Jakie oczko wodne jest najlepsze?

Mimo że oczko wodne jest zazwyczaj niewielkim zbiornikiem, nie należy kwestionować znaczenia jego kubatury. Wymiary akwenu, a przede wszystkim stosunek między jego powierzchnią i głębokością, to sprawa szczególnie ważna, jeżeli planujesz zarybienie oczka lub posadzenie roślin wodnych. Podczas tworzenia projektu weź pod uwagę wymagania gatunków, które chcesz hodować. Nawet jeżeli nie masz określonych preferencji w kwestii fauny i flory oczka i nie chcesz jej w specjalny sposób kontrolować, zadbaj o odpowiednią głębokość. W zbiorniku płytszym niż 40 cm szybko zalęgną się uciążliwe glony.

Dla ekosystemu, który powstanie w oczku wodnym, duże znaczenie ma również lokalizacja. Wybierz dla zbiornika miejsce częściowo osłonięte przed słońcem, aby w letnie dni nie dochodziło do przegrzania wody. Jest to szkodliwe nie tylko dla ryb i roślin, ale też przyjaznych drobnoustrojów.

Budowa oczka wodnego: dno

Po zaplanowaniu wymiaru, kształtu i położenia oczka pora wreszcie przystąpić do wykonania spektakularnej dekoracji ogrodu. Zacznij od wykopania dołu według projektu. Powinien mieć on od kilku do kilkunastu centymetrów głębokości więcej niż zaplanowane oczko. Będziesz miał wówczas dodatkowe miejsce na wyrównanie i wzmocnienie podłoża, a także uszczelnienie dna przed wyłożeniem ozdobnych kamieni. Do przygotowania dna zastosuj specjalną włókninę albo po prostu piasek. W drugim przypadku warstwa kruszcu powinna być mocno zbita, aby zapewnić stabilność spodu konstrukcji.

Na warstwie piasku bądź włókniny rozprowadź folię, której zadaniem jest uszczelnienie oczka. Zanim obetniesz nadmiar płachty, wypełnij zbiornik wodą, aby folia prawidłowo się ułożyła, przylegając do dna i ścianek. Odcinając folię, pozostaw pas o grubości co najmniej 30 cm, aby przy jego pomocy zabezpieczyć brzeg. Ostatnim krokiem na tym etapie jest zamaskowanie folii na dnie przy pomocy żwiru i kamieni.

Budowa oczka wodnego: kaskada

Szukasz pomysłu na urozmaicenie swojego projektu? Kaskada to urokliwy dodatek, który całkowicie odmieni oczko wodne. Doda nie tylko atrakcyjny efekt wizualny, ale też kojący szum opadającej wody. Aby zbudować kaskadę, z ziemi pozostałej po wykopaniu otworu na oczko uformuj kopiec w wybranym miejscu przy brzegu. Ozdobne łupki kamienne mocuj przy pomocy neutralnej dla organizmów wodnych zaprawy, która nie zawiera wapna. Spajaj je ze sobą od tyłu, tak aby resztki zaprawy nie przedostały się na fasadę dekoracji.

W miejscu, gdzie będzie opadał strumień wody, osadź duży kamień. Jeżeli nachylisz jego płaszczyznę w kierunki sadzawki, woda nie będzie rozchlapywać się na boki. Na końcu poprowadź wąż ogrodowy do tylnej części konstrukcji kaskadowej i umocuj go przy szczycie tak, aby woda opadała w zamierzony sposób.

Budowa oczka wodnego: brzeg

Wykończenie krawędzi sadzawki nie należy do trudnych zadań. Wymaga jednak kreatywności i staranności ze względu na dekoracyjny charakter linii brzegowej i konieczność dokładnego zamaskowania wystającego pasa folii zabezpieczającej. Kształt kamieni dobranych do tego zadania w decydujący sposób wpłynie na styl oczka. Nie bez znaczenia jest również sposób ich ułożenia. Delikatne nachylenie w stronę tafli umożliwi zwierzętom takim jak żaby czy jaszczurki łatwe opuszczenie zbiornika, jeśli przypadkiem do niego zawędrują.

Budowa oczka wodnego: strumień

Jeżeli podobają Ci się kaskady, ale jednocześnie masz chęć i warunki do wykonania bardziej zaawansowanej ozdoby, zaprojektuj strumień spływający do oczka. W celu zaaranżowania tego typu dodatku potrzebujesz wzniesienia większego niż w przypadku kaskady nie tylko pod względem wysokości, ale też objętości. Jeżeli Twoje oczko wodne jest duże, a wokół niego nie brakuje przestrzeni, uformuj odpowiednie wzniesienie. Następnie zabezpiecz trasę strumienia folią i ułóż łupki w taki sposób, aby utworzyć malownicze meandry.

Czysta woda w oczku wodnym – czyli o czym musisz pamiętać

Zanim wpuścisz do zbiornika ozdobne ryby i zasadzisz rośliny wodne, odczekaj około dwóch tygodni. W tym czasie upewnisz się, czy pompa do wody (zobacz na https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/pompy-zatapialne.html) i filtr działają prawidłowo, a w zbiorniku utworzy się podstawowy ekosystem.

Podczas sezonu wiosenno-letniego uzupełniaj zbiornik – zwłaszcza w okresie wysokich temperatur może się to okazać konieczne dosyć często. Jesienią usuwaj z wody obumierające liście. Dla wygody możesz zastosować siatkę, która osłoni sadzawkę, a jednocześnie nie odetnie faunie i florze dostępu do powietrza i światła. Przed nadejściem zimy odłącz urządzenia i wyjmij filtr – powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu. Z kolei, gdy przyjdą znów ciepłe dni, starannie oczyść oczko z zalegających zanieczyszczeń, zamontuj filtr, a następnie powoli wymieniaj wodę. Proces musi przebiegać stopniowo, by nie naruszyć budzącego się do życia ekosystemu, dlatego najpierw wymień tylko 1/5 wartości kubatury.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej