Kredyty hipoteczne

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jeśli myślimy o ubieganiu się o kredyt hipoteczny jest sprawdzenie naszej zdolności kredytowej. Bank, który ma nam pożyczyć pieniądze na kilkadziesiąt lat, zawsze sprawdzi, czy jesteśmy wypłacalni – podda on analizie nasze dochody, systematyczność ich uzyskiwania, nasze aktualne obciążenia i ich wysokość oraz inne dane – np. nasz wiek, wysokość wkładu własnego i to, czy możemy zaproponować bankowi inne zabezpieczenie kredytu, jak choćby inną nieruchomość. Skoro banki nas sprawdzają, najpierw dowiedzmy się sami, czy mamy zdolność oraz oszczędźmy sobie i bankowi czas, jeśli jest inaczej. Wykorzystując kalkulator zdolności kredytowej hipoteka360.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej możemy oszacować swoją zdolność kredytową w łatwy sposób, podając najważniejsze dane. Co jeśli okaże się, że mamy za niską zdolność kredytową? Jest kilka sposobów na jej poprawienie. Przede wszystkim spłać i zamknij swoje karty kredytowe! Kolejną opcją jest dodanie do wniosku kredytowego osoby, która osiąga własny dochód – może to być np. partner lub rodzic. Ponadto opinia ekspertów jest taka, że kredyt hipoteczny powinno się zaciągać w walucie, w której zarabiamy, co sprawia, że nie ma problemów z przewalutowaniem i niekorzystną zmianą kursu.

Doradcy kredytowi do twoich usług

Kiedy już sprawdzisz swoją zdolność kredytową, przychodzi kolej na wybranie najlepszej oferty kredytu hipotecznego. Warto wybrać mądrze, ponieważ to zobowiązanie na lata. Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie bankowości i finansów, powinieneś zgłosić się do doradcy kredytowego, którego zadaniem będzie pomóc ci znaleźć odpowiedni kredyt. Na polskim rynku działa wiele firm świadczących usługi doradcze z dziedziny finansów, z pewnością więc znajdziesz dobrego eksperta, który podczas darmowych konsultacji wysłucha cię, a następnie przedstawi ci oferty dopasowane do twoich potrzeb, merytorycznie odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. A jak poznasz dobrego doradcę? Przede wszystkim wyczujesz podczas rozmowy, że tłumaczy ci wszystko przystępnym językiem, nie pozostawia niedomówień i wyczerpująco odpowiada na pytania. Powinien też wyjaśniać drobne różnice w ofertach konkretnych banków, a te potrafią czasem różnić się drobiazgami, o których ty – jako zwykły klient – nie wiesz i nie znasz ich ewentualnych konsekwencji w przyszłości, np., gdy będziesz chciał przenieść kredyt do innego banku. Reasumując – profesjonalny doradca to przede wszystkim brak przykrych niespodzianek po wzięciu kredytu.

Dowiedz się więcej o bankach

Po ustaleniu zdolności kredytowej, rozmowie z doradcą i wyrobieniem sobie zdania na temat swoich rzeczywistych potrzeb, przychodzi czas na wybór banku. Tych w Polsce działa wiele i każdemu zależy, byś to właśnie z nim podpisał umowę. Warto więc na spokojnie przeanalizować opinie klientów tych banków i dobrze zastanowić się nad wyborem swojego kredytodawcy. Jeśli zapoznasz się z opiniami osób, które mają lub miały w danym banku kredyt hipoteczny, możesz wiele się dowiedzieć, a jeśli dodatkowo zarejestrujesz się na forum, będziesz mógł bezpośrednio zadawać im pytania dotyczące danego banku i obsługi ich kredytu. Co do zasady, najrozsądniej jest wybrać taki bank, który pobierze najniższą marżę. Można łatwo się pogubić w natłoku ofert i specjalnych warunków proponowanych przez bank, ale liczy się to, ile ostatecznie będzie nas kosztował kredyt hipoteczny. Im mniej zapłacimy, tym lepiej! Dla niektórych liczy się również renoma banku lub to, czy jest to bank z polskim kapitałem. Niezależnie od naszych priorytetów, zawsze powinniśmy poznać dobrze bank, z którym zwiążemy się na długo.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 76,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny