Oczyszczalnie ścieków przy domu - rodzaje, ceny, montaż, opinie

Gdzie trafiają ścieki, gdy budynek nie jest podłączony do komunalnej kanalizacji? Nadal najczęściej stosowane jest szambo, w którym są gromadzone i tam czekają na wywiezienie. Istnieje jednak alternatywne, ekologiczne rozwiązanie. Można zamontować oczyszczalnie ścieków przy domu. Jakie rodzaje systemów są dostępne na rynku? Ile kosztują i jakie zbierają opinie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się na naszej stronie.

Ekologiczne oczyszczanie ścieków

Oczyszczalnie ścieków przy domu powoli zyskują coraz większa popularność. Choć wciąż chętnie wybierane jest tradycyjne szambo, są dla niego ciekawą alternatywą. W przeciwieństwie do zbiornika nie służą tylko do gromadzenia nieczystości. Co już określa nazwa, oczyszczają ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego. Zanieczyszczenia zostają rozłożone na, nieszkodliwe dla środowiska, proste związki mineralne. Następnie są bez przeszkód odprowadzane do gruntu lub rowu melioracyjnego. Przydomowa oczyszczalnia jest dostępna w kilku wersjach. Różniących się zastosowaną technologią.

Działanie systemu nie jest skomplikowane. Wszelkie osady pochodzące z gospodarstwa domowego trafiają do oczyszczalni. Konkretnie do osadnika gnilnego gdzie przechodzą proces naturalnej fermentacji. Następnie odpowiednie szczepy bakterii rozkładają osady organiczne znajdujące się w ściekach. Istnieją też wersje systemów wykorzystujące filtry. Bez względu na odmianę, montaż oczyszczalni jest droższy w porównaniu z szambem. Jednakże jej utrzymanie generuje niewielkie koszty. W skali roku wydatki zamykają się w kilkuset złotych. Ponadto inwestycja zwraca się bardzo szybko, co jest niewątpliwą zaletą.

Domowa oczyszczalnia może znaleźć się jedynie na posesji, która nie jest przyłączona do kanalizacji komunalnej. O wyborze jej typu często decyduje plan zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Jeśli nie został uchwalony, tę kwestię rozstrzygają lokalne przepisy o ochronie środowiska. Oczyszczalnia musi być też dopasowana do warunków glebowych działki oraz jej wielkości. Jak również ilości osób mieszkających w budynku. Montaż i działanie systemu dokładniej opisujemy na naszym portalu. Tam też poruszamy temat kosztów eksploatacji. Natomiast tu przechodźmy do odmian instalacji.

Oczyszczalnie ścieków przy domu – rodzaje i cena

Pierwsza z wersji jest stosowana na ziemiach ciężkich lub z wysokim poziomem wód gruntowych. Jest nią oczyszczalnia wyposażona w filtr piaskowy umieszczony w specjalnym nasypie. Jej koszt wraz z montażem utrzymuje się w granicach 6-10 tysięcy zł. Następna odmiana jest montowana na podłożach przepuszczalnych z niskim poziomem wód gruntowych. To oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Jest skuteczna a jej budowa jest stosunkowo tania. System przygotowany dla czteroosobowej rodziny kosztuje od 3,5 do 7 tysięcy zł. O ile pozwalają na to warunki glebowe, warto w nią zainwestować.

Oczyszczanie ścieków może odbywać się w instalacji z filtrem gruntowo-roślinnym. Działa na takiej samej zasadzie, co wspomniany już system z filtrem piaskowym. Do tego jej cena wraz z montażem jest niemal taka sama. W czym zatem tkwi różnica? Otóż w opisywanej oczyszczalni nie wykorzystuje się piasku. Jego miejsce zajmuje drenaż z gleby oraz roślin bagiennych. Filtr tego typu umieszcza się w nasypie, który należy obsadzić trzciną pospolitą. Jej korzenie napowietrzą glebę i przyspieszą oczyszczanie ścieków. Opisywane rozwiązanie sprawdzi się na każdej dużej posesji. Pozostały jeszcze dwie wersje do wspomnienia.

Skutecznością i dobrymi opiniami może poszczycić się domowa oczyszczalnia ze złożem biologicznym. W zbiorniku podzielonym na komory znajduje się tłuczeń, żwir lub specjalne kształtki. W takim podłożu rozwija się materiał biologiczny likwidujący szkodliwe bakterie. Budowa tej instalacji kosztuje 7-11 tysięcy zł. Na małych działkach z trudną glebą może pojawić się przydomowa oczyszczalnia z komorą osadu czynnego. W zasadzie jedyną jej wadą jest cena zaczynająca się od około 8 tysięcy zł. Wymienione wersje oczyszczalni, montaż i wszelkie koszty szczegółowo opisujemy na naszym portalu.