Jak ocieplić strych styropianem?

Domy szkieletowe, modułowe czy tradycyjne wymagają właściwej termoizolacji. Jednym z podstawowych materiałów do ocieplenia strychu czy stropu betonowego jest styropian. Nie jest on jednak bardzo popularny z uwagi na kilka jego wad. Termoizolacja przy pomocy tego materiału nie będzie do końca skuteczna. Styropian będzie niewygodny do układania w trudnodostępnych miejscach poddasza oraz może ulec zniszczeniu podczas odkształcania. Nie jest on elastyczny, aby z łatwością dopasował się do każdej przestrzeni na poddaszu.

Z drugiej jednak strony dużą zaletą styropianu jest jego cena. Całkowity koszt inwestycji będzie niższy niż w przypadku, kiedy inwestor zdecyduje się ocieplić strych wełną mineralną. Ocieplenie strychu styropianem można jednak wykonać na kilka sposobów podobnie decydując się na usługę jaką jest renowacja parkietu. Jednym z nich będzie ułożenie izolacji na krokwiach, między nimi lub na stropie drewnianym czy betonowym. Wykonanie termoizolacji przy pomocy styropianu powinno być poprzedzone przygotowaniem poddasza w domu tradycyjnym czy w domu szkieletowym.

Styropian przeznaczony do ocieplenia strychu czy stropu dostępny jest w różnych wersjach. Można układać płyty styropianowe wykonane z polistyrenu ekspandowanego lub ekstrudowanego. Obie odmiany posiadają podobne współczynniki przewodzenia ciepła oraz termoizolacyjności. Dobrej jakości styropian jest wodoodporny, co jest niezwykle ważne w przypadku, kiedy chodzi o ocieplenie strychu.

Ocieplenie strychu wełną mineralną

Najpopularniejszym sposobem, aby ocieplić strych jest wykorzystanie wełny mineralnej. Jest to opcja wybierana najczęściej. Wełna mineralna jest bardzo łatwa w rozłożeniu niczym dachówka angobowana. Jest to czynność zdecydowanie prostsza niż renowacja parkietu, wykończenie dachu czy szukanie dofinansowania do pomp ciepła. Zalecane jest, aby układać ją w dwóch warstwach. Izolacja wełną będzie skuteczna z uwagi na jej wysoką plastyczność. Współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej spełnia wszystkie wymagania budowlane, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Izolacja termiczna przy użyciu wełny mineralnej wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Każda warstwa materiału powinna być właściwie ułożona – między krokwiami oraz pod nimi. Całość powinna być zabezpieczona profilami wykonanymi najlepiej ze stali ocynkowanej. Wełna mineralna sprawdzi się jako materiał termoizolacyjny zarówno na poddaszu użytkowym, jak i nieużytkowym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat ocieplenia poddasza.

Ocieplanie strychu pianką, a także metody na ocieplanie, materiały, skuteczne sposoby i koszty
Ocieplenie strychu krok po kroku, czyli metody, materiały, skuteczność, koszty i porady

Wełna mineralna dostępna jest w dwóch wariantach. Jednym z nich jest wełna wykonana z włókna szklanego. Jest to najpopularniejszy wybór. Drugą opcją jest wełna wyprodukowana z włókna skalnego, która z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością niczym domy szkieletowe czy dofinansowanie do pomp ciepła. Niezależnie od wybranego rodzaju wełny mineralnej można być pewnym tego, że będzie niepalna oraz paroprzepuszczalna. Dodatkową zaletą wełny mineralnej będzie tłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz podobnie jak dachówka angobowana.

Termoizolacja poddasza pianką poliuretanową

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących ocieplenie poddasza można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Wypełnij formularz

Kolejnym sposobem, aby ocieplić strych nieużytkowy, poddasze użytkowe czy strop betonowy jest zastosowanie pianki poliuretanowej PUR. Jeśli komuś zależy na czasie, to zamiast układać wełnę mineralną, może wykorzystać mechanicznie nakładaną piankę PUR.  Dużym plusem jest szybkie tempo wypełniania pianką poliuretanową przestrzeni pod połaciami dachu. Sprawna ekipa budowlana jest w stanie z łatwością ocieplić cały strych użytkowy czy nieużytkowy w jeden dzień podobnie jak ułożyć dachówkę angobowaną.

Choć ten sposób ocieplania może dachu drewnianego może wydawać się idealny, to posiada również swoje wady. Jedną z nich jest cena. Chcąc zaoszczędzić na czasie trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami całej inwestycji. Pianka poliuretanowa niekoniecznie cechuje się wysoką wytrzymałością. Ocieplenie i wykończenie dachu zwykle wykonywane jest na długie lata. Nikt nie chciałby wykonywać tej czynności częściej niż przykładowo renowację parkietu. Niestety jednak pianka PUR już po około dekadzie może charakteryzować się mniejszą termoizolacyjnością.

Do ocieplenia dachu drewnianego należy wykorzystać piankę otwartokomórkową, ponieważ w porównaniu do zamknietokomórkowe posiada lepsze parametry termoizolacyjne. Do nałożenia pianki poliuretanowej potrzebne jest wykorzystanie specjalnego agregatu oraz pistoletu. Z uwagi na ten fakt bardzo często nie jest możliwe wykonanie tego rodzaju ocieplenia bez pomocy specjalistycznej ekipy.

ikona podziel się Przekaż dalej