Oczyszczalnie drenażowe i drenaż rozsączający krok po kroku
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bardzo dobrą opcją dla tradycyjnego szamba. Takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne, jak i korzystniejsze ekonomicznie. Na czym polega działanie oczyszczalni rozsączającej? Czy ekologiczna oczyszczalnia ścieków może być zamontowana w każdym gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym – co i jak?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo dobrym wyborem pod warunkiem, że spełni się kilka warunków. Budowa takiego szamba ekologicznego nie jest trudna ani czasochłonna. Dalsze jej użytkowanie również nie powinno przysparzać większych problemów. Jednak, aby oczyszczalnia rozsączająca była właściwie wybudowana warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Istotną sprawą jest przepuszczalność gruntu. Oczyszczalnie drenażowe mają to do siebie, że po całkowitym oczyszczeniu ścieków, oddają wodę do grunt. Montaż oczyszczalni najlepiej jest wykonać w miejscu, gdzie grunt dobrze przepuszcza wodę. Podobnie jest z poziomem wód gruntowych. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą zostać umiejscowione jedynie tam, gdzie poziom wód gruntowych sięga maksymalnie 2 metry pod powierzchnią. Jest to bardzo ważne, aby móc zamontować rury drenażowe. Odpowiednia odległość powinna być także zachowana od budynków na działce.
Oczyszczalnie drenażowe znajdą zastosowanie w wielu miejscach. Bez problemów można je zamontować na działce domu jednorodzinnego, jak również wielorodzinnego. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nie tylko urządzenia, które sprawdzą się w budynkach mieszkalnych. Można z nich korzystać także na polach namiotowych, ośrodkach wczasowych czy niewielkich zakładach przemysłowych. W zależności od miejsca wybiera się oczyszczalnie o odpowiedniej wydajności.
Mechanizm działania oczyszczalni rozsączających
Ekologiczne oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym działają w niezbyt skomplikowany sposób. Ścieki, które spływają z domowej kanalizacji poddawane są wstępnemu oczyszczeniu w gnilnym osadniku, a następnie przepływają przez drenaż rozsączający. Oczyszczalnia rozsączająca posiada szczepy bakterii, które przeprowadzają oczyszczanie biologiczne w sposób tlenowy. Zanieczyszczenia są rozkładane na mniejsze cząstki, które z powodzeniem mogą być rozpuszczone w wodzie. Dzieje się tak za pomocą mikroorganizmów, które tworzą tzw. błonę biologiczną. Oczyszczone ścieki z takich przydomowych oczyszczalni ścieków mogą być w bezpieczny sposób odprowadzone do gruntu.
Oczyszczalnie drenażowe to takie szambo ekologiczne. Nie dość, że jest to rozwiązanie przyjazne naturze, to jeszcze do tego tanie w eksploatacji. Posiadając biologiczne oczyszczalnie ścieków można zaoszczędzić na wywozie ścieków. Relacja określająca wydajność oczyszczalni rozsączającej w stosunku do jej kosztów wygląda korzystnie.
Szambo ekologiczne z drenażem rozsączającym można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsza jest oczyszczalnia drenażowa tunelowa. Składają się na nią tunele filtracyjne, których celem jest stworzenie nowoczesnego rozsączania ścieków w gruncie. System tunelowy tworzy układ korytarzy podziemnych, które są w stanie odprowadzać ścieki w grunt dzięki bocznej perforacji. Oczyszczalnię tunelową charakteryzuje wysoka wydajność oraz dłuższa żywotność niż w przypadku innych oczyszczalni drenażowych. Oczyszczalnia tunelowa zajmuje dużo mniejszą powierzchnię niż jej tradycyjny odpowiednik. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o przydomowej oczyszczalni ścieków.
Oczyszczalnia drenażowa – porady praktyczne
We wcześniejszych akapitach były wspomniane warunki, jakie należy spełnić, aby zamontować oczyszczalnie drenażową. Warto jeszcze wspomnieć o rozlokowaniu rur drenażowych. Najczęściej układa się je na głębokości około 40 cm pod powierzchnią gruntu. Jednak wartość ta może się wahać pomiędzy 35, a 80 cm. Natomiast jeśli chodzi o odległość między ciągami to trzeba zachować minimum 1,5 m odstępu.
Aby przydomowa oczyszczalnia ścieków była w pełni wydajna powinna być zamontowana także studzienka rozdzielcza oraz napowietrzająca. Studzienka rozdzielcza może być zamontowana za osadnikiem gnilnym, ale przed układem drenów. Celem jej jest rozdzielanie ścieków w równomierny sposób do ciągów drenarskich. Studzienka napowietrzająca za to zapewnia dopływ tlenu, aby mogły zachodzić prawidłowo procesy oczyszczania. Dzięki studzience napowietrzającej możliwa jest także kontrola poziomu ścieków. Studzienka rozdzielcza zazwyczaj jest jedna, natomiast studzienkę napowietrzającą powinien posiadać każdy dren.
Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym jest łatwa w obsłudze lub co więcej praktycznie jej nie wymaga. Średnio raz na kwartał warto wyciągnąć osady ze studzienki rozdzielczej. Dzięki temu oczyszczalnie drenażowe nie dość, że oszczędzają pieniądze, to można dzięki nim zyskać więcej czasu na inne potrzeby.