Czym ocieplić strop?

To pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem prac. Poddasze nieużytkowe musi zostać ocieplone wytrzymałym materiałem termoizolacyjnym, które nie dopuści do nadmiernego wychładzania pomieszczeń mieszkalnych. Minimalna grubość powłoki termoizolacyjnej wynosi 20 cm. Jednak na nieużytkowanym strychu można także wyłożyć izolacje o większej grubości. Dzięki temu zmniejszymy do minimum stopień przenikania ciepła przez strop. Ocieplenie można wykonać z kilku popularnych materiałów o zadowalających parametrach termoizolacyjnych. Każdy z nich posiada nieco odmienne właściwości, dlatego omówimy je oddzielnie. Najlepiej, by rodzaj ocieplenie był przewidziany na wstępnym etapie, jakim jest budowa domu.

Ocieplenie strychu wełną mineralną

Wełna mineralna na strop w domu zazwyczaj przybiera formę maty. Jest bardzo sprężysta, dzięki temu dobrze pokrywa trudno dostępne przestrzenie. Dużym atutem tego materiału jest także bardzo dobra izolacja termiczna oraz akustyczna. Wełna skutecznie tłumi dźwięki pochodzące z górnej kondygnacji. Dlatego będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy przeznaczyć nasze poddasze nieużytkowe na składzik.

Warto również zauważyć, że wełna mineralna to produkt niepalny. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako ocieplenie stropu drewnianego w domu na poddaszu. Będzie tam pełniła dwojaką funkcję - jako termoizolacja oraz ochrona przeciwogniowa. Sprawdź także rodzaje wełny mineralnej.

Ocieplenie stropu styropianem

To kolejne bardzo popularne rozwiązanie. Styropian przybiera różne grubości i właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać materiał dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora. Niestety cieplenie poddasza styropianem nie tworzy wydajnej bariery akustycznej. Co więcej, materiał gorzej sprawdza się w przypadku poddaszy o skomplikowanych kształtach. Styropian nie dopasowuje się tak dobrze do nierówności podłoża i ścian. Mimo wszystko dobrze sprawdza się jako ocieplenie stropu betonowego.

Ocieplanie stropu ekofibrem sypanym ze specjalnego urządzenia przez mężczyznę stojącego na strychu
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie

Ekofiber

To granulat z włókien celulozowych. Zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną. Jest materiałem zalecanym do stosowania w trudnodostępnych przestrzeniach. Ekofiber można wysypać samodzielnie na powierzchnię stropu. Niewielkie granulki bardzo dobrze wypełniają każdą przestrzeń i zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Dodatkową zaletą włókien celulozowych okazuje się niepalność. Dzięki temu izolacja termiczna stanowi jednocześnie ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Samodzielne zastosowanie tego materiału dobrze sprawdzi się jedynie na całkowicie nieużytkowanych poddaszach. Możemy rozsypać ekofiber na strychu o bardzo niskim zadaszeniu i trudno dostępnych przestrzeniach. Jeśli poddasze nieużytkowe nie będzie uczęszczane, nie ma również konieczności tworzenia podłogi.

Granulat wełny mineralnej

Osoby zastanawiające się czym ocieplić strop powinny wziąć pod uwagę granulat wełny mineralnej. Strzępki wełny posiadają takie same właściwości jak mata. Jednak jeszcze lepiej uzupełniają trudnodostępne przestrzenie. Postrzępiona wełna mineralna na strop świetnie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń nieużytkowanych. Możemy rozrzucić ją na powierzchni stropu tak samo jak wspomniany wcześniej ekofiber. Sprawdź także koszt ocieplenia poddasza wełną.

Jak ocieplić strop betonowy – strych całkowicie wyłączony z użytku

Omówiliśmy już, czym ocieplić strop. W drugiej kolejności przechodzimy do działań praktycznych. Poniżej podpowiemy krok po kroku, jak przebiega samodzielne ocieplenie stropu betonowego.

Ocieplenie stropu betonowego zazwyczaj wykonuje się w płyt styropianowych lub mat z wełny mineralnej. Najlepszą izolację termiczną osiągniemy dzięki nałożeniu podwójnej warstwy materiału. Ocieplenie poddasza wyłączonego z użytku nie wymaga tworzenia podłogi. W tym wypadku wystarczy ułożyć dwie, zachodzące na siebie warstwy materiału termoizolacyjnego. Podczas układania materiału pamiętajmy, aby miejsca połączeń pomiędzy górną, a dolną warstwą termoizolacji nie zachodziły na siebie. Dzięki temu wyeliminujemy ewentualne mostki termiczne.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Ocieplenie stropu betonowego w nowopowstałym budynku powinno zostać wzbogacone o folię paroizolacyjną. Umieszczamy ją pomiędzy stropem, a pierwszą warstwą wełny mineralnej. Świeży strop może posiadać wilgoć technologiczną. Ta mogłaby wniknąć w głąb wełny i ograniczyć jej właściwości. Dodatkowa folia paroizolacyjna zapobiegnie temu zjawisku. Ocieplenie stropu w starszym budynku nie musi posiadać zabezpieczenia z folii pomiędzy stropem, a materiałem termoizolacyjnym. Jednak dobrym pomysłem będzie zastosowanie folii wiatrochronnej. Układamy ją pomiędzy pierwszą a drugą warstwą termoizolacji. Dzięki temu podmuchy wiatru dostające się przez szczeliny pokrycia strychu nie będą zmniejszały skuteczności działania termoizolacji. A może zainteresuje cię ocieplenie dachu?

