Najważniejsze zmiany, na które trzeba zwrócić uwagę

Czego dotyczą najważniejsze zmiany w prawie budowlanym?

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Znowelizowane rozporządzenie dotyczy przede wszystkim zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą budynków. Rozporządzenie to jest związane z europejską dyrektywą, która zobowiązuje członków Unii Europejskiej do wprowadzania modyfikacji, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię. Z tego względu każdy nowo powstały budynek musi spełniać minimalne wymagania, a najważniejszym z nich będzie współczynnik zużycia energii określany symbolem Ep.

Ep określa roczną ilość energii, która będzie potrzebna do zaspokojenia wszystkich potrzeb użytkowników domów. Obecnie wartość ta wynosi 95 kWh/ m2rok. Od roku 2021 wartość ta ma nie przekraczać 70 kWh/m2rok. Dzięki temu nowe budynki będą bardziej energooszczędne, a tym samym będzie potrzeba mniej energii i paliw do ogrzania domu.

Współczynnik Ep to nie wszystko

Inną bardzo ważną zmianą dotyczącą energooszczędności będzie również współczynnik przenikania ciepła, który oznaczono symbolem „U”. Nowe przepisy przełożą się na bardziej energooszczędne rozwiązania technologiczne. Będą one dotyczyły przede wszystkim przegród zewnętrznych, jak ściany i stropy, które będą musiały być zdecydowanie grubsze, aby zapewnić skuteczną termoizolacyjność ścian.

Kolejnym bardzo ważnym elementem są również zmiany, które wprowadzono w 2007 roku dotyczące konieczności wystawiania specjalnego świadectwa energetycznego dla obiektów budowlanych. Świadectwo to precyzuje najważniejsze zagadnienia, które dotyczą wydajności zastosowanych rozwiązań, a także zużycia energii. Taki certyfikat powinien znajdować się w posiadaniu właściciela budynku i jest ważny przez 10 lat. Jednak warto pamiętać, że przy każdej zmianie dotyczącej termomodernizacji budynku, trzeba ponownie sporządzić nową dokumentację.

Łazienki - sanitariaty w atrakcyjnych cenach!

Od 2021 roku już nie tak łatwo wybudujesz dom!
Po zmianie przepisów w czasie budowy domu od 2020 roku należy zamontować kotły niskoemisyjne, bardziej przyjazne dla środowiska. Ich zakup będzie obowiązkowy.

Budowa domu, a zastosowanie urządzeń grzewczych

Kotły grzewcze od 2021 roku

W Polsce większość domów jednorodzinnych ogrzewana jest zwykłymi kotłami węglowymi. Niestety emitują one bardzo dużo dymów i zanieczyszczeń wywołujących smog. Jednak od 2020 roku w naszych domach będzie można zainstalować już tylko kotły grzewcze niskoemisyjne. Zakup takich kotłów będzie obowiązywał wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej, a starsze urządzenia zostaną wycofane ze sprzedaży.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że dzięki tzw. ustawie „antysmogowej” władze województw mogą wydawać decyzje o ograniczeniu niektórych rodzajów ogrzewania np. paliwami stałymi, w celu poprawy jakości powietrza. Zanim wybierzemy urządzenie do ogrzewania naszego domu, warto odwiedzić wcześniej urząd i zasięgnąć informacji. Budowa domu po 2021 roku i zmiany, jakie zostaną wprowadzone, nie pozwolą na użycie węgla, gdyż sugerowana wartość Ep zdecydowanie ten poziom przekroczy.

Alternatywne rozwiązania dla źródeł ciepła w domu po 2021 roku

Ze względu na zmiany, które będą wprowadzone po 2021 roku, eksperci uważają, że najbardziej powszechną metodą ogrzewania domów będzie prąd. Niestety jest to nadal bardzo kosztowne źródło ciepła i liczba domów ogrzewanych tym sposobem jest niewielka. Tym bardziej że prąd pochodzi przede wszystkim z elektrowni węglowych, które nie są zbyt przyjazne środowisku. Ze względu na to, że taki rodzaj ogrzewania podnosi współczynnik Ep, od 2017 roku nie wydaje się pozwoleń na budowę domów, które w 100% byłyby ogrzewane tylko energią elektryczną z sieci. Nie znaczy to, że ten rodzaj ogrzewania będzie całkowicie niedostępny. Ważne jest, aby zasilanie, chociaż w połowie pochodziło z odnawialnych źródeł energii np. paneli fotowoltaicznych.

Nowe przepisy przyczynią się na pewno do wykorzystania bardziej konwencjonalnych źródeł ciepła jak np. kotły na biomasę, które są paliwami odnawialnymi. Innym rozwiązaniem może być zainstalowanie kotłów gazowych lub pomp ciepła, które pozwolą na uzyskanie niskiego współczynnika Ep budynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny