Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie

Współczesne budownictwo domów jednorodzinnych rezygnuje z budowy nieużytkowych strychów. W ich miejscu pojawiają się poddasza mieszkalne, które zwiększają metraż użytkowy domów. Jednak istnieje jeszcze wiele budynków, które z różnych przyczyn nie wykorzystują przestrzeni pod połacią dachu. W ich wypadku nie trzeba inwestować w pełne ocieplenie skosów poddasza. Wystarczy dokładne ocieplenie stropu.  Poniżej podpowiemy, jak ocieplić strop betonowy i drewniany.

Jeśli planujesz ocieplenie budynku, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej otrzymasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Prace podczas ocieplania stropu

Czym ocieplić strop?

To pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem prac. Poddasze nieużytkowe musi zostać ocieplone wytrzymałym materiałem termoizolacyjnym, które nie dopuści do nadmiernego wychładzania pomieszczeń mieszkalnych. Minimalna grubość powłoki termoizolacyjnej wynosi 20 cm. Jednak na nieużytkowanym strychu można także wyłożyć izolacje o większej grubości. Dzięki temu zmniejszymy do minimum stopień przenikania ciepła przez strop. Ocieplenie można wykonać z kilku popularnych materiałów o zadowalających parametrach termoizolacyjnych. Każdy z nich posiada nieco odmienne właściwości, dlatego omówimy je oddzielnie. Najlepiej, by rodzaj ocieplenie był przewidziany na wstępnym etapie, jakim jest budowa domu.

Ocieplenie strychu wełną mineralną

Wełna mineralna na strop w domu zazwyczaj przybiera formę maty. Jest bardzo sprężysta, dzięki temu dobrze pokrywa trudno dostępne przestrzenie. Dużym atutem tego materiału jest także bardzo dobra izolacja termiczna oraz akustyczna. Wełna skutecznie tłumi dźwięki pochodzące z górnej kondygnacji. Dlatego będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy przeznaczyć nasze poddasze nieużytkowe na składzik.

Warto również zauważyć, że wełna mineralna to produkt niepalny. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako ocieplenie stropu drewnianego w domu na poddaszu. Będzie tam pełniła dwojaką funkcję - jako termoizolacja oraz ochrona przeciwogniowa. Sprawdź także rodzaje wełny mineralnej.

Ocieplenie stropu styropianem

To kolejne bardzo popularne rozwiązanie. Styropian przybiera różne grubości i właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać materiał dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora. Niestety cieplenie poddasza styropianem nie tworzy wydajnej bariery akustycznej. Co więcej, materiał gorzej sprawdza się w przypadku poddaszy o skomplikowanych kształtach. Styropian nie dopasowuje się tak dobrze do nierówności podłoża i ścian. Mimo wszystko dobrze sprawdza się jako ocieplenie stropu betonowego.

Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie 2

Ekofiber

To granulat z włókien celulozowych. Zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną. Jest materiałem zalecanym do stosowania w trudnodostępnych przestrzeniach. Ekofiber można wysypać samodzielnie na powierzchnię stropu. Niewielkie granulki bardzo dobrze wypełniają każdą przestrzeń i zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Dodatkową zaletą włókien celulozowych okazuje się niepalność. Dzięki temu izolacja termiczna stanowi jednocześnie ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Samodzielne zastosowanie tego materiału dobrze sprawdzi się jedynie na całkowicie nieużytkowanych poddaszach. Możemy rozsypać ekofiber na strychu o bardzo niskim zadaszeniu i trudno dostępnych przestrzeniach. Jeśli poddasze nieużytkowe nie będzie uczęszczane, nie ma również konieczności tworzenia podłogi.

Granulat wełny mineralnej

Osoby zastanawiające się czym ocieplić strop powinny wziąć pod uwagę granulat wełny mineralnej. Strzępki wełny posiadają takie same właściwości jak mata. Jednak jeszcze lepiej uzupełniają trudnodostępne przestrzenie. Postrzępiona wełna mineralna na strop świetnie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń nieużytkowanych. Możemy rozrzucić ją na powierzchni stropu tak samo jak wspomniany wcześniej ekofiber. Sprawdź także koszt ocieplenia poddasza wełną.

Jak ocieplić strop betonowy – strych całkowicie wyłączony z użytku

Omówiliśmy już, czym ocieplić strop. W drugiej kolejności przechodzimy do działań praktycznych. Poniżej podpowiemy krok po kroku, jak przebiega samodzielne ocieplenie stropu betonowego.