Ocieplenie stropu w zależności od rodzaju

Ocieplenie stropu betonowego na rzadko użytkowanym strychu

Strych nie musi posiadać przeznaczenia mieszkalnego. Możemy zagospodarować go na składzik bądź niewielkie, rzadko uczęszczane pomieszczenie użytkowe. W tych wypadkach nie wystarczy zwykłe ocieplenie stropu wełną mineralną, styropianem czy granulatem. Jeśli chcemy chodzić po kondygnacji, konieczne będzie wykonanie przynajmniej prowizorycznej podłogi.

Podłogę warto ustawić na legarach. W celu zapewnienia pełnej stabilności montujemy legary na podłodze wykorzystując podkładki dystansowych. Innym popularnym rozwiązaniem okazuje się montaż legarów na pasach wykonanych z papy. Pomiędzy legarami znajduje się wełna mineralna na strop. Jej zadaniem będzie ocieplenie oraz stworzenie dodatkowej izolacji akustycznej. Na legarach montujemy płyty OSB bądź przybijamy deski. W ten sposób powstaje podłoga, którą możemy bezpiecznie użytkować i umieszczać na niej niezbyt ciężkie przedmioty.

W przypadku poddaszy o niewielkiej intensywności użytkowania możemy też wykonać ocieplenie stropu styropianem. Jednak jest to rozwiązanie cieszące się nieco mniejszą popularnością. Ocieplenie stropu styropianem wiązałoby się z wykonaniem betonowej posadzki. To z kolei podniosłoby koszty całego przedsięwzięcia.

Strych wyłączony z użytku przed ocieplaniem, zbudowany w całości z drwna z przeświatami okiennymi
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie

Jak wykonać ocieplenie stropu drewnianego wyłączonego z użytku?

Ocieplenie stropu drewnianego wykonuje się bardzo podobnie jak ocieplenie stropu betonowego. Do prac przeważnie stosuje się wełnę mineralną. Izolacja termiczna zostaje ułożona pomiędzy belkami konstrukcyjnymi. Te zazwyczaj posiadają wysokość 20 cm, co odpowiada standardowej grubości izolacji termicznej. Jednak dokładne ocieplenie strychu powinno też uwzględnić izolacje przestrzeni nad belkami. Dzięki temu wyeliminujemy mostek termiczny i sprawimy, że strop będzie lepiej trzymał temperaturę.

Wełna mineralna na strop drewniany może być ułożona jedną dodatkową warstwą nad belkami. Jeśli górna kondygnacja została wyłączona z użytku, wówczas nie ma konieczności tworzenia podłogi. Jednak dobrym pomysłem okazuje się ułożenie folii wiatrochronnej. Dzięki niej wełna mineralna będzie lepiej zabezpieczona i jej mikrocząsteczki nie zaczną rozwiewać się po kilku latach od zamontowania.

Ocieplenie stropu drewnianego o małej intensywności użytkowania

Jeśli poddasze będzie od czasu do czasu użytkowane, na ociepleniu dobrze będzie ułożyć podłogę. W tym celu na belkach montujemy drewniany ruszt. Pomiędzy szczeliny rusztu układamy drugą warstwę materiału izolacyjnego. Następnie montujemy płyty OSB lub drewniane deski.

Montaż podłogi nie zwalnia z ułożenia folii wiatrochronnej. Możemy ułożyć ją tuż pod drewnianym rusztem. Poszczególne arkusze folii łączymy ze sobą zachowując około 10 cm zakładkę. Dzięki temu stworzymy szczelną barierę ochronną, która podniesie wydajność izolacji termicznej.

Czy można wykonać ocieplenie stropu drewnianego od spodu?

Oczywiście można. Jednak trzeba liczyć się ze zmniejszeniem wysokości ścian na danej kondygnacji. Ocieplenie stropu od spodu montujemy do belek stropowych. Warstwy izolacji układamy pomiędzy rusztem, który posłuży do wykonania sufitu z płyt kartonowo gipsowych. Jeśli ocieplenie strychu od dołu ma przebiegać łazience lub kuchni, wówczas warto ułożyć folię paroizolacyjną. Szczelna bariera z folii powinna znaleźć się pomiędzy ociepleniem, a sufitem z płyt kartonowo gipsowych. Dzięki temu wilgoć pochodząca z pomieszczenia nie będzie wnikała w materiał termoizolacyjny, a tym samym nie ograniczy jego właściwości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny