Oczar wirginijski - opis

Oczar wirginijski (hamamelis virginiana) jest krzewem zaliczającym się do rodziny oczarowatych. Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Północna. Natomiast na terenie naszego kraju można ją uprawiać jako roślinę ozdobną. Oprócz swoich walorów dekoracyjnych oczar wirginijski posiada liczne właściwości lecznicze i nie tylko. Krzew ozdobny dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości.

Liście są dość długie, ponieważ osiągają one aż do kilkunastu centymetrów długości. Wyróżniają się żółozielonym zabarwieniem, które w sezonie jesiennym przybiera znacznie jaśniejszy odcień. Okres kwitnienia przypada dopiero na październik, a nawet na listopad. W tym czasie pojawiają się żółte kwiaty o niewielkich rozmiarach, ale za to przypominają cienkie tasiemki. Po okresie kwitnienia następuje owocowanie. Na drzewie pojawiają się owoce w postaci zdrewniałych torebek.

Hamamelis virginiana - uprawa

Uprawa Hamamelis virginiana nie należy do skomplikowanych, ponieważ ten krzew ozdobny dostosowuje się do większości warunków. Oczar wirginijski powinien być posadzony na stanowisku słonecznym lub ewentualnie w półcieniu. Krzew ozdobny doskonale rozwija się na glebach przepuszczalnych, które są umiarkowanie żyzne. Ważne jest, aby podłoże wyróżniało się odczynem kwaśnym. Nie powinniśmy doprowadzać do przesuszenia rośliny, ponieważ krzew bardzo szybko usycha.

Ze względu na swoją ozłoconą aurę liści, ten krzew ozdobny doskonale będzie prezentować się na tle ciemnozielonych drzew i krzewów innych gatunków. Oczar wirginijski swoim wyglądem przypomina leszczynę, w związku z tym jest to krzew, który będzie idealnie pasować do dość gęsto obsadzonych ogrodów w stylu pałacowym lub parkowym.

Krzew ozdobny oczaru - pielęgnacja

Krzew ozdobny posiada średnie wymagania, jeżeli chodzi o nawożenie. W związku z tym pierwsze zasilanie odpowiednimi nawozami możemy zapewnić roślinie dopiero po kilku latach uprawy. Od tego czasu możemy nawozić roślinę wczesną wiosną, jak i również na przełomie października i listopada. W zupełności wystarczy kompostowanie krzewu. Dobrze jest stosować naturalny humus lub też po prostu wieloskładnikowy nawóz.

Przycinanie gałęzi jest kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o który należy zadbać. W tym przypadku cięcie sanitarne planujemy wczesną wiosną, a dokładniej na przełomie lutego i marca. W tym czasie usuwamy wszystkie przemarznięte, chore lub uszkodzone pędy. Oczywiście cięcie powinno być zawsze wykonywane przy pomocy ostrego sekatora. Natomiast grubsze pędy po obcięciu dobrze jest posmarować preparatem chroniącym przed infekcjami grzybowymi.

Należy również pamiętać o tym, iż roślina jest bardzo wrażliwa na suszę. Dlatego konieczne jest regularne podlewanie młodych sadzonek, jak i również starszych krzewów w czasie długotrwałej suszy. Ponadto niedawno posadzone krzewy powinny być osłaniane na sezon zimowy. Natomiast dorosłe okazy powinny sobie już zdecydowanie lepiej radzić z ujemnymi temperaturami. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Wyciąg z oczaru wirginijskiego - właściwości

Jak już wspomniano na samym początku, naturalna apteka jest również wspomagana m.in. przez wyciąg z oczaru wirginijskiego. Wysuszoną korę i liście wykorzystuje się również w kosmetyce. Roślina w swoim składzie zawiera między innymi:

  • kwas elagowy, którego najważniejszym zadaniem jest wspieranie układu odpornościowego. Ponadto wykazuje on właściwości przeciwzapalne oraz hemostatyczne. Apteka posiada liczne suplementy diety, które właśnie w swoim składzie zawierają kwas elagowy.
  • kwas galusowy występujący również w żurawce. Warto mieć na uwadze, że jest to również kwas spotykany w herbacie. Jego działanie wykorzystuje się nie tylko w lecznictwie, ale również w pirotechnice lub też przemyśle chemicznym stosując go jako barwnik. Ponadto właściwości tego kwasu wykorzystywane są również w kosmetyce, ponieważ działa on ściągająco. Natomiast apteka w sprzedaży posiada preparaty z zawartością kwasu galusowego, które działają antyseptycznie, jak i również hamując wydzielanie potu.
  • flawonoidy określane również jako związki flawonowe. Mają szereg zastosowań, zaczynając od właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych, aż kończąc na tym, iż uszczelniają naczynia krwionośne. Preparaty z zawartością flawonoidów, które oferuje apteka, mają również często działanie moczopędne i rozkurczowe.
  • saponiny są wykorzystywane przede wszystkim w medycynie. Apteka ma do zaoferowania preparaty zawierające saponiny, które wykazują działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, a nawet przeciwgrzybiczne. Wyciąg z oczaru wirginijskiego wykorzystywany jest również w preparatach mających na celu obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Należy koniecznie uważać, aby nie przedawkować tego związku chemicznego, ponieważ nadmiar saponin może wywołać torsje.
  • garbniki są związkami, które bardzo szeroko wykorzystywane są zarówno w kosmetyce, jak i również w medycynie. Preparaty posiadające w swoim składzie garbniki, wykorzystywane są najczęściej do walki ze stanami zapalnymi, czy też do hamowania wydzielania potu.

