatką zbrojeniową oraz wzmocnienie naroży ościeży dodatkową warstwą siatki elewacyjnej montowanej pod kątem 45 stopni. Aplikacja kolejnych warstw zaprawy zbrojącej zwiększy trwałość elewacji. W ten sposób ocieplenie ścian, dzięki prawidłowemu zabezpieczeniu, będzie chronione przed usterkami mechanicznymi oraz wpływem czynników atmosferycznych.
Ostatnim etapem prac ociepleniowych jest nałożenie tynku na płyty fasadowe lub lamelowe. Proces ten musi być przeprowadzony z najwyższą precyzją, aby zagwarantować, że izolacja nie straci swoich właściwości. Na przygotowaną powierzchnię nakłada się nośny podkład, który po związaniu oraz wyschnięciu stwarza idealne warunki do aplikacji właściwej warstwy wykończeniowej. Prace tynkarskie rozpoczyna się od góry budynku, co zapobiega zabrudzeniu już opracowanych fragmentów. W sprzedaży dostępne są tynki umożliwiające dyfuzję pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz, co pozwala uniknąć kondensacji wilgoci i ewentualnych uszkodzeń strukturalnych.
Połączenie sumienności i precyzji wykonania kluczem do sukcesu
Droga do uzyskania skutecznego i trwałego ocieplenia ścian w systemie ETICS prowadzi przez zakup materiałów, rzetelne przygotowanie podłoża oraz dokładność na każdym etapie wykonawczym. Precyzyjne przestrzeganie procedur, a także zastosowanie odpowiednich technik montażu i zabezpieczenia izolacji pozwoli poprawić efektywność ocieplenia oraz wydłuży żywotność fasady. Inwestycja w staranne wykonanie systemu izolacji zaprocentuje w przyszłości podarowując trwałość, estetykę oraz efektywność energetyczną budynku. I to na naprawdę wiele lat, co czyni ją opłacalnym oraz rozsądnym wyborem dla projektantów i użytkowników obiektów.