Ocieplenie stropu - praktyczne porady

Ocieplenie stropu to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki niemu dom będzie lepiej zaizolowany, a ty zauważysz zmniejszenie się rachunków za opał. Ocieplenie samego stropu powinno wystarczyć, nawet jeśli masz poddasze. Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego to o wiele tańsze rozwiązanie niż ocieplanie wszystkich skosów. Jednocześnie wystarczy, żeby dobrze zaizolować dom i sprawić, że mniej ciepła będzie uciekać.

Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego jest oczywiście łatwiejsze niż wtedy, kiedy użytkujesz strych. Jeśli jednak traktujesz go jak składzik i nie potrzebujesz tam zbyt często wchodzić, ocieplenie skosów i ścian nadal będzie niepotrzebne. Ocieplenie samego stropu jest mało skomplikowane i możesz zrobić to samodzielnie. Dzięki temu jeszcze bardziej zaoszczędzisz na inwestycji – zapłacisz jedynie za materiały.

Ocieplenie stropu wełną mineralną czy styropianem?

Do ocieplenia stropu możesz użyć kilka materiałów termoizolacyjnych. Tak naprawdę ich wybór jest uzależniony od tego, jaki rodzaj stropu zamierzasz uszczelnić. Innych materiałów używa się do ocieplenia stropu drewnianego, innych do betonowego. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest ocieplenie stropu wełną mineralną. Jest to materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych, a na stropie drewnianym będzie pełnił funkcję ochrony przeciwogniowej. Wełna mineralna ma postać maty, więc łatwo ją rozwinąć i założyć w wybranych miejscach, a dzięki sprężystości i elastyczności, można rozłożyć ją nawet w trudniej dostępnych miejscach.

Bardzo często ocieplanie robi się styropianem. Jest to wydajny materiał, który ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Nie izoluje niestety akustycznie, a na dodatek prace ze styropianem są trudniejsze, zwłaszcza jeśli strop ma niestandardowe kształty. Styropian musi być położony na idealnie równym podłożu, ponieważ jest mało elastyczny i nie dopasowuje się nierówności. Z tego względu dobrze sprawdza się jako ocieplenie stropu betonowego i rzadziej stosuje się go na drewnie.

Rozwiązaniem pośrednim wydaje się pianka poliuretanowa. Jest to bardzo skuteczny materiał termoizolacyjny, który długo będzie utrzymywał ciepło w poniższych pomieszczeniach. Pianka poliuretanowa jest wykorzystywana do izolacji stropów belkowych. Jej dużą zaletą jest to, że łatwo ją rozłożyć, dzięki niej można ocieplić także trudniej dostępne i miejsca.

Ocieplenie stropu ze względu na rodzaj

Wybierając materiał i sposób ocieplania należy kierować się przede wszystkim rodzajem stropu. Ocieplenie stropu betonowego wymaga zastosowania specjalnej folii paroizolacyjnej. Strop może być bardzo długo wilgotny – jest to zupełnie naturalne i spowodowane tym, że w dusznej przestrzeni pod dachem beton dużo wolniej schnie. Dlatego zanim na strop betonowy zostanie położony styropian lub wełna mineralna, należy rozłożyć folię, która ochroni materiał przed wilgocią i tym samym zwiększy jego działanie izolacyjne.

Ocieplenie stropu drewnianego jest nieco trudniejsze, głównie ze względu na nierówności podłoża. Dlatego wykorzystuje się do niego wyłącznie wełnę mineralną lub piankę poliuretanową. Warstwa izolacji powinna w tym wypadku wynosić 20 cm. Jeśli na górnej części nie tworzysz podłogi, możesz rozłożyć drugą warstwę wełny nad belki stropowe. Dzięki temu pomieszczenia poniżej będą jeszcze lepiej zaizolowane, a strop będzie lepiej trzymał ciepło. W tym wypadku konieczne jest rozłożenie folii wiatrochronnej, dzięki której nie będą się rozwiewać cząsteczki wełny mineralnej.