Ocieplenie stropu betonowego zazwyczaj wykonuje się w płyt styropianowych lub mat z wełny mineralnej. Najlepszą izolację termiczną osiągniemy dzięki nałożeniu podwójnej warstwy materiału. Ocieplenie poddasza wyłączonego z użytku nie wymaga tworzenia podłogi. W tym wypadku wystarczy ułożyć dwie, zachodzące na siebie warstwy materiału termoizolacyjnego. Podczas układania materiału pamiętajmy, aby miejsca połączeń pomiędzy górną, a dolną warstwą termoizolacji nie zachodziły na siebie. Dzięki temu wyeliminujemy ewentualne mostki termiczne.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Ocieplenie stropu betonowego w nowopowstałym budynku powinno zostać wzbogacone o folię paroizolacyjną. Umieszczamy ją pomiędzy stropem, a pierwszą warstwą wełny mineralnej. Świeży strop może posiadać wilgoć technologiczną. Ta mogłaby wniknąć w głąb wełny i ograniczyć jej właściwości. Dodatkowa folia paroizolacyjna zapobiegnie temu zjawisku. Ocieplenie stropu w starszym budynku nie musi posiadać zabezpieczenia z folii pomiędzy stropem, a materiałem termoizolacyjnym. Jednak dobrym pomysłem będzie zastosowanie folii wiatrochronnej. Układamy ją pomiędzy pierwszą a drugą warstwą termoizolacji. Dzięki temu podmuchy wiatru dostające się przez szczeliny pokrycia strychu nie będą zmniejszały skuteczności działania termoizolacji. A może zainteresuje cię ocieplenie dachu?

Ocieplenie stropu w zależności od rodzaju

Ocieplenie stropu betonowego na rzadko użytkowanym strychu

Strych nie musi posiadać przeznaczenia mieszkalnego. Możemy zagospodarować go na składzik bądź niewielkie, rzadko uczęszczane pomieszczenie użytkowe. W tych wypadkach nie wystarczy zwykłe ocieplenie stropu wełną mineralną, styropianem czy granulatem. Jeśli chcemy chodzić po kondygnacji, konieczne będzie wykonanie przynajmniej prowizorycznej podłogi.

Podłogę warto ustawić na legarach. W celu zapewnienia pełnej stabilności montujemy legary na podłodze wykorzystując podkładki dystansowych. Innym popularnym rozwiązaniem okazuje się montaż legarów na pasach wykonanych z papy. Pomiędzy legarami znajduje się wełna mineralna na strop. Jej zadaniem będzie ocieplenie oraz stworzenie dodatkowej izolacji akustycznej. Na legarach montujemy płyty OSB bądź przybijamy deski. W ten sposób powstaje podłoga, którą możemy bezpiecznie użytkować i umieszczać na niej niezbyt ciężkie przedmioty.

W przypadku poddaszy o niewielkiej intensywności użytkowania możemy też wykonać ocieplenie stropu styropianem. Jednak jest to rozwiązanie cieszące się nieco mniejszą popularnością. Ocieplenie stropu styropianem wiązałoby się z wykonaniem betonowej posadzki. To z kolei podniosłoby koszty całego przedsięwzięcia.

Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie

Jak wykonać ocieplenie stropu drewnianego wyłączonego z użytku?

Ocieplenie stropu drewnianego wykonuje się bardzo podobnie jak ocieplenie stropu betonowego. Do prac przeważnie stosuje się wełnę mineralną. Izolacja termiczna zostaje ułożona pomiędzy belkami konstrukcyjnymi. Te zazwyczaj posiadają wysokość 20 cm, co odpowiada standardowej grubości izolacji termicznej. Jednak dokładne ocieplenie strychu powinno też uwzględnić izolacje przestrzeni nad belkami. Dzięki temu wyeliminujemy mostek termiczny i sprawimy, że strop będzie lepiej trzymał temperaturę.

Wełna mineralna na strop drewniany może być ułożona jedną dodatkową warstwą nad belkami. Jeśli górna kondygnacja została wyłączona z użytku, wówczas nie ma konieczności tworzenia podłogi. Jednak dobrym pomysłem okazuje się ułożenie folii wiatrochronnej. Dzięki niej wełna mineralna będzie lepiej zabezpieczona i jej mikrocząsteczki nie zaczną rozwiewać się po kilku latach od zamontowania.

Ocieplenie stropu drewnianego o małej intensywności użytkowania

Jeśli poddasze będzie od czasu do czasu użytkowane, na ociepleniu dobrze będzie ułożyć podłogę. W tym celu na belkach montujemy drewniany ruszt. Pomiędzy szczeliny rusztu układamy drugą warstwę materiału izolacyjnego. Następnie montujemy płyty OSB lub drewniane deski.

Montaż podłogi nie zwalnia z ułożenia folii wiatrochronnej. Możemy ułożyć ją tuż pod drewnianym rusztem. Poszczególne arkusze folii łączymy ze sobą zachowując około 10 cm zakładkę. Dzięki temu stworzymy szczelną barierę ochronną, która podniesie wydajność izolacji termicznej.

Czy można wykonać ocieplenie stropu drewnianego od spodu?