Preparaty z oczaru wirginijskiego i ich działanie

Patrząc na dużą ilość, a także niesamowitą jakość składników, jakie zawiera w sobie hamamelis virginiana, nie powinno nas dziwić szereg zastosowań tej rośliny w kosmetyce oraz przy produkcji medykamentów. Jeżeli chodzi o preparaty wykorzystywane w kosmetyce, które zawierają w sobie wyciąg z oczaru wirginijskiego, to najczęściej znajdują one zastosowanie jako:

  • Kosmetyk do pielęgnacji cery - w kosmetyce wyciąg z oczaru wirginijskiego wykorzystuje się do oczyszczania, a także nawilżania skóry. Ponadto kremy i toniki doskonale hamują proces tworzenia się trądziku.
  • Pasta do zębów - przede wszystkim wyciąg z oczaru wirginijskiego działa przeciwzapalnie, co korzystnie wpływa na prawidłowy stan uzębienia, a także sprzyja zdrowym dziąsłom.
Gałęzie oczaru wirginijskiego, czy trzeba podcinać gałęzie oczara wirginijskiego, jak oczar wirginijski znosi suszę, czy oczara wirginijskiego osłaniać na zimę
Jakie właściwości lecznicze posiada oczar wirginijski, dlaczego warto uprawiać oczar wirgininijski

Jest to roślina, którą poleca się również na naczynia krwionośne. Wyciąg ze zbawiennymi składnikami dostępny jest w rozmaitych preparatach. Jeżeli ktoś ma problemy ze skórą naczynkową, to na naczynia krwionośne widoczne na cerze sprawdzą się kremy, które zdecydowanie eliminują pojawiające się na twarzy zaczerwienienia.

Hamamelis virginiana jest krzewem, który pomaga również na naczynia krwionośne, a dokładniej na hemoroidy. Ta intymna i bardzo nieprzyjemna przypadłość może być stanowczo złagodzona przy pomocy kremów na hemoroidy, które mają w swoim składzie wyciąg z oczaru wirginijskiego. Roślina przy tej przypadłości ma działanie przeciwzapalne, a także przeciwbakteryjne. W przypadku powstawania ran wywołanych żylakami oczar wirginijski przyczynia się do ich szybszego zagojenia.

Ten krzew ma również zbawienny wpływ na naczynia krwionośne nóg. W przypadku stania lub siedzenia przez wiele godzin w pracy możemy mieć tendencję do powstawania żylaków na nogach. W takich okolicznościach sprawdzą się kompresy, jak i również ziołowe kąpiele, które możemy przygotować całkowicie samodzielnie. Naczynia krwionośne pod wpływem działania dobroczynnych składników zawartych w roślinie, zmniejszają obrzęk.

Inne korzyści stosowania oczaru wirginijskiego

Wyjazd na wakacje nad jezioro lub wyprawa do lasu przestały być przyjemnością ze względu na uporczywe komary? Można samodzielnie przygotować naturalny spray na te niechciane owady. Wystarczy zmieszać wyciąg z oczaru wirginijskiego z wodą destylowaną w stosunku 2:1. Ponadto olejek możemy również wzbogacić olejkami zapachowymi.

Jeżeli już jednak komar lub inny owad nas ugryzie, wywołując tym samym opuchliznę lub zaczerwienienie, to warto wykonać okład z oczaru wirginijskiego. Dodatkową zaletą, jaką posiada hamamelis virginiana, jest łagodzenie siniaków. Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeżeli chodzi o zastosowanie tej rośliny na cerę problematyczną oraz bardzo wrażliwą.

Oczar wirginijski - przeciwwskazania

Tak jak w przypadku każdej rośliny, musimy być pewni, że stosowanie oczaru wirginijskiego nie będzie skutkowało efektami ubocznymi. Do tej pory nie stwierdzono żadnych konkretnych przypadków, w których stosowanie tej rośliny miałoby przynieść nam szkodę. Jednak trzeba obserwować, czy po zażyciu lub zastosowaniu preparatów, które mają w swoim składzie oczar wirginijski, nie przysporzą nam żadnej reakcji alergicznej.

Ponadto należy być czujnym na inne składniki, które znajdują się w kosmetykach bądź medykamentach. Ponieważ rzadko kiedy oczar wirginijski znajduje się samodzielnie w tego typu produktach. Zatem, o ile stosowanie samego oczaru może być całkowicie bezpieczne, to jednak pozostałe składniki znajdujące się w dany preparacie, mogą wywołać niepożądane reakcje.

ikona podziel się Przekaż dalej