Oczywiście można. Jednak trzeba liczyć się ze zmniejszeniem wysokości ścian na danej kondygnacji. Ocieplenie stropu od spodu montujemy do belek stropowych. Warstwy izolacji układamy pomiędzy rusztem, który posłuży do wykonania sufitu z płyt kartonowo gipsowych. Jeśli ocieplenie strychu od dołu ma przebiegać łazience lub kuchni, wówczas warto ułożyć folię paroizolacyjną. Szczelna bariera z folii powinna znaleźć się pomiędzy ociepleniem, a sufitem z płyt kartonowo gipsowych. Dzięki temu wilgoć pochodząca z pomieszczenia nie będzie wnikała w materiał termoizolacyjny, a tym samym nie ograniczy jego właściwości.Ocena: 4,5/5 (głosów 15)
, aktualizacja 9 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (4)
 • 22 lipca 2019 01:07 - ~Edward napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Na poddaszach często jest wilgoć, dlatego najlepiej ocieplić strop dobrej jakości styropianem, by uniknąć rozwoju pleśni w materiale

 • 26 lipca 2019 05:07 - ~mrozu napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Też uważam, że styropian jest najlepszym materiałem izolacyjnym, tylko weź i ociepl poddasze skośne płytami styropianowymi

 • 29 lipca 2019 01:07 - ~Krystian napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Przed kupnem materiału do ocieplenia warto sprawdzić, czy był kontrolowany przez GUNB i ewentualnie jakie wyniki. Lista badanych materiałów dostępna jest na stronie urzędu

 • 11 września 2019 08:09 - ~Marek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Jeżeli nie zabezpieczy się izolacji przed skraplającą się parą to w pory w styropianie też wejdzie pleśń.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Strop RECTOR - charakterystyka, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop RECTOR - charakterystyka, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop Fert - charakterystyka, opinie, zastosowanie, dane techniczne, ceny
Strop Fert - charakterystyka, opinie, zastosowanie, dane techniczne, ceny
Strop SMART - opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop SMART - opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop Teriva - opis, charakterystyka, cena, opinie, porady
Strop Teriva - opis, charakterystyka, cena, opinie, porady
Strop Kleina - opis, właściwości, cena, opinie, porady
Strop Kleina - opis, właściwości, cena, opinie, porady
Ocieplanie domu – rodzaje materiałów, metody, zalety i wady rozwiązań
Ocieplanie domu – rodzaje materiałów, metody, zalety i wady rozwiązań
Ocieplenie ścian od wewnątrz krok po kroku - poradnik praktyczny
Ocieplenie ścian od wewnątrz krok po kroku - poradnik praktyczny
Mostki termiczne – przyczyny powstawania i sposoby na radzenie sobie z nimi
Mostki termiczne – przyczyny powstawania i sposoby na radzenie sobie z nimi
Strop CERAM - charakterystyka, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop CERAM - charakterystyka, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop WPS na belkach stalowych - ceny, opinie, zastosowanie, porady
Strop WPS na belkach stalowych - ceny, opinie, zastosowanie, porady
Szalowanie i deskowanie stropu krok po kroku - poradnik praktyczny
Szalowanie i deskowanie stropu krok po kroku - poradnik praktyczny
Strop kanałowy - opis, ceny, opinie, zastosowanie, montaż
Strop kanałowy - opis, ceny, opinie, zastosowanie, montaż
Strop odcinkowy na belkach stalowych - ceny, porady, opinie
Strop odcinkowy na belkach stalowych - ceny, porady, opinie
Strop ytong - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Strop ytong - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Stropy prefabrykowane - opinie, ceny, zastosowanie, porady
Stropy prefabrykowane - opinie, ceny, zastosowanie, porady
Strop Porotherm - zastosowanie, ceny, opinie, porady przy wyborze
Strop Porotherm - zastosowanie, ceny, opinie, porady przy wyborze
Ocieplenie domu od wewnątrz - ściany, dach, grunt - porady
Ocieplenie domu od wewnątrz - ściany, dach, grunt - porady
Cennik ocieplenia pianką poliuretanową 2019 w różnych regionach Polski
Cennik ocieplenia pianką poliuretanową 2019 w różnych regionach Polski
Ocieplenie dachu - polecane materiały, cena, samodzielne wykonanie
Ocieplenie dachu - polecane materiały, cena, samodzielne wykonanie
Ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy - cena, opinie, skuteczność i inne cenne informacje
Ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy - cena, opinie, skuteczność i inne cenne informacje
Belki stropowe - rodzaje, ceny, porównanie technologii
Belki stropowe - rodzaje, ceny, porównanie technologii
Stropy strunobetonowe - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć o płytach stropowych
Stropy strunobetonowe - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć o płytach stropowych
Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?
Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?
Jaki strop do domu jednorodzinnego?
Jaki strop do domu jednorodzinnego?
Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady
Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady
Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami
Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami
Koszt ocieplenia domu jednorodzinnego - szczegółowa wycena
Koszt ocieplenia domu jednorodzinnego - szczegółowa wycena
Izolacja poddasza - przegląd materiałów na ocieplenie poddasza, ceny, porady
Izolacja poddasza - przegląd materiałów na ocieplenie poddasza, ceny, porady
Jak i czym ocieplić dach? Poradnik praktyczny krok po kroku
Jak i czym ocieplić dach? Poradnik praktyczny krok po kroku

